– Na dzisiaj nie widzę wejścia Polkomtelu w biznes stacjonarny, co nie oznacza, że należy to w ogóle wykluczyć – powiedział wczoraj dziennikarzom Wojciech Pytel, wiceprezes Polkomtelu, operatora sieci komórkowej Plus. Według niego nie można odpowiedzieć dziś jednoznacznie na dwa podstawowe pytania: czy operatorzy stacjonarni będą dalej tracić przychody oraz czy aktywa stacjonarne będą podlegały dalszej przecenie.
Wysoka rentowność Polkomtelu
Operator sieci Plus przedstawił wyniki za 2012 r., zaskakując otwartością. Od roku informował o wynikach finansowych w komunikatach prasowych i stronił od wyjaśnień. Wczoraj przed dziennikarzami stanęli wiceprezes Pytel i Joanna Nieckarz, członek zarządu telekomu ds. finansowych. Zmiana polityki informacyjnej może się wiązać z faktem, że Polkomtel stara się o lepsze warunki finansowania. Rozmów z bankami w tej sprawie zarząd nie chciał jednak komentować. Przedstawiciele spółki skupili się na jej wynikach. Przychody ogółem operatora sieci Plus wyniosły w 2012 roku 7,13 mld zł (o 2,5 proc. mniej niż w 2011 r.), a jego EBITDA sięgnęła 2,79 mld zł (mniej o 1,1 proc.). – Zrealizowaliśmy wszystkie założone na 2012 r. cele – zapewnił Pytel.
– Jednym z ważnych parametrów jest rentowność EBITDA, która wyniosła 39,2 proc. – wskazywała Joanna Nieckarz. Podkreślała, że EBITDA Polkomtelu była nadal najwyższa w branży. Komentowała także wyniki sieci Play, która wykazała blisko 30-proc. wzrost zysku i poprawę rentowności do 35 proc. – Finanse to także sztuka. Wynikiem EBITDA można się bawić. Nie wiem, czy państwo wiedzą, ale Play zawyża EBITDA, odraczając koszty pozyskania klientów na bilansie. Gdybyśmy stosowali tę samą metodologię, nasza EBITDA byłaby siedem razy wyższa niż Playa (4,2 mld?zł – red.) – mówiła Nieckarz.
Z jej wypowiedzi wynikało, że Polkomtel ma ambicję, by w tym roku przegonić Orange pod względem przychodów, który pozostał pod tym względem liderem w 2012 r.
Bez cudów
Polkomtel rok nie ujawniał liczby abonentów usług szerokopasmowego dostępu do Internetu. – Na koniec 2012 r. mamy ponad 600 tys. abonentów usługi – podała Nieckarz. Według Wojciecha Pytla, łącznie 2,6 mln osób w sieci Plus aktywnie korzysta z Internetu poprzez różne terminale mobilne. W 2013 r. Polkomtel liczy na dalszą stabilizację wyników, z pominięciem efektu spadku MTR-ów. – Nie oczekujemy cudów. W 2013 r. rynek powinien się ustabilizować – powiedział Pytel.