UKE: aukcyjny piątek

Organizator aukcji pasma 700 i 800 MHz podtrzymał, że ruszy ona 8 listopada. Głos na temat projektu dała... izba producentów sprzętu medycznego.

Publikacja: 07.11.2024 06:00

UKE: aukcyjny piątek

Foto: AdobeStock

Urząd Komunikacji Elektronicznej zwołał w środę konferencję prasową, na której ogłosi start aukcji częstotliwości z zakresu 700 i 800 MHz. Konferencja zaplanowana jest na 8 listopada. To oznacza, że regulator telekomunikacyjnego rynku nie zmienił zdania co do terminu startu aukcji.

Wcześniej powinniśmy poznać treść stanowisk, które złożono w konsultacjach projektu aukcji zakończonych 4 listopada. Z nieoficjalnych informacji „Parkietu” wynika, że wpłynęło ich około dziesięciu. Ciekawostką jest udział w konsultacjach Polmedu.

Nie chodzi przy tym o sieć klinik, ale o Ogólnopolską Izbę Gospodarczą Wyrobów Medycznych Polmed. Zrzesza ona przede głównie producentów i dystrybutorów sprzętu medycznego, ale nie tylko. Jej członkami są także producenci oprogramowania dla podmiotów medycznych, jak dr Eryk, a także dostawca sprzętu ICT, w tym telekomunikacyjnego – Huawei. Polmed uczestniczył w konsultacjach projektu ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa wprowadzającej przepisy dyrektywy unijnej NIS2. Na swoich stronach internetowych chwali się sukcesem w postaci uznanej przez resort cyfryzacji uwagi. Tematy, które interesują izbę, to także cyberbezpieczeństwo szpitali.

Do zamknięcia tego wydania „Parkietu” Polmed nie odpowiedział na nasze pytania.

Czytaj więcej

Aukcja 700/800 MHz – koniec konsultacji

Przypomnijmy, że głównym tematem dyskusji przy projekcie aukcji jest cena wywoławcza rezerwacji bloków dystrybuowanego pasma. Na ten aspekt zwraca uwagę większość uczestników konsultacji. Dodatkowo izby gospodarcze, takie jak Polska Izba Informatyki i Telekomunikacji czy Krajowa Izba Gospodarcza Elektroniki i Telekomunikacji, zaapelowały o zniesienie barier inwestycyjnych utrudniających operatorom budowę sieci masztów. Inne tematy, które mogły pojawić się w toku konsultacji, to warunki uczestniczenia, takie jak rezygnacja z limitu posiadanego pasma 800 MHz (przy poprzedniej aukcji można było nabyć maksymalnie dwa bloki, teraz można dokupić trzeci).

Jak pisaliśmy, jest możliwe, że UKE uwzględni przynajmniej w części cenowe postulaty.

Zaproponowana przez urząd cena rezerwacji jednego bloku pasma 700 MHz jest bowiem zbieżna ze średnią cen uzyskanych po licytacjach w aukcjach i przetargach na świecie. 580 mln zł za blok 10 megaherców po przeliczeniu to 0,38 dol. za megaherc na mieszkańca kraju. Taka też jest średnia cena tego zasobu wg Policy Tracker. Dla pasma 800 MHz zaś to odpowiednio 0,42 dol. vs 0,4 dol.

Krytycy UKE są zdania, że cena wyjściowa powinna być niższa także z powodu niskich cen usług komórkowych w Polsce, zderzenia oczekiwań wobec 5G z realiami czy nowej rzeczywistości gospodarczej po pandemii Covid-19.

UKE chce rozdysponować sześć rezerwacji pasma 700 MHz i jedną rezerwację pasma 800 MHz. W licytacji ze względu na jej warunki mogą wziąć udział: Orange Polska, P4 (Play), Polkomtel (Plus) i T-Mobile Polska. Maksymalnie można zdobyć dwie rezerwacje.

Technologie
Asbis sypnie groszem
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Technologie
Analityk: wyniki DataWalk są słabe
Technologie
Kanały cyfrowe budują przewagę
Technologie
Shoper: rynek e-commerce w 2025 r. lekko przyspieszy
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Technologie
PKP PLK rozmawia z telekomami
Technologie
Shoper: wejdziemy w 2025 rok z podniesionym czołem