Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 24.04.2025 12:42 Publikacja: 07.09.2023 21:00
Foto: Adobestock
Niestety, sektor ICT (teleinformatyczny), który odgrywa coraz większą rolę w rozwoju gospodarczym i cywilizacyjnym, stając się katalizatorem rozwoju wielu branż i magnesem na inwestycje zagraniczne, nad Wisłą wciąż natrafia na liczne rafy. W konsekwencji na tle państw Trójmorza wypadamy dość blado, by nie powiedzieć wręcz, iż w wielu aspektach jesteśmy w ogonie tej swoistej „grupy pościgowej” za cyfrową Europą.
Najnowszy raport Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) wskazuje, że kraje regionu Trójmorza, inicjatywy skupiającej 12 rynków UE, zaczynają redukować dystans, jaki dzieli je do cyfrowych liderów na kontynencie. Nadal jednak bardzo daleko im do zachodnioeuropejskich rynków ICT. A na tym tle Polska wcale się nie wyróżnia. Michał Kanownik, prezes Związku Cyfrowa Polska zaznacza, iż nasz kraj to atrakcyjny kierunek inwestycji dla sektora ICT. – Rozwijamy się jako regionalne zagłębie centrów danych, centrów B+R globalnych liderów branży. Zatrudnienie w nich znajduje tysiące wybitnych inżynierów. Polska zajmuje pierwsze miejsce wśród państw Trójmorza i czwarte w całej Unii pod kątem otwartości danych, co stanowi jeden z fundamentów rozwoju gospodarki cyfrowej – wylicza. I szybko dodaje, że, niestety, wyraźnie odczuwamy konsekwencje niedoboru specjalistów ICT.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Na rynku jest nowa maksymalna wycena akcji telekomunikacyjno-medialnej grupy . Analityk przeszacował jej zyski z powodu gołębiego nastawienia Rady Polityki Pieniężnej.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Zysk operacyjny i netto Orange Polska w pierwszym kwartale 2025 r. były niższe niż spodziewali się analitycy ankietowani przez „Parkiet”. Zarząd podtrzymał prognozy na cały rok. Jest bliski sprzedaży energetycznej spółki.
Udowodniliśmy, że potrafimy rosnąć samodzielnie. Nasze plany pokazują, że ten wzrost wcale nie musi zmaleć. Jeżeli ktokolwiek byłby nami zainteresowany, musi pokazać to albo w wycenie, albo w perspektywach wzrostu – mówi Robert Tomaszewski, prezes Compu.
Robert Tomaszewski, prezes Compu, będzie gościem Dariusza Wieczorka w dzisiejszym programie „Prosto z Parkietu”. Start o godz. 12.00.
Elon Musk zapowiedział, że będzie poświęcał mniej czasu kierowaniu Departamentem Efektywności Rządowej (DOGE). Ma za to mocniej zająć się Teslą. Inwestorzy się z tego cieszą.
Największe spółki medialne i telekomunikacyjne pokazały zarobki głównych menedżerów w 2024 roku. Przepaść między najlepiej zarabiającym a statystycznym pracownikiem rośnie.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas