Reklama
Rozwiń

Krezus: Jest finansowanie, potrzebni kontrahenci

Zgodnie z zapowiedziami nowy zarząd Krezusa podejmuje działania mające wskrzesić działalność operacyjną, handel złomem. W operację angażuje się giełdowy CFI Holding, według ostatnich doniesień właściciel 8,73 proc. papierów.

Publikacja: 22.12.2018 05:04

Krezus: Jest finansowanie, potrzebni kontrahenci

Foto: Fotorzepa, Robert Gardziński

Partnerzy zawiązali spółkę Krezus Non-Ferrous Metal Trade, za której pośrednictwem ma się odbywać handel. Krezus ma w niej 49 proc. udziałów, ale wszelkie uchwały mają być podejmowane jednomyślnie.

CFI Holding zgodził się zapewnić Krezusowi NFMT kapitał obrotowy w postaci pożyczki do 12 mln zł, oprocentowanej na 6 proc. rocznie. Umowę zawarto na trzy lata.

Na początku grudnia przedstawiciele głównego akcjonariusza Krezusa i prezes Mateusz Gromek przekonywali, że plan jest prosty: część dotychczasowych kontrahentów, małych podmiotów dostarczających złom, może być zainteresowana dalszą współpracą z Krezusem jako pośrednikiem w dotarciu do dużych odbiorców finalnych, jak KGHM Metraco czy Impexmetal.

Grupa KGHM informowała jednak „Parkiet", że dziesięcioletnia umowa ramowa na dostawy już nie obowiązuje.

– Zarząd podejmuje wiele działań mających na celu ustabilizowanie sytuacji spółki i jak najszybsze wznowienie działalności operacyjnej. Z jednej strony analizuje niedawno przejętą i zabezpieczoną dokumentację, z drugiej prowadzi rozmowy z dotychczasowymi partnerami biznesowymi spółki. Jeśli chodzi o potencjalnych kontrahentów – dostawców dla Krezus NFMT, jest jeszcze za wcześnie na podawanie konkretnej liczby. Wszystko wskazuje na to, że tonaż deklarowanych przez nich dostaw odpowiada tym, które były dotychczas realizowane przez Krezusa – przekonuje prezes Gromek. – Jeśli chodzi o wznowienie współpracy z KGHM Metraco, Impexmetalem i innymi dużymi potencjalnymi odbiorcami, w pierwszej kolejności chcemy zapewnić spółce finansowanie środków obrotowych i ustalić saldo rozliczeń. Dopiero wtedy będziemy mogli prowadzić rzetelne rozmowy z naszymi partnerami biznesowymi – dodaje.

W październiku z Krezusa z dnia na dzień odszedł prezes Jacek Ptaszek, który wcześniej sprzedał pokaźny pakiet akcji bez informowania rynku w terminie. Później okazało się, że firma nie wywiązywała się z kontraktów z dostawcami ani odbiorcami – KGHM i Impexmetal wypowiedziały umowy.

Nowe władze zleciły audyt spraw spółki, mający wyczyścić sytuację. Dlatego działalność operacyjna, jeśli uda się pozyskać partnerów, ma być prowadzona przez podmiot zależny.

Foto: GG Parkiet

Spółka wyceniona jest na około 30 mln zł. ar

Surowce i paliwa
Sejm uchwalił ustawę o rynku mocy. Ile zapłacimy za nowe wsparcie dla gazu?
Surowce i paliwa
Odpady to perspektywiczny biznes, ale z górą problemów
Surowce i paliwa
W końcówce roku pogorszyła się kondycja MOL-a
Surowce i paliwa
JSW chce koncesji Dębieńsko. Jest szybka zapowiedź spółki
Surowce i paliwa
Znamy los koncesji na węgiel Dębieńsko. Zagraniczny inwestor bez pozwolenia
Surowce i paliwa
Orlen konsoliduje biznes wydobywczy