Jak wskazują wyniki badań przeprowadzonych w ostatnich latach przez Deloitte, daje się zaobserwować zmiana kompetencji szefów działów informatycznych z wysokiej klasy specjalistów technicznych na skutecznych menedżerów. Posiadanym przez nich umiejętnościom technicznym z obszaru IT towarzyszy także wiedza z zakresu działalności podstawowej przedsiębiorstwa, finansów, a także zdolności przywódcze i negocjacyjne, komunikacyjne, kreatywnego myślenia, umiejętności rozwiązywania problemów i konfliktów.
Od szefa IT oczekuje się pełnej i aktywnej współpracy z biznesem w celu skutecznego zarządzania przedsiębiorstwem.
Ewolucja informatyków
Na progu lat 70. ubiegłego wieku zakończył się etap, w którym do zadań informatyki należało wyłącznie przetwarzanie danych i zapewnienie automatyzacji obsługi funkcji wsparcia. Za nami jest już także czas przekuwania dostępnych danych na systemy informacji kierowniczej, wspierającej kierowanie przedsiębiorstwem - lata 70. i początek 80.
Teraz jesteśmy świadkami końca okresu, w którym działania w głównej mierze były skoncentrowane na automatyzacji funkcji obsługi klienta i wdrażaniu aplikacji umożliwiających prowadzenie działalności z wykorzystaniem najnowszych technologii informatycznych (e-business). Jeszcze niedawno posiadanie nowoczesnego systemu informatycznego, np. klasy ERP, było gwarancją osiągania przewagi konkurencyjnej firmy. Dziś samo posiadanie systemu nie wystarczy, liczy się styl i sposób jego wykorzystania. Informatyka wkradła się w każdy obszar działalności przedsiębiorstwa, nie może więc ona być postrzegana tylko jako wsparcie. Informatyka współuczestniczy już w tworzeniu biznesu, budowaniu konkurencyjnej przewagi. Wśród kadry zarządzającej zaczyna obowiązywać pojęcie technologie biznesowe.