Mariaż Inforu z Axelem Springerem

Wydawca „Gazety Prawnej” przejmie kontrolę nad „Dziennikiem”. Powstanie nowy tytuł

Publikacja: 03.06.2009 10:26

Mariaż Inforu z Axelem Springerem

Foto: GG Parkiet

Axel Springer Polska i Infor PL porozumiały się. Założony przez Axela „Dziennik”, naj-agresywniejszy konkurent „Gazety Wyborczej”, trafi do spółki Infor Biznes, wydającej „Gazetę Prawną”. Potem... zniknie, a czytelnicy dostaną do rąk nowy tytuł powstały z połączenia zasobów „Dziennika” i „GP”.

W zamian za „Dziennik” i pokrewne mu serwisy internetowe, Axel obejmie 49 proc. udziałów Infor Biznes (resztę będzie miał Infor PL, należący do Ryszarda Pieńkowskiego). Czy transakcja obejmuje dodatkowo płatności gotówkowe, nie ujawniono. Już wcześniej „Dziennik” dołączano do prenumerat „GP”. Operacja wymaga jeszcze zgody prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, ale wiadomo, że nowy projekt ma ujrzeć światło dzienne jesienią.

[srodtytul]Znika konkurent „GW”[/srodtytul]

Choć Marcin Malinowski, rzecznik Inforu, nie chciał powiedzieć, czy gazeta zastąpi dotychczas wydawane, to Ryszard Pieńkowski w rozmowie z TVN CNBC Biznes nie pozostawił złudzeń. „Dziennik” zniknie. Wczoraj rezygnację złożył jego redaktor naczelny Robert Krasowski, który niedawno zapewniał pracowników, że nie ma planów fuzji z „GP”.

[srodtytul]Kurs Agory w górę[/srodtytul]

Akcjonariusze Agory wzięli mariaż za dobrą monetę. Kurs akcji spółki rósł wczoraj nawet o 6,7 proc., do 15,04 zł. Największe korzyści dla Agory widział Andrzej Knigawka, analityk ING Securities. Wskazywał, że spółka będzie mogła wkrótce obniżyć koszty reklamy i promocji, gdyż odpadnie jej bezpośrednia konkurencja. Wzrostu przychodów „GW” spodziewał się w ciągu sześciu miesięcy. Według niego, struktura transakcji to przyznanie się Axela do słabości „Dziennika”. – To symptomatyczne, że Axel obejmuje tylko 49 proc. udziałów w nowym projekcie i na razie – o ile wiem – nie ma przedstawiciela w zarządzie – mówił analityk na antenie TVN CNBC.

Inną ocenę wydał Michał Marczak z DI BRE Banku. – Nie wydaje mi się, aby przychody reklamowe „GW” miały się z tego tytułu poprawić – mówił. Nie spodziewa się też, aby nowy projekt był zagrożeniem dla „GW”. – Mogłoby się tak zdarzyć, gdyby nakład nowej gazety liczył około 300 tys. – dodał. W marcu średnia sprzedaż „GP” (ogółem) wynosiła 70,3 tys. egzemplarzy. „Dziennika” – 83,5 tys.

IT
Technologie
Powiększa się luka płacowa w branży TMT. Szefowie WP i Cyfrowego Polsatu na czele
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Technologie
Firmy chcą inwestować w nowe technologie
Technologie
Huuuge: „skupy akcji nie są priorytetem”. Mamy komentarz analityka
Technologie
Creotech dzieli biznes. Kwanty wejdą na giełdę
Technologie
Ruszyła karuzela nazwisk kandydatów na nowego prezesa UKE
Technologie
Miliardy na cyberochronę