Zakończenie układu przywróciło nam wiarygodność

Do tej pory każdy rok kończyliśmy wynikami lepszymi od tych planowanych w ramach programu restrukturyzacyjnego i liczymy, że w tym roku będzie podobnie – mówi Wojciech Buczkowski, prezes i akcjonariusz Komputronika.

Publikacja: 04.06.2023 21:00

Wojciech Buczkowski, prezes i akcjonariusz Komputronika

Wojciech Buczkowski, prezes i akcjonariusz Komputronika

Foto: fot. mat. prasowe

Jak wygląda popyt na sprzęt IT, jakie kategorie mocno się trzymają, a w jakich popyt spada? Czy spowolnienie gospodarcze i inflacja odstraszają Polaków od zakupów, czy może takiego zjawiska nie widać?

W sieci sklepów stacjonarnych, po dobrym I kwartale, zauważamy stabilizację popytu w większości kategorii produktów. Obserwujemy większe zainteresowanie finansowaniem zakupów z niskim miesięcznym kosztem i tutaj coraz więcej konsumentów decyduje się na wynajem sprzętu, zamiast go kupować. Chodzi głównie o droższe telefony i laptopy. Co więcej, liczba klientów w sklepie internetowym rok do roku wzrosła, aczkolwiek widzimy większą ostrożność w zakupach – ścieżka zakupów trwa dłużej, klienci rozważniej podchodzą do zakupów, analizując różne wybory. Względem ubiegłego roku czas podejmowania decyzji wydłużył się średnio o 20 proc. Im droższy produkt, tym ten czas jest dłuższy.

Jak zapowiadają się kolejne kwartały i czy rynek IT w tym roku urośnie?

Patrząc globalnie, według szacunków Instytutu Gartnera w 2023 roku możemy spodziewać się ponad 5-proc. wzrostu wydatków na IT. Nowe technologie, takie jak sztuczna inteligencja, wkraczają do gry i potrzebują dużych mocy obliczeniowych.

Widzimy zwyżki marek i produktów premium, takich jak Apple czy Samsung, które są bardziej odporne na inflację. To z kolei pozytywny sygnał dla całej branży IT, pokazujący, że wartość oraz innowacyjność są doceniane przez klientów. Dostrzegamy możliwość zwiększenia sprzedaży maszyn premium i sprzętu do gier, które są niezastępowalne przez podstawowe konfiguracje, które rząd ma w planie dostarczać uczniom i nauczycielom w ramach KPO. Istnieje grupa klientów, której potrzeby przekraczają te standardowe rozwiązania. Firmy, instytucje i pasjonaci gier mają specjalistyczne wymagania, które mogą być zaspokojone tylko przez wydajne i zaawansowane maszyny.

Należy jednak pamiętać, że ostrożnościowe nastroje konsumentów zarówno w Polsce, jak i całej Unii Europejskiej wpływają na wzrost konkurencyjności i często skutkują agresywną walką o klientów. To z kolei wywołuje presję na marże, co przy pewnej stagnacji popytu i rosnących kosztach wpływa na wyzwania związane z wynikami finansowymi w niektórych kwartałach.

Jaka jest aktualna sytuacja finansowa grupy Komputronik? Czy spółka bez problemu będzie regulować raty układowe i pozostałe zobowiązania?

Sytuacja finansowa grupy wygląda dobrze. Zakończenie układu przywróciło nam wiarygodność w oczach partnerów, mamy dobre podstawy biznesu i zdrową firmę przygotowaną do zwyżek.

Wielu naszych stałych dostawców udziela nam ponownie kredytów kupieckich, co pozwala na systematyczny wzrost potencjału handlowego.

W efekcie mozolnie odrabiamy udziały rynkowe do poziomu sprzed 2020 roku (wtedy rozpoczęliśmy postępowania układowe).

Jakie są cele finansowe Komputronika na 2023 rok? Uda się wam zakończyć rok na plusie?

Zgodnie z opublikowanym programem restrukturyzacyjnym planujemy zakończyć rok zyskiem. Co więcej, do tej pory każdy rok kończyliśmy z wynikami lepszymi od tych planowanych w ramach programu i liczymy, że w tym roku będzie podobnie. W każdym roku wypracowujemy pozytywne przepływy gotówki, zapewniając sobie fundusze niezbędne do realizacji płatności układowych. Pomimo niewątpliwie trudnego otoczenia rynkowego i wielu perturbacji na rynku czujemy się względnie bezpiecznie.

Czy w grupie planowane są jakieś nowe inwestycje? Czy może wręcz przeciwnie – w obliczu spowolnienia gospodarczego zamierzacie ograniczać skalę działalności i np. redukować zatrudnienie?

Mamy zespół dostosowany zarówno do aktualnej sytuacji rynkowej, jak i naszych planów rozwoju. Oczywiście po stronie kosztów dotyka nas inflacja, jednak spodziewamy się utrzymać dotychczasowe zatrudnienie w Komputroniku. Nadal w wielu działach prowadzimy aktywną rekrutację. W budżecie założyliśmy podwyżki wynagrodzeń mające na celu osłonę naszych pracowników przed deprecjacją wartości pieniądza. Dodatkowo, w tym roku planujemy ekologiczne inwestycje, które poza pozytywnym wpływem na środowisko obniżą również nasze koszty działalności.

Jak pan – jako akcjonariusz Komputronika – ocenia obecną wycenę akcji? Czy nie jest planowane ogłoszenie wezwania i wycofanie spółki z giełdy?

Nie planujemy żadnych ruchów związanych z wycofaniem spółki z giełdy. Obecna wycena akcji jest spowodowana bardziej ogólnymi tendencjami panującymi na parkiecie. Porównując wartości wskaźników fundamentalnych, można zauważyć pole do zwyżek, jednak wiadomo, że nie tylko wskaźniki mają wpływ na wycenę.

W codziennym funkcjonowaniu spółki skupiamy się na tym, aby biznes był dobrze strategicznie prowadzony. Zakładamy, że w długim terminie nasze notowania giełdowe będą to odzwierciedlać.

Technologie
Wrocławski dostawca internetu sprzedany. Opuści giełdę NewConnect
Technologie
WP Media zaprosiła do składania ofert sprzedaży do 428 044 akcji Legimi po 45,5 zł/szt.
Technologie
Miliardy na cyfryzację. Czy wreszcie obudzą się też samorządy?
Technologie
Brad Smith, wiceprezes i prezydent Microsoftu: W przyszłym roku możliwa kolejna inwestycja w Polsce
Technologie
Asseco SEE zarobiło ponad dwieście milionów
Technologie
Wycisnąć światłowód