Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 11.02.2022 05:00 Publikacja: 11.02.2022 05:00
Foto: Adobestock
Po prawie miesiącu od ogłoszenia transakcji, w której fundusz Alinda Capital Partners zamierza sprzedać największą w Polsce sieć nadajników transmitujących sygnał radiowo telewizyjny – Emitela – wniosek w tej sprawie pojawił się w urzędzie antymonopolowym. Także Komisja Europejska otrzymała w końcu wniosek P4, operatora sieci Play, o zgodę na przejęcie telewizji kablowej UPC Polska.
Wniosek o zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie Emitela (za około 1,9 mld zł) złożyła zarejestrowana w Londynie firma Cordiant Digital Holdings One. Jak wynika z rejestru wniosków uzupełnionego przez urząd, pismo wpłynęło 2 lutego (zamiar przejęcia został ogłoszony 5 stycznia). CDH One jest spółką holdingową w całości należącą do Cordiant Digital Infrastructure z siedzibą w St. Peter Port na wyspie Guernsey. Z kolei CDIL jest zarządzana przez Cordiant Capital z siedzibą w Montrealu. Jak zaznaczono na stronie UOKiK, CDIL inwestuje w operacyjne aktywa infrastruktury cyfrowej, koncentrując się głównie na centrach danych, wieżach telefonii komórkowej/nadawczych oraz sieciach światłowodowych. Jeśli przejęcie nie wzbudzi niepokoju UOKiK co do wpływu na konkurencję rynkową, to można się spodziewać decyzji urzędu po 30 dniach od złożenia wniosku. Bardziej skomplikowane sprawy, np. wymagające badania rynku, przechodzą do tzw. drugiej fazy, która może zajmować 120 dni. W podsumowaniu transakcji rozpatrzonych w ub.r. UOKiK podał, że zdecydowana większość – 287 – rozstrzygnął po pierwszym etapie.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Technologiczna spółka ma umowę z Rabobankiem. – Ten kontrakt oraz ostatnie projekty z bankami z listy Fortune 500 wydają się potwierdzać zwrotny moment w komercjalizacji naszej platformy - mówi prezes Paweł Wieczyński.
Szybciej, prościej, bardziej dynamicznie – tego dziś oczekują klienci od branży leasingowej. Chodzi o błyskawiczne decyzje, minimalne formalności i pełną integrację usług finansowych.
Osoby, które pracowały nad P8, opowiedziały „Parkietowi” o problemach z tym projektem. Pada dużo gorzkich słów pod pod adresem zarządu. – Wyciągnęliśmy wnioski – deklaruje prezes.
Informatyczna spółka mocno poprawiła przychody i zyski. Zredukowała też zadłużenie. Zapowiada rozwój organiczny i przejęcia.
Mocna poprawa wyników i rosnąca dywidenda wspierają notowania akcji. – Mocno wierzę w Asseco. Moje akcje nie są na sprzedaż – zadeklarował prezes Adam Góral.
W poniedziałek cytowaliśmy prezesa NFI Magna Polonia, zdaniem którego hurtowy operator z portfela funduszu – Mediatel – mógłby interesować operatorów bez własnej sieci teleinformatycznej (wirtualnych). Częściowo tak działa notowany na NewConnect Tele-Polska Holding, choć gros jego przychodów pochodzi – jak w Mediatelu – z hurtowej obsługi transferu połączeń głosowych i transmisji danych.
Zeszły rok dla grupy był rekordowy. Rekordowa będzie też dywidenda. Kurs akcji w ostatnim czasie poszedł znacznie w górę. – Mocno wierzę w Asseco. Moje akcje nie są na sprzedaż – zadeklarował prezes Adam Góral.
Osoby, które pracowały nad P8, opowiedziały „Parkietowi” o problemach z tym projektem. Pada dużo gorzkich słów pod pod adresem zarządu. – Wyciągnęliśmy wnioski – deklaruje prezes.
Lansowany przez kilka miesięcy pomysł, by Pekao kupiło od PZU akcje Aliora, chwilowo spalił na panewce. Teraz ubezpieczyciel szuka innego sposobu, by pozbyć się „kosztów” posiadania dwóch banków, a jednocześnie zachować „zyski” z tego tytułu.
Zeszły rok dla grupy był rekordowy. Rekordowa będzie też dywidenda. Kurs akcji w ostatnim czasie poszedł znacznie w górę. – Mocno wierzę w Asseco. Moje akcje nie są na sprzedaż – zadeklarował prezes Adam Góral.
Enea Nowa Energia, spółka z Grupy Enea nabyła od European Energy sześć farm wiatrowych o łącznej mocy 83,5 MW, zlokalizowanych w woj. zachodniopomorskim. Wraz z farmami wiatrowymi, w ramach transakcji Enea przejmie także projekt farmy fotowoltaicznej o mocy 25 MW na etapie „ready to build”. Wartość transakcji wyniesie maksymalnie 914 mln złotych.
Producent gier pozytywnie zaskoczył wynikami za 2024 r. Pretekstem do realizacji zysków stała się jednak informacja o terminie premiery czwartej części „Wiedźmina”. Odbędzie się po 2026 r.
Zarząd zarekomenduje wypłatę ponad 100 mln zł dla akcjonariuszy. To oznacza stopę dywidendy przekraczającą 17 proc. Biznes studia, po kilku trudnych latach, wychodzi na prostą.
Postępująca transformacja cyfrowa oraz inwestycje z unijnych funduszy będą napędzać w tym roku popyt na sprzęt IT i elektronikę.
Banki w naszym regionie utrzymują wysoką rentowność, ale aktywność na rynku fuzji i przejęć w 2024 roku wyhamowała. Sfinalizowano jedenaście transakcji M&A. W Polsce trwają wysiłki konsolidacyjne i rosną spekulacje na temat potencjalnych wyjść z rynku.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas