Nastroje niemieckich konsumentów poprawiają się, ale pozostają „wyjątkowo niskie”

Oczekiwania dotyczące dochodów i prawdopodobieństwo dokonywania zakupów poprawiły się, a skłonność do oszczędzania nieco spadła. Trzeci miesiąc z rzędu pogłębił się jednak pesymizm, jeśli chodzi o oczekiwania dotyczące gospodarki w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Publikacja: 30.10.2024 09:30

Nastroje niemieckich konsumentów poprawiają się, ale pozostają „wyjątkowo niskie”

Foto: Krisztian Bocsi/Bloomberg

https://pbs.twimg.com/media/GbC53AwWIAAoaNn?format=jpg&name=900x900

Zaufanie konsumentów w Niemczech wzrosło w październiku, osiągając najbardziej optymistyczny punkt od kwietnia 2022 r., choć wyzwania w dalszym ciągu negatywnie wpływają na nastroje.

Jak wynika z najnowszego raportu GfK Consumer Climate opublikowanego przez GfK i Norymberski Instytut Decyzji Rynkowych (NIM), zaufanie niemieckich konsumentów w październiku nadal stopniowo odbudowywało się, osiągając najwyższy poziom od kwietnia 2022 roku.

Prognozuje się, że indeks klimatu konsumenckiego za listopad wzrośnie o 2,7 punktu, osiągając -18,3 punktu ze skorygowanego -21,0 punktu w październiku. Będzie to najwyższy poziom od kwietnia 2022 r., kiedy nastroje gwałtownie spadły po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę.

Wzrost ten wynika w dużej mierze z poprawy oczekiwań dochodowych i rosnącej skłonności do zakupów, co oznacza drugi z rzędu miesiąc wzrostu nastrojów konsumentów.

Czytaj więcej

Niemiecka gospodarka hamuje. Jak to wpłynie na firmy z Polski?

Przyszłościowy wskaźnik obejmujący ponad 2000 niemieckich gospodarstw domowych uchwycił zmiany nastrojów konsumentów w zakresie oczekiwań dochodowych, perspektyw gospodarczych i gotowości do dokonywania zakupów.

Rolf Bürkl, ekspert ds. konsumentów w NIM, zauważył: „Po niewielkiej poprawie w poprzednim miesiącu nastroje konsumenckie w dalszym ciągu się poprawiają. Wspięły się do najwyższego poziomu od kwietnia 2022 r., kiedy to po rozpoczęciu kryzysu zmierzono -15,7 punktu wojny na Ukrainie”.

Niemniej jednak przestrzegł, że utrzymująca się niepewność gospodarcza i presja inflacyjna w dalszym ciągu mocno wpływają na optymizm konsumentów. –  Niepewność spowodowana kryzysami, wojnami i rosnącymi cenami jest nadal bardzo obecna i uniemożliwia pełne wykorzystanie czynników zachęcających do konsumpcji, takich jak wzrost dochodów realnych – dodał Bürkl.

Rosnące oczekiwania dotyczące dochodów zwiększają chęć zakupów

Oczekiwania dotyczące dochodów okazały się jasnym punktem, poprawiając nastroje konsumentów, odnotowując wzrost o 3,6 punktu, pchając wskaźnik do 13,7 punktu. Optymizm ten oznacza uderzającą poprawę o 29 punktów w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Spadająca inflacja w połączeniu z zauważalnym wzrostem płac w wielu sektorach przyczyniła się do poczucia wzrostu realnych dochodów konsumentów. Również emeryci odnotowują realny wzrost dochodów, co w ostatnich latach było rzadkością w obliczu wysokiej inflacji.

Poprawa perspektyw dochodów pozytywnie wpłynęła na chęć konsumentów do dokonywania zakupów, która wzrosła o 2,2 punktu do -4,7 punktu, co stanowi najwyższy poziom od marca 2022 r.

Sugeruje to ostrożną, choć rosnącą skłonność do wydawania pieniędzy. Jednak pomimo tej poprawy chęć zakupów pozostaje znacznie poniżej poziomu sprzed kryzysu, a wszelkie nowe wstrząsy gospodarcze mogą szybko ostudzić entuzjazm konsumentów.

Czytaj więcej

PKB Niemiec skurczy się w 2024 roku. To zła wiadomość dla polskich eksporterów

Oczekiwania gospodarcze pogarszają się w obliczu obaw przed recesją

Choć optymizm konsumentów wykazuje oznaki ożywienia, obawy dotyczące trajektorii gospodarczej Niemiec pozostają. Oczekiwania gospodarcze wśród konsumentów spadły trzeci miesiąc z rzędu, odnotowując umiarkowany spadek o 0,5 punktu, w związku z czym wskaźnik oczekiwań gospodarczych osiągnął niemal płaski poziom 0,2 punktu – najniższy od marca 2024 r.

Niemiecki rząd obniżył niedawno swoją prognozę wzrostu na 2024 r., prognozując obecnie spadek PKB o 0,2 proc., co podkreśla te stłumione oczekiwania gospodarcze.

Konsumentów nęka także niepewność co do kondycji przedsiębiorstw i zatrudnienia, ponieważ rosnąca liczba upadłości i możliwe zwolnienia zwiększają niepokoje gospodarcze.

– Doniesienia o rosnącej liczbie upadłości przedsiębiorstw oraz plany redukcji zatrudnienia lub przeniesienia produkcji za granicę również uniemożliwiają bardziej znaczącą poprawę nastrojów konsumentów – wyjaśnił Bürkl.

Wykres Dnia
MicroStrategy drugą najlepszą spółką technologiczną na Wall Street
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Wykres Dnia
Gwałtowny wzrost płac w strefie euro testem dla obniżek stóp EBC
Wykres Dnia
Japonia i Chiny pozbywały się amerykańskich obligacji przed zwycięstwem Trumpa
Wykres Dnia
Ograniczenie eksportu do Kirgistanu: Polska przoduje tam, gdzie inni zawodzą
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Wykres Dnia
Nominacja Trumpa uderzyła w akcje producentów szczepionek
Wykres Dnia
Niemcy mogą złagodzić ograniczenie deficytu budżetowego