Nastroje niemieckich konsumentów poprawiają się, ale pozostają „wyjątkowo niskie”

Oczekiwania dotyczące dochodów i prawdopodobieństwo dokonywania zakupów poprawiły się, a skłonność do oszczędzania nieco spadła. Trzeci miesiąc z rzędu pogłębił się jednak pesymizm, jeśli chodzi o oczekiwania dotyczące gospodarki w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Publikacja: 30.10.2024 09:30

Nastroje niemieckich konsumentów poprawiają się, ale pozostają „wyjątkowo niskie”

Foto: Krisztian Bocsi/Bloomberg

https://pbs.twimg.com/media/GbC53AwWIAAoaNn?format=jpg&name=900x900

Zaufanie konsumentów w Niemczech wzrosło w październiku, osiągając najbardziej optymistyczny punkt od kwietnia 2022 r., choć wyzwania w dalszym ciągu negatywnie wpływają na nastroje.

Jak wynika z najnowszego raportu GfK Consumer Climate opublikowanego przez GfK i Norymberski Instytut Decyzji Rynkowych (NIM), zaufanie niemieckich konsumentów w październiku nadal stopniowo odbudowywało się, osiągając najwyższy poziom od kwietnia 2022 roku.

Prognozuje się, że indeks klimatu konsumenckiego za listopad wzrośnie o 2,7 punktu, osiągając -18,3 punktu ze skorygowanego -21,0 punktu w październiku. Będzie to najwyższy poziom od kwietnia 2022 r., kiedy nastroje gwałtownie spadły po rozpoczęciu przez Rosję inwazji na Ukrainę.

Wzrost ten wynika w dużej mierze z poprawy oczekiwań dochodowych i rosnącej skłonności do zakupów, co oznacza drugi z rzędu miesiąc wzrostu nastrojów konsumentów.

Czytaj więcej

Niemiecka gospodarka hamuje. Jak to wpłynie na firmy z Polski?

Przyszłościowy wskaźnik obejmujący ponad 2000 niemieckich gospodarstw domowych uchwycił zmiany nastrojów konsumentów w zakresie oczekiwań dochodowych, perspektyw gospodarczych i gotowości do dokonywania zakupów.

Rolf Bürkl, ekspert ds. konsumentów w NIM, zauważył: „Po niewielkiej poprawie w poprzednim miesiącu nastroje konsumenckie w dalszym ciągu się poprawiają. Wspięły się do najwyższego poziomu od kwietnia 2022 r., kiedy to po rozpoczęciu kryzysu zmierzono -15,7 punktu wojny na Ukrainie”.

Niemniej jednak przestrzegł, że utrzymująca się niepewność gospodarcza i presja inflacyjna w dalszym ciągu mocno wpływają na optymizm konsumentów. –  Niepewność spowodowana kryzysami, wojnami i rosnącymi cenami jest nadal bardzo obecna i uniemożliwia pełne wykorzystanie czynników zachęcających do konsumpcji, takich jak wzrost dochodów realnych – dodał Bürkl.

Rosnące oczekiwania dotyczące dochodów zwiększają chęć zakupów

Oczekiwania dotyczące dochodów okazały się jasnym punktem, poprawiając nastroje konsumentów, odnotowując wzrost o 3,6 punktu, pchając wskaźnik do 13,7 punktu. Optymizm ten oznacza uderzającą poprawę o 29 punktów w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.

Spadająca inflacja w połączeniu z zauważalnym wzrostem płac w wielu sektorach przyczyniła się do poczucia wzrostu realnych dochodów konsumentów. Również emeryci odnotowują realny wzrost dochodów, co w ostatnich latach było rzadkością w obliczu wysokiej inflacji.

Poprawa perspektyw dochodów pozytywnie wpłynęła na chęć konsumentów do dokonywania zakupów, która wzrosła o 2,2 punktu do -4,7 punktu, co stanowi najwyższy poziom od marca 2022 r.

Sugeruje to ostrożną, choć rosnącą skłonność do wydawania pieniędzy. Jednak pomimo tej poprawy chęć zakupów pozostaje znacznie poniżej poziomu sprzed kryzysu, a wszelkie nowe wstrząsy gospodarcze mogą szybko ostudzić entuzjazm konsumentów.

Czytaj więcej

PKB Niemiec skurczy się w 2024 roku. To zła wiadomość dla polskich eksporterów

Oczekiwania gospodarcze pogarszają się w obliczu obaw przed recesją

Choć optymizm konsumentów wykazuje oznaki ożywienia, obawy dotyczące trajektorii gospodarczej Niemiec pozostają. Oczekiwania gospodarcze wśród konsumentów spadły trzeci miesiąc z rzędu, odnotowując umiarkowany spadek o 0,5 punktu, w związku z czym wskaźnik oczekiwań gospodarczych osiągnął niemal płaski poziom 0,2 punktu – najniższy od marca 2024 r.

Niemiecki rząd obniżył niedawno swoją prognozę wzrostu na 2024 r., prognozując obecnie spadek PKB o 0,2 proc., co podkreśla te stłumione oczekiwania gospodarcze.

Konsumentów nęka także niepewność co do kondycji przedsiębiorstw i zatrudnienia, ponieważ rosnąca liczba upadłości i możliwe zwolnienia zwiększają niepokoje gospodarcze.

– Doniesienia o rosnącej liczbie upadłości przedsiębiorstw oraz plany redukcji zatrudnienia lub przeniesienia produkcji za granicę również uniemożliwiają bardziej znaczącą poprawę nastrojów konsumentów – wyjaśnił Bürkl.

Wykres Dnia
Ekonomiści tną prognozy dla gospodarki strefy euro
Wykres Dnia
Jen spada po tym jak Bank of Japan nie zmienił stóp
Wykres Dnia
Po posiedzeniu Fed spadły ceny akcji i obligacji, wzrósł indeks strachu
Wykres Dnia
Dow Jones Industrials spada dziewiąty dzień, najdłużej od 1978 roku
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. z najlepszą usługą wymiany walut w Polsce wg Global Finance
Wykres Dnia
Niemcy mogą zepchnąć euro poniżej parytetu wobec dolara
Wykres Dnia
Moody's obniżył rating kredytowy Francji ze względu na „fragmentację polityczną”