Inflacja w Niemczech przyspieszyła w październiku, osiągając 2 proc.

Było to powyżej oczekiwanych 1,8 proc. Na CPI wpływała inflacja cen żywności, która przyspieszyła do 2,3 proc. z 1,6 proc. oraz wyższe ceny energii. Bazowy CPI – nieuwzględniający żywności i energii – również przyspieszył do 2,9 proc. Co na to EBC?

Publikacja: 31.10.2024 08:45

Inflacja w Niemczech przyspieszyła w październiku, osiągając 2 proc.

Foto: Imke Lass/Bloomberg

https://pbs.twimg.com/media/GbJBtz6XsAAJ6pn?format=jpg&name=900x900

Wstępne szacunki inflacji w Niemczech w październiku mogą sprawić, że niektórzy członkowie Europejskiego Banku Centralnego pożałują ostatniej obniżki stóp procentowych i nowej otwartości EBC na bardziej agresywne obniżki. Inflacja ogółem w Niemczech wyniosła 2,0 proc. rok do roku, co oznacza znaczny wzrost z 1,6 proc. r/r we wrześniu. Europejska miara inflacji wyniosła 2,4 proc. r/r z 1,8 proc. we wrześniu. Miesięczny wzrost o 0,4 proc. pokazuje, że presja inflacyjna w Niemczech jest nadal bardzo żywa i silna.

Inflacja pozostanie sztywna

Jak zauważa Carsten Brzeski,  globalny szef makro w ING Research, odbicie inflacji w Niemczech to nie tylko efekt mniej korzystnych efektów bazy energetycznej, ale także wciąż rosnących cen towarów i żywności. Jak wynika z dostępnych danych regionalnych, inflacja w usługach – uznana przez EBC za istotną dla procesu decyzyjnego – ponownie przyspieszyła w październiku i ponownie zbliżyła się do 4 proc. r/r.

Patrząc w przyszłość wydaje się, że sztywność inflacji na nieco zbyt wysokim poziomie nadal będzie się utrzymywać, ponieważ korzystne efekty bazy energetycznej będą nadal wygasać, a jednocześnie płace będą rosły. Obecne problemy Volkswagena mogą sygnalizować zwrot w kierunku szerszego rozwoju płac, w związku z przejściem związków zawodowych od wysokich żądań płacowych do bezpieczeństwa zatrudnienia. Co bardziej niepokojące, wskaźniki wyprzedzające, takie jak oczekiwania dotyczące cen sprzedaży, zaczęły ponownie rosnąć i osiągnęły najwyższy poziom od ponad roku.

- W rezultacie w dalszym ciągu spodziewamy się dalszego przyspieszenia inflacji w ostatnich dwóch miesiącach roku, a w 2025 r. będzie ona oscylować w szerszym przedziale od 2 proc. do 3 proc. - przewiduje Brzeski.

Czytaj więcej

Nastroje niemieckich konsumentów poprawiają się, ale pozostają „wyjątkowo niskie”

Dobry dzień dla jastrzębi z EBC

Biorąc pod uwagę, że wzrost PKB strefy euro w trzecim kwartale był wyższy niż wrześniowe projekcje EBC (0,4 proc. kw./kw. wobec 0,2 proc. kw./kw.), a inflacja w Niemczech ponownie rośnie, niektórzy członkowie EBC mogą zacząć wątpić zarówno w październikową decyzję o obniżce stóp procentowych, jak i otwarcie na nawet większe obniżki stóp. W rzeczywistości dane z Niemiec sprawiają, że październikowa decyzja o obniżce stóp procentowych jest jeszcze bardziej oparta na punktach danych, a nie na zależności od tych danych. Bardziej jastrzębi członkowie EBC również prawdopodobnie zaczną wątpić w potrzebę przyspieszonego i bardziej agresywnego łagodzenia polityki pieniężnej, jak sugerowali w zeszłym tygodniu bardziej gołębi członkowie EBC.

Patrząc w przyszłość, od chwili obecnej do kolejnego posiedzenia EBC w grudniu wiele może się jeszcze wydarzyć. Wynik wyborów w USA będzie miał znaczenie dla gospodarki strefy euro i EBC, ale także zwykły przepływ danych makro dostarczy więcej wskazówek w dwóch kluczowych dla EBC kwestiach:

Czy tendencje dezinflacyjne zostały właśnie zatrzymane, czy rzeczywiście tak jest? 

Czy EBC uzna strukturalną słabość gospodarki strefy euro, czy też będzie nadal wierzył w powrót do potencjalnego wzrostu od początku 2025 roku?

Co ciekawe, obecnie w EBC niewiele mówi się o czynnikach strukturalnie podnoszących inflację. - Co się stało z „zieloną inflacją” lub z argumentami wysuwanymi w przeszłości, że demografia i zmiany zachodzące w globalizacji również mogą potencjalnie zwiększyć presję cenową? Co się stało z narracją dawnych bankierów centralnych, że polityka pieniężna nie jest w stanie rozwiązać problemów strukturalnych w gospodarce? Czy EBC rzeczywiście powrócił do lat 2010, czy też panika, którą widzieliśmy w zeszłym tygodniu, była po prostu krótkotrwała? - pyta Carsten Brzeski.

Jak zauważa, w każdym razie, po powolnym reagowaniu na rosnącą inflację i prawdopodobnie późno w zaprzestaniu podwyżek stóp procentowych w zeszłym roku, obecnie wydaje się, że EBC jest zdeterminowany, aby wyprzedzić krzywą i możliwie najszybciej przywrócić stopy procentowe do poziomu neutralnego. Dla gołębi jest to oczywiste, a dla jastrzębi argumentem może być to, że szybkie przywrócenie stóp do poziomu neutralnego mogłoby wystarczyć, aby uniknąć kolejnego epizodu niekonwencjonalnej polityki pieniężnej z luzowaniem ilościowym i w dalszej perspektywie ujemnymi stopami procentowymi. Publikacje danych makro w strefie euro powinny jednak skłonić „jastrzębi” z EBC do sprzeciwu wobec obniżki stóp o 50 pb w grudniu. Przynajmniej na razie.

Wykres Dnia
Ekonomiści tną prognozy dla gospodarki strefy euro
Wykres Dnia
Jen spada po tym jak Bank of Japan nie zmienił stóp
Wykres Dnia
Po posiedzeniu Fed spadły ceny akcji i obligacji, wzrósł indeks strachu
Wykres Dnia
Dow Jones Industrials spada dziewiąty dzień, najdłużej od 1978 roku
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. z najlepszą usługą wymiany walut w Polsce wg Global Finance
Wykres Dnia
Niemcy mogą zepchnąć euro poniżej parytetu wobec dolara
Wykres Dnia
Moody's obniżył rating kredytowy Francji ze względu na „fragmentację polityczną”