Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 16.10.2019 12:59 Publikacja: 16.10.2019 12:59
Foto: Bloomberg
Gwałtowny spadek indeksów akcji i panika na rynku obligacji korporacyjnych wywołały w 2018 r. recesyjne nastroje, choć ani rynek obligacji skarbowych, ani działania Fed czy też dane napływające z gospodarki USA nie dawały sygnałów ostrzegawczych. Rok później dane z przemysłu mocno rozczarowują, rentowność obligacji skarbowych dyskontuje rychłą recesję i deflację, a Fed obniża stopy procentowe. Tym razem, przynajmniej do końca września, to rynki akcji zdają się nie dostrzegać powagi sytuacji. Pomimo trwającej od początku sierpnia kolejnej fali eskalacji wojny handlowej między USA a Chinami, indeksy akcji na Wall Street i w Europie przepuściły we wrześniu atak na lipcowe szczyty. Wyczyn ten, pomimo spadających wciąż prognoz wzrostu gospodarczego na 2020 rok (wykres 1), udał się co prawda jedynie francuskiemu indeksowi CAC (na dwa tygodnie), jednak także niemiecki DAX i przemysłowy indeks Dow Jones zdają się przeczyć handlowej i przemysłowej zapaści, jaka rozlała się po świecie. Dla porównania, podczas kryzysu strefy euro z lat 2011–2012 i ówczesnej fali globalnego spowolnienia, DAX zaliczył 20-proc. spadek do chwili rozpoczęcia gospodarczej odbudowy. W kolejnym minicyklu koniunkturalnym, czyli podczas przemysłowo-surowcowego spowolnienia lat 2015–2016, niemiecki indeks akcji także spadł o jedną piątą, zanim nastało gospodarcze odrodzenie. Natomiast w ciągu ostatnich dwóch lat od ustanowienia przez przemysłowy wskaźnik PMI maksimum (grudzień 2017 – 63,3 pkt) do wrześniowego najniższego od dekady odczytu (41,7 pkt) inwestorzy na frankfurckiej giełdzie musieli mierzyć się z „jedynie" 11-procentową przeceną.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Trwająca hossa winduje majątki najbogatszych. Na warszawskiej giełdzie mamy już prawie 20 miliarderów, na czele z Tomaszem Biernackim. Imponujące pakiety mają też akcjonariusze LPP, Cyfrowego Polsatu, CCC, XTB i CD Projektu.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Na palcach jednej ręki można policzyć tych, którzy zapowiadali tak dobre zachowanie polskiego rynku akcji w tym roku. Tymczasem II kwartał ledwie się rozpoczął, a stopy zwrotu głównych indeksów coraz bardziej zbliżają się do 30 proc.
Średnie spółki przyciągają uwagę nie tyko krajowych inwestorów. W tym segmencie hossa w 2025 roku rozkręciła się na dobre za sprawą napływów kapitału z zagranicy na krajowy parkiet oraz wzrostu aktywności lokalnych graczy.
Kiedyś USA sprzedawały światu globalizację jak coca-colę: masowo i z przekonaniem. Dziś wolny handel przestaje istnieć, a Biały Dom stawia na cła w nadziei na powrót American Dream. Jak do tego doszło i co nam to mówi o przyszłości świata?
Inwestorzy zastanawiają się, czy prezydent Stanów Zjednoczonych rzeczywiście wyrzuci prezesa banku centralnego, czy tylko straszy rynki, by wywołać określone skutki. Jak na razie zyskuje na tym większość walut świata, bitcoin oraz bijące rekordy cenowe złoto.
Rynkowy guru prowadzący popularny program „Mad Money” w telewizji CNBC stał się bohaterem licznych memów wyśmiewających jego zdolności prognostyczne. Zdarzało mu się bowiem spektakularnie mylić tuż przed wstrząsami rynkowymi.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas