Rada PKP Cargo znów szuka chętnych do zarządu spółki

Ruszył drugi konkurs na kierownicze stanowiska w kolejowej spółce. Pierwszy zakończył się całkowitym fiaskiem. Z grona 36 chętnych nie wybrano nikogo. Wtedy poszukiwano do zarządu czterech osób. Dziś rada próbuje obsadzić sześć stanowisk.

Publikacja: 12.11.2024 14:45

Rada PKP Cargo znów szuka chętnych do zarządu spółki

Foto: PKP Cargo

Na 19 listopada rada nadzorcza PKP Cargo wyznaczyła termin, do którego będzie przyjmować zgłoszenia od kandydatów na członków zarządu kolejowej spółki. Konkurs ogłoszono na prezesa i pięciu członków zarządu (ds. handlowych, ds. finansowych, ds. operacyjnych, ds. pracowniczych i ds. restrukturyzacji).

Czytaj więcej

PKP Cargo zakończyło proces zwolnień grupowych

Od kandydatów oczekiwane jest m.in. posiadanie co najmniej pięcioletniego doświadczenia na stanowiskach kierowniczych, znajomości języków obcych i wykształcenia wyższego oraz wyrażenie zgody na zbieranie o nich referencji. Następnie wybrani kandydaci zostaną zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną, która obejmować będzie zagadnienia z zakresu działalności PKP Cargo i sektora, w którym działa spółka, doświadczenie zawodowe kandydata oraz koncepcje działalności i rozwoju przewoźnika i jego grupy kapitałowej. W jakim terminie rada chce wybrać nowy zarząd, nie podano.

Z 36 kandydatów do zarządu nie wybrano nikogo

Obecny konkurs to kolejne tego typu postępowanie po tym, jak poprzednie skończyło się kompletnym fiaskiem. Rada nadzorcza PKP Cargo wszczęła je 16 maja. Wówczas poszukiwano nowego prezesa i trzech członków zarządu (ds. handlowych, ds. finansowych, ds. operacyjnych). O te funkcje zabiegało 36 chętnych.

W wyniku analizy przesłanych zgłoszeń na rozmowy kwalifikacyjne w czerwcu i lipcu zaproszono 17 kandydatów. Wśród nich było pięć osób zabiegających o stanowiska szefa spółki. Byli to: Przemysław Ciszak, Maciej Jankiewicz, Paweł Miłek, Janusz Janiszewski i Wojciech Zając. Zarówno oni, jak i kandydaci na pozostałe stanowiska w PKP Cargo nie spełnili jednak oczekiwań rady. W efekcie ta w połowie października zakończyła konkurs bez rozstrzygnięcia.

Obecnie zarząd giełdowej spółki składa się z trzech osób, powołanych z rady nadzorczej jedynie do czasowego pełnienia funkcji kierowniczych. Marcin Wojewódka jest p.o. prezesa, Monika Starecka – p.o. członka zarządu ds. finansowych, oraz Paweł Miłek – p.o. członka zarządu ds. handlowych.

Czytaj więcej

Przewoźnicy muszą radzić sobie z coraz większą konkurencją

Zarząd PKP Cargo może liczyć do sześciu osób

Mówiąc o potencjalnych zmianach w zarządzie PKP Cargo, trzeba mieć na uwadze, że na początku października walne zgromadzanie zdecydowało m.in. o tym, że pracownicy nie będą mieli już żadnego swojego przedstawiciela w tym organie. Do tego czasu załoga mogła powoływać jednego swojego przedstawiciela. Ponadto przegłosowano m.in. uchwałę zwiększającą z pięciu do sześciu osób maksymalną liczbę osób mogących wchodzić w skład zarządu.

Wojewódka przed walnym zgromadzeniem przekonywał, że w związku z ogromną skalą wyzwań, które stoją przed PKP Cargo, a także mając na uwadze wielkość spółki i całej grupy, w najbliższych latach trzeba wzmocnić kompetencje zarządu. „Dlatego zaproponowane zostało zwiększenie liczebności zarządu o jedną osobę i rezygnacja z wyboru jednego członka zarządu spośród kandydatów przedstawionych przez pracowników spółki” – twierdził Wojewódka.

Dodawał, że to umożliwi większą specjalizację i lepszy podział zadań pomiędzy członków zarządu. Ma też pomóc w sprawnym i profesjonalnym przeprowadzeniu firmy przez najbliższe wyzwania.

Czy obecni członkowie zarządu wystartują w nowym konkursie, na razie nie wiadomo. W poprzednim nie startowali.

Transport
PKP Cargo będzie miało nowy zarząd
Transport
Część spółek inwestuje we własną logistykę. Dlaczego?
Transport
Potrzeba czasu, aby PKP Cargo wyszło na plus
Transport
Czy cyfrowy poniedziałek zdetronizuje czarny piątek? Idą zmiany w e-commerce
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. z najlepszą usługą wymiany walut w Polsce wg Global Finance
Transport
Kurierzy liczą na świąteczny boom, ale wiele wskazuje na to, że mogą się przeliczyć
Transport
Trans Polonia zwiększyła przewozy płynnej chemii