Rynek czeka na dane dot. inflacji za czerwiec

Piątkowy, poranny handel na rynku FX przynosi stabilizację eurodolara pod 1,05 USD oraz podtrzymanie lekkiej presji podażowej wokół PLN. Polska waluta kwotowana jest następująco: 4,7039 PLN za euro, 4,4965 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,6993 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 5,4470 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 6,87% w przypadku papierów 10-letnich.

Publikacja: 01.07.2022 08:18

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Konrad Ryczko analityk, DM BOŚ

Foto: tv.rp.pl

Zakończenie półrocza na rynku przyniosło podbicie aktywności ze strony podaży. Wyraźne spadki na rynkach akcyjnych ciążyły pozostałym klasom aktywów. Eurodolar testował wczoraj okolice 1,038 USD, co podbijało presję podażową wokół walut EM. S&P500 zakończyło połowę roku najsłabszym „performance' od 1970, Eurostoxx600 od 2008 roku. Rynek w dalszym ciągu pozostaje w sferze znacznej niepewności zarówno w przypadku perspektyw makro (coraz częściej sugerowana globalna recesja) czy też prognoz z zakresu poziomu stóp procentowych – ostatnie zniżki cen surowców teoretycznie ściągają nieco presji inflacyjnej z rynku. Rentowności polskiego długu ponownie spadły poniżej 7% (wcześniej byliśmy świadkami dynamicznego podbicia z 6,5% na ponad 8%). Rynek powszechnie spodziewa się podwyżki ze strony RPP w lipcu. Dominuje przekonanie o ruchu 75pb aczkolwiek słychać również głosy zakładające jedynie 50pb. Wydaje się iż konsensus na stopy wypada obecnie w zakresie 7,5-8% na poziomie stopy referencyjnej. W konsekwencji coraz bliżej jesteśmy jednak wyhamowania cyklu.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy istotne dane dot. inflacji CPI za czerwiec. Rynek spodziewa się dynamiki na poziomie 15,6% r/r. Dzisiejsze wskazanie będzie ściśle rozpatrywane przez pryzmat potencjału ruchu RPP w przyszłym tygodniu (posiedzenie 7 lipca/czwartek).

Z rynkowego punktu widzenia obserwujemy podtrzymanie lekkie presji na wycenę PLN. Trudno tu mówić o nerwowych ruchach (jak w przypadku forinta) niemniej mocniejszy USD i globalny układ risk-off ciążą na nastrojach.

Konrad Ryczko

Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Analiz Rynkowych Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

Waluty
Sytuacja na rynkach 26 września - dolar wraca do spadków?
Waluty
Obniżki stóp przybierają na sile
Waluty
Sytuacja na rynkach 25 września - rynek widzi kolejne 50 punktów na FEDzie
Waluty
Chiński juan przebija psychologiczną barierę
Waluty
Sytuacja na rynkach 24 września - mocne wsparcie z Chin
Waluty
Ludowy Bank Chin wspiera rynek akcji