Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 24.01.2025 04:24 Publikacja: 24.09.2024 06:00
Bartosz Sawicki, Cinkciarz.pl
Foto: materiały prasowe
Fed nie bał się zredukować kosztu pieniądza o 50 pkt baz. Poprzez projekcje zapowiedziano, że przed końcem roku dawka luzowania zostanie podwojona. Dla odbioru posiedzenia szczególne znaczenie ma przestroga Jerome’a Powella, szefa Rezerwy Federalnej. Deklaracja, że po pierwszym, zdecydowanym cięciu FOMC nie musi się spieszyć z kolejnymi obniżkami, może mieć dwojaką rolę. Z jednej strony to sygnał, że amerykańskie władze monetarne nie uległy panice i strachowi przed recesją, a wiara w tzw. miękkie lądowanie jest mocna. Z drugiej strony to wybieg mający zabezpieczać przed nadmiernym dyskontem zainagurowanego cyklu i sytuacją, w której rynkowa wycena stawia Fed pod ścianą, dyktując skalę dostosowań.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Złoty wciąż zyskuje wobec euro. Czy nasza waluta będzie jeszcze silniejsza?
Ostatnie dni przyniosły przecenę dolara po tym, jak rynki zobaczyły, że nowa administracja USA nie spieszy się z nakładaniem wysokich ceł, czego mocno się obawiano.
Polski Złoty zaskoczył wczoraj niemal wszystkich inwestorów na rynkach finansowych. Do tej pory para EURPLN trzymała się blisko poziomu 4,25 od wielu miesięcy, ale wczoraj doszło do wyraźnego spadku na parze. Złoty stał się najmocniejszy w stosunku do euro od 5 lat.
Złoty imponuje siłą. Kurs euro jest najniższej od ponad pięciu lat. Skąd ten ruch?
Łatwy w obsłudze, bezpieczny, uniwersalny. Taki powinien być dobry program księgowy i tym właśnie charakteryzuje się Mała Księgowość. Od wystawiania faktur, przez rozliczanie podatków i składek, po zarządzanie magazynem – wszystkie te zadania znacznie ułatwia nasz program.
Czwartkowy, poranny handel na rynku FX przynosi podtrzymanie wybicia na PLN przy relatywnie neutralnym zachowaniu eurodolara. Polski złoty kwotowany jest następująco: 4,2215 PLN za euro, 4,0573 PLN wobec dolara amerykańskiego, 4,4739 PLN względem franka szwajcarskiego oraz 4,9952 PLN w relacji do funta szterlinga. Rentowności polskiego długu wynoszą 5,842% w przypadku obligacji 10-letnich.
Pierwsze dni prezydentury Donalda Trumpa sprzyjają krajowym aktywom. Na wartości zyskiwały akcje, obligacje i złoty.
PMI dla przemysłu i usług w styczniu w strefie euro i USA i NBP o podaży pieniądza w grudniu. Oto co wydarzy się dziś w biznesie i gospodarce w Polsce oraz na świecie.
Czwartkowe notowania na rynku warszawskim skończyły się kosmetycznymi zmianami głównych indeksów. WIG20 zyskał 0,02 procent przy spadku indeksu szerokiego rynku WIG o 0,06 procent.
Europejskie rynki kontynuują pozytywny sentyment trwający od inauguracji Trumpa. Prezydent USA, choć utrzymuje agresywną narrację w stosunku do polityki handlowej, na razie ogranicza się głównie do zapowiedzi.
Złoty wciąż zyskuje wobec euro. Czy nasza waluta będzie jeszcze silniejsza?
Mimo początkowych trudności WIG20 zakończył czwartek na plusie. To jego piąta z rzędu sesja zakończona zwyżką.
Jastrzębia retoryka RPP, wzrost apetytu na ryzyko inwestorów oraz czynniki techniczne stoją za największą siłą złotego względem euro od pięciu lat. Krajowej walucie nie przeszkodziła nawet seria rozczarowujących danych z polskiej gospodarki.
W Polsce wśród inwestorów indywidualnych najpopularniejszymi spółkami w 2024 roku były zdecydowanie firmy technologiczne. W pierwszej dziesiątce najchętniej kupowanych w tym roku akcji jest ich aż siedem.
Środowa sesja na Wall Street przyniosła dalsze wzrosty przekraczające 1% w przypadku spółek technologicznych. W efekcie kontrakt terminowy na S&P500 wyszedł powyżej 6100 pkt. Zdecydowane wzrosty kontynuowane są w Europie, gdzie niemiecki Dax kreśli nowe ekstrema powyżej 21300 pkt.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas