Ericsson ma umowę z Aero 2 i Polkomtelem, Huawei „ewentualnie"

Na krótko przed północą w poniedziałek, fundusz kontrolowany przez Zygmunta Solorza-Żaka, NFI Midas poinformował, że doszło do zawarcia umów na dostawę infrastruktury telekomunikacyjnej dla grupy miliardera

Aktualizacja: 19.02.2017 01:09 Publikacja: 24.07.2012 09:56

Ericsson ma umowę z Aero 2 i Polkomtelem, Huawei „ewentualnie"

Foto: Fotorzepa, Seweryn Sołtys

Umowy z Ericssonem podpisało póki co  Aero 2, spółka zależna NFI Midas ?wraz Polkomtelem (sieć Plus)., ale ich stroną będzie też Polkomtel. Dostawcą został zaś Ericsson, a konkretnie jego spółka w Polsce. Firmy podpisały dwie umowy. Umowę ramową na „dostawy, integrację i utrzymanie elementów dostępowej sieci telekomunikacyjnej typu komórkowego" oraz utrzymaniową.

W umowie ramowej określono zasady wykonywania przez Ericssona:

· dostawy, instalacji (wraz z ewentualną deinstalacją dotychczas eksploatowanych elementów sieci telekomunikacyjnej) oraz uruchomienie produktów i oprogramowania, a nastepnie ich zintegrowania z siecią telekomunikacyjną kupującego, deinstalacji i realokacji zastępowanych produktów w tym w szczególności wymiany sieci rdzeniowej (ang. "core") – na podstawie późniejszych zamówień dostawczych;

· udzielenia uprawnień do korzystania z oprogramowania;

· szkolenia;

· rozbudowy sieci telekomunikacyjnej kupującego;

· innych, dodatkowych świadczeń (w tym dostarczania, wdrażania i integracji Produktów), zamówionych przez Kupującego.

Z kolei przedmiotem umowy utrzymaniowej jest świadczenie przez Ericsson:

· usług bazowych dla sprzętu znajdującego się w okresie gwarancji, oraz

· wszystkich usług dodatkowo zamówionych przez kupującego w okresie gwarancji jak i po nim.

Wartości umów nie podano. Midas poinformował, że obecnie nie jest w stanie oszacować tej wartości (Polkomtel nie podpisał jeszcze umowy utrzymaniowej, a wszelkie zamówienia będą składane sukcesywnie). Wiadomo tylko, że wcześniej prezes NFI Midas i wiceprezes Polkomtela Wojciech Pytel mówił iż firma szuka finansowania na około 900 mln zł na rozbudowę infrastruktury. Nie oznacza to jednak, że to cała potrzebna grupie kwota biorąc pod uwagę, że pewien wkład w modernizację i rozwój sieci będzie miał też być może operator sieci Plus. W sumie szacowalibyśmy, że na ten cel spółki Solorza-Żaka wydadzą jeszcze 1,2-1,5 mld zł.

Umowa ramowa została zawarta na okres 3 lat. Po upływie tego okresu staje się umową zawartą na czas nieoznaczony i może zostać wypowiedziana przez każdą ze stron z zachowaniem 90 dni okresu wypowiedzenia. Z kolei Umowa Utrzymaniowa została zawarta na okres 120 miesięcy (10 lat).

Midas poinformował ponadto, że w związku z wynegocjowanymi umowami z Ericssonem, zmianie uległy zapisu listu intencyjnego z Huawei Polska. „Obecnie, w przypadku pomyślnego zakończenia negocjacji objętych Listem Intencyjnym, Huawei będzie ewentualnie uczestniczył w budowie ogólnopolskiej sieci telekomunikacyjnej w technologii HSPA+ (na bazie częstotliwości 900 MHz), LTE FDD (na bazie częstotliwości 1800 MHz), LTE TDD (na bazie częstotliwości 2600 MHZ), w charakterze jednego z dostawców elementów ww. sieci, a nie w charakterze wyłącznego dostawcy elementów ww. sieci" – podał Midas.

Fundusz zapewnił, że aktualne pozostają inne informacje, które przekazał wcześniej nt. listu z Huawei (w tym i ta, że dostawca zobowiązał się wesprzeć Midasa w zdobyciu finansowania o wartości około 300 mln euro). „Niezależnie jednak od powyższego, Fundusz informuje, że spółki zależne od Funduszu i sam Fundusz podjęły rozmowy także z innymi potencjalnymi dostawcami elementów sieci i instytucjami finansowymi w zakresie sfinansowania rozbudowy sieci" – podał NFI.

Technologie
Producent gier zaatakowany przez hakerów. Skasowali jego stronę www
Technologie
Asseco najdroższe od ćwierć wieku. Udany atak na 100 zł
Technologie
Zbliża się bitwa o częstotliwości 5G w Polsce. Administracja liczy na Ukrainę
Technologie
Koniec boomu na firmy IT
Materiał Promocyjny
Zrozumieć elektromobilność, czyli nie „czy” tylko „jak”
Technologie
Rabaty za mało widoczne
Technologie
Asbis pokazał wyniki. Akcje drożeją