Po prawie miesiącu od ogłoszenia transakcji, w której fundusz Alinda Capital Partners zamierza sprzedać największą w Polsce sieć nadajników transmitujących sygnał radiowo telewizyjny – Emitela – wniosek w tej sprawie pojawił się w urzędzie antymonopolowym. Także Komisja Europejska otrzymała w końcu wniosek P4, operatora sieci Play, o zgodę na przejęcie telewizji kablowej UPC Polska.
Wniosek o zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie Emitela (za około 1,9 mld zł) złożyła zarejestrowana w Londynie firma Cordiant Digital Holdings One. Jak wynika z rejestru wniosków uzupełnionego przez urząd, pismo wpłynęło 2 lutego (zamiar przejęcia został ogłoszony 5 stycznia). CDH One jest spółką holdingową w całości należącą do Cordiant Digital Infrastructure z siedzibą w St. Peter Port na wyspie Guernsey. Z kolei CDIL jest zarządzana przez Cordiant Capital z siedzibą w Montrealu. Jak zaznaczono na stronie UOKiK, CDIL inwestuje w operacyjne aktywa infrastruktury cyfrowej, koncentrując się głównie na centrach danych, wieżach telefonii komórkowej/nadawczych oraz sieciach światłowodowych. Jeśli przejęcie nie wzbudzi niepokoju UOKiK co do wpływu na konkurencję rynkową, to można się spodziewać decyzji urzędu po 30 dniach od złożenia wniosku. Bardziej skomplikowane sprawy, np. wymagające badania rynku, przechodzą do tzw. drugiej fazy, która może zajmować 120 dni. W podsumowaniu transakcji rozpatrzonych w ub.r. UOKiK podał, że zdecydowana większość – 287 – rozstrzygnął po pierwszym etapie.
Przejęcie Emitela to jedna z dwóch dużych transakcji czekających na zgodę regulacyjną. Z wnioskiem o zgodę na zakup za 7 mld zł kablówki UPC Polska długo zwlekał P4, operator sieci Play. Ostatecznie – jak ujawniła Komisja Europejska – pismo w tej sprawie 3 lutego złożył Iliad, właściciel P4. Wstępny termin wydania rozstrzygnięcia to 10 marca.