Rosną oczekiwania spadku jena

Japońska waluta we wtorek pogłębia straty, co można przypisać poprawie notowań dolara amerykańskiego, który był wspierany przez wzrost rentowności w USA.

Publikacja: 02.07.2024 09:49

Wzór nowo zaprojektowanego japońskiego banknotu 10 000 jenów, z trójwymiarową technologią holografic

Wzór nowo zaprojektowanego japońskiego banknotu 10 000 jenów, z trójwymiarową technologią holograficzną zapobiegającą fałszerstwom

Foto: Bloomberg

https://pbs.twimg.com/media/GRbJ1imXgAA061-?format=jpg&name=900x900

Rentowność referencyjnych 10-letnich obligacji skarbowych wzrosła w ciągu nocy o prawie 14 punktów bazowych do 4,479 proc., przy czym analitycy przypisywali ten ruch oczekiwaniom wygranej Donalda Trumpa w USA i podniesie cła i pożyczki rządowe. Notowania pary USD/JPY znajdują się w pobliżu świeżego minimum na poziomie 161,75 od 1986 r. Jednakże ustna interwencja władz japońskich może ograniczyć spadkowość jena.

Japoński minister finansów Shunichi Suzuki oświadczył we wtorek, że „uważnie i z czujnością obserwuje ruchy na rynku walutowym”. Według Reutersa Suzuki powstrzymał się od komentarza na temat konkretnych poziomów na rynku Forex zauważając, że stanowisko rządu w sprawie walut nie uległo zmianie.

Oczekiwanie na interwencję

Według najnowszej ankiety Reuters przeprowadzonej od 25 czerwca do 1 lipca oczekuje się, że Bank Japonii zmniejszy miesięczne zakupy obligacji o około 100 miliardów dolarów (16,00 bilionów jenów) w pierwszym roku w ramach planu zaostrzenia ilościowego (QT), który ma zostać opublikowany w tym miesiącu. Korekta ta spowodowałaby spadek miesięcznych zakupów do około 4,65 biliona jenów, w porównaniu z obecnym tempem wynoszącym około 6,00 biliona jenów. W drugim roku respondenci ankiety spodziewają się dalszych obniżek, przy średnich miesięcznych zakupach na poziomie około 3,55 biliona jenów.

W poniedziałek stratedzy OCBC, Frances Cheung i Christopher Wong, zauważyli, że „USD/JPY nadal oscyluje w pobliżu ostatnich maksimów. Jest to również prawie najwyższy poziom od 1986 r. Istnieją oczekiwania, że ​​władze japońskie będą mogły wkrótce interweniować. Chociaż poziom jena jest jednym z czynników, które należy wziąć pod uwagę, urzędnicy skupiają się również na tempie deprecjacji, ponieważ intencją interwencji jest ograniczenie nadmiernej zmienności.”

Tymczasem Vanguard widzi ryzyko spadku jena do 170 za dolara, jeśli potencjalne zmiany polityki Banku Japonii w tym miesiącu nie zwiększą rentowności obligacji kraju.

Byłby to kolejny ważny kamień milowy dla waluty po tym, jak w ostatnich dniach spadła do 161, poziomu nienotowanego od 1986 r. Jej 13-proc. spadek w tym roku wywiera presję na Japonię, aby interweniowała w celu jej wsparcia, a Bank Japonii na obniżki cen. masowe zakupy obligacji rządowych, które pomagają utrzymać luźne warunki monetarne. Kurs waluty Japonii wynosił 161,63. we wtorek w Tokio.

Rentowność obligacji albo kurs jena

Usunięcie wsparcia dla rynku obligacji spowodowałoby wzrost rentowności japońskich obligacji, czyniąc je bardziej atrakcyjnymi i pomagając przyciągnąć napływ inwestycji do jena. Choć BoJ obiecał na swoim posiedzeniu 31 lipca szczegółowe informacje na temat planu cięć miesięcznych zakupów o wartości 6 bilionów jenów (37 miliardów dolarów), niewielka obniżka jedynie rozczarowałaby rynki, powiedział Ales Koutny, szef ds. stawek międzynarodowych w Vanguard, który zarządza 1,7 bilionów dolarów aktywnie zarządzanych funduszy.

– Jeśli na lipcowym spotkaniu ceny spadną jedynie do 5,5 biliona jenów lub nawet 5 bilionów jenów miesięcznie przy zakupach JGB, rynki mogą ponownie skierować dolara do jena w stronę 170 – powiedział Koutny. Dołącza do rosnącej liczby inwestorów, którzy spodziewają się spadku jena do tego poziomu.

Traderzy spodziewają się dalszych spadków jena w ciągu najbliższych 12 miesięcy w związku z gwałtownym wzrostem popytu w ciągu ostatnich dwóch tygodni na opcje kupna umożliwiające kupno dolara i sprzedaż jena. To sprawiło, że roczny wskaźnik odwrócenia ryzyka dolara do jena po raz pierwszy od 2022 r. osiągnął wartość dodatnią.

Oczekiwania dotyczące zmniejszonych zakupów obligacji i podwyżki stóp procentowych już zwiększyły rentowność Japonii w tym roku, podnosząc stopy 10-letnich o około 40 punktów bazowych do ponad 1 proc. Jednak perspektywa stopniowych dalszych ruchów w polityce pieniężnej powoduje utrzymanie rentowności znacznie poniżej innych rynków, co utrudnia jenowi.

Podnosi to stawkę przed następnym posiedzeniem BOJ, twierdzi Koutny, który uważa, że ​​bank centralny powinien działać agresywnie, ograniczając zakupy obligacji i ponownie podwyższając stopy procentowe. Jednak tylko jeden na trzech ekonomistów ankietowanych przez Bloomberg spodziewa się równoczesnych działań.

– Jeśli rozczarują na którymkolwiek z tych dwóch frontów, kurs dolara do jena będzie miał tylko jeden kierunek – powiedział.

A Robin Brooks z Brookings Institution komentuje: Nie można interweniować, aby wzmocnić jena i jednocześnie interweniować, aby utrzymać rentowności na niskim poziomie.

Wykres Dnia
Goldman Sachs: nadszedł czas, aby zmniejszyć ryzyko portfela
Materiał Promocyjny
Pierwszy bank z 7,2% na koncie oszczędnościowym do 100 tys. złotych
Wykres Dnia
Skończyły się już pandemiczne oszczędności Amerykanów. Spadnie konsumpcja?
Wykres Dnia
Japoński jen najsłabszy wobec dolara od 1986 roku
Wykres Dnia
Ceny amerykańskich domów rosną w rekordowym tempie
Wykres Dnia
Japońskiej walucie grozi spadek do 170 jenów za dolara
Wykres Dnia
Koronawirus niepokoi niemieckich przedsiębiorców