Wzrost ten wynika w dużej mierze z poprawy oczekiwań dochodowych i rosnącej skłonności do zakupów, co oznacza drugi z rzędu miesiąc wzrostu nastrojów konsumentów.
Niemiecka gospodarka hamuje. Jak to wpłynie na firmy z Polski?
Gospodarka Niemiec już drugi rok z rzędu zanotuje spadek PKB. To uderza w firmy znad Wisły. Ale jest też szansą: Niemcy poszukują efektywnych kosztowo rozwiązań, co otwiera drzwi dla polskich spółek oferujących tańsze rozwiązania niż zagraniczna konkurencja.
Przyszłościowy wskaźnik obejmujący ponad 2000 niemieckich gospodarstw domowych uchwycił zmiany nastrojów konsumentów w zakresie oczekiwań dochodowych, perspektyw gospodarczych i gotowości do dokonywania zakupów.
Rolf Bürkl, ekspert ds. konsumentów w NIM, zauważył: „Po niewielkiej poprawie w poprzednim miesiącu nastroje konsumenckie w dalszym ciągu się poprawiają. Wspięły się do najwyższego poziomu od kwietnia 2022 r., kiedy to po rozpoczęciu kryzysu zmierzono -15,7 punktu wojny na Ukrainie”.
Niemniej jednak przestrzegł, że utrzymująca się niepewność gospodarcza i presja inflacyjna w dalszym ciągu mocno wpływają na optymizm konsumentów. – Niepewność spowodowana kryzysami, wojnami i rosnącymi cenami jest nadal bardzo obecna i uniemożliwia pełne wykorzystanie czynników zachęcających do konsumpcji, takich jak wzrost dochodów realnych – dodał Bürkl.
Rosnące oczekiwania dotyczące dochodów zwiększają chęć
zakupów
Oczekiwania dotyczące dochodów okazały się jasnym punktem, poprawiając nastroje konsumentów, odnotowując wzrost o 3,6 punktu, pchając wskaźnik do 13,7 punktu. Optymizm ten oznacza uderzającą poprawę o 29 punktów w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku.