Zakończenie układu przywróciło nam wiarygodność

Do tej pory każdy rok kończyliśmy wynikami lepszymi od tych planowanych w ramach programu restrukturyzacyjnego i liczymy, że w tym roku będzie podobnie – mówi Wojciech Buczkowski, prezes i akcjonariusz Komputronika.

Publikacja: 04.06.2023 21:00

Wojciech Buczkowski, prezes i akcjonariusz Komputronika

Wojciech Buczkowski, prezes i akcjonariusz Komputronika

Foto: fot. mat. prasowe

Jak wygląda popyt na sprzęt IT, jakie kategorie mocno się trzymają, a w jakich popyt spada? Czy spowolnienie gospodarcze i inflacja odstraszają Polaków od zakupów, czy może takiego zjawiska nie widać?

W sieci sklepów stacjonarnych, po dobrym I kwartale, zauważamy stabilizację popytu w większości kategorii produktów. Obserwujemy większe zainteresowanie finansowaniem zakupów z niskim miesięcznym kosztem i tutaj coraz więcej konsumentów decyduje się na wynajem sprzętu, zamiast go kupować. Chodzi głównie o droższe telefony i laptopy. Co więcej, liczba klientów w sklepie internetowym rok do roku wzrosła, aczkolwiek widzimy większą ostrożność w zakupach – ścieżka zakupów trwa dłużej, klienci rozważniej podchodzą do zakupów, analizując różne wybory. Względem ubiegłego roku czas podejmowania decyzji wydłużył się średnio o 20 proc. Im droższy produkt, tym ten czas jest dłuższy.

Jak zapowiadają się kolejne kwartały i czy rynek IT w tym roku urośnie?

Patrząc globalnie, według szacunków Instytutu Gartnera w 2023 roku możemy spodziewać się ponad 5-proc. wzrostu wydatków na IT. Nowe technologie, takie jak sztuczna inteligencja, wkraczają do gry i potrzebują dużych mocy obliczeniowych.

Widzimy zwyżki marek i produktów premium, takich jak Apple czy Samsung, które są bardziej odporne na inflację. To z kolei pozytywny sygnał dla całej branży IT, pokazujący, że wartość oraz innowacyjność są doceniane przez klientów. Dostrzegamy możliwość zwiększenia sprzedaży maszyn premium i sprzętu do gier, które są niezastępowalne przez podstawowe konfiguracje, które rząd ma w planie dostarczać uczniom i nauczycielom w ramach KPO. Istnieje grupa klientów, której potrzeby przekraczają te standardowe rozwiązania. Firmy, instytucje i pasjonaci gier mają specjalistyczne wymagania, które mogą być zaspokojone tylko przez wydajne i zaawansowane maszyny.

Należy jednak pamiętać, że ostrożnościowe nastroje konsumentów zarówno w Polsce, jak i całej Unii Europejskiej wpływają na wzrost konkurencyjności i często skutkują agresywną walką o klientów. To z kolei wywołuje presję na marże, co przy pewnej stagnacji popytu i rosnących kosztach wpływa na wyzwania związane z wynikami finansowymi w niektórych kwartałach.

Jaka jest aktualna sytuacja finansowa grupy Komputronik? Czy spółka bez problemu będzie regulować raty układowe i pozostałe zobowiązania?

Sytuacja finansowa grupy wygląda dobrze. Zakończenie układu przywróciło nam wiarygodność w oczach partnerów, mamy dobre podstawy biznesu i zdrową firmę przygotowaną do zwyżek.

Wielu naszych stałych dostawców udziela nam ponownie kredytów kupieckich, co pozwala na systematyczny wzrost potencjału handlowego.

W efekcie mozolnie odrabiamy udziały rynkowe do poziomu sprzed 2020 roku (wtedy rozpoczęliśmy postępowania układowe).

Jakie są cele finansowe Komputronika na 2023 rok? Uda się wam zakończyć rok na plusie?

Zgodnie z opublikowanym programem restrukturyzacyjnym planujemy zakończyć rok zyskiem. Co więcej, do tej pory każdy rok kończyliśmy z wynikami lepszymi od tych planowanych w ramach programu i liczymy, że w tym roku będzie podobnie. W każdym roku wypracowujemy pozytywne przepływy gotówki, zapewniając sobie fundusze niezbędne do realizacji płatności układowych. Pomimo niewątpliwie trudnego otoczenia rynkowego i wielu perturbacji na rynku czujemy się względnie bezpiecznie.

Czy w grupie planowane są jakieś nowe inwestycje? Czy może wręcz przeciwnie – w obliczu spowolnienia gospodarczego zamierzacie ograniczać skalę działalności i np. redukować zatrudnienie?

Mamy zespół dostosowany zarówno do aktualnej sytuacji rynkowej, jak i naszych planów rozwoju. Oczywiście po stronie kosztów dotyka nas inflacja, jednak spodziewamy się utrzymać dotychczasowe zatrudnienie w Komputroniku. Nadal w wielu działach prowadzimy aktywną rekrutację. W budżecie założyliśmy podwyżki wynagrodzeń mające na celu osłonę naszych pracowników przed deprecjacją wartości pieniądza. Dodatkowo, w tym roku planujemy ekologiczne inwestycje, które poza pozytywnym wpływem na środowisko obniżą również nasze koszty działalności.

Jak pan – jako akcjonariusz Komputronika – ocenia obecną wycenę akcji? Czy nie jest planowane ogłoszenie wezwania i wycofanie spółki z giełdy?

Nie planujemy żadnych ruchów związanych z wycofaniem spółki z giełdy. Obecna wycena akcji jest spowodowana bardziej ogólnymi tendencjami panującymi na parkiecie. Porównując wartości wskaźników fundamentalnych, można zauważyć pole do zwyżek, jednak wiadomo, że nie tylko wskaźniki mają wpływ na wycenę.

W codziennym funkcjonowaniu spółki skupiamy się na tym, aby biznes był dobrze strategicznie prowadzony. Zakładamy, że w długim terminie nasze notowania giełdowe będą to odzwierciedlać.

Technologie
Akcje Cyfrowego Polsatu w górę. Zarząd o rodzinnym sporze
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Technologie
Prezes Vigo Photonics: rok 2025 to pas startowy dla HyperPIC
Technologie
Artifex wystraszył inwestorów
Technologie
Technologiczne spółki na celowniku inwestorów. Transakcje przyspieszą
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Technologie
Artifex wystraszył inwestorów. Akcje tanieją
Technologie
DataWalk ma kontrakt z amerykańskim gigantem. Kurs szybuje