Sygnity w tarapatach

AXA TFI i Pioneer Pekao TFI wezwały informatyczną spółkę do wcześniejszego wykupu obligacji. Akcje tanieją.

Publikacja: 04.07.2017 10:48

Sygnity w tarapatach

Foto: spółka

Notowania Sygnity świecą dziś na czerwono. Po godz. 9.00 za jedną akcję trzeba zapłacić 3,86 zł, co oznacza 6-proc. spadek względem wczorajszego zamknięcia. Inwestorów zaniepokoiła informacja, która wczoraj wieczorem napłynęła na rynek.

AXA TFI i Pioneer Pekao TFI wezwały spółkę do wcześniejszego wykupu posiadanych przez fundusze obligacji o łącznej wartości 5,6 mln zł. Powód?  Naruszenie przez Sygnity wskaźników finansowych w I półroczu roku obrotowego 2016/2017.

AXA, będąca organem AXA FIO Subfundusz Obligacji Korporacyjnych (posiadacza 30 obligacji serii 1/2014 o łącznej wartości 0,3 mln zł), wezwała do wykupu wraz z odsetkami posiadanych obligacji w terminie siedmiu dni od dnia otrzymania wezwania. Z kolei Pioneer (działając w imieniu Pioneer Fundusz Inwestycyjny Otwarty oraz Pioneer Obligacji - Dynamiczna Alokacja Fundusz Inwestycyjny Otwarty, posiadaczy łącznie 530 obligacji serii 1/2014 o wartości 5,3 mln zł) wezwał do natychmiastowego wykupu i spłaty wraz z należnymi odsetkami wszystkich obligacji posiadanych przez tych obligatariuszy.

Jednocześnie Sygnity poinformowało, że zgłoszenie przez obligatariuszy do wcześniejszego wykupu papierów stanowiących ponad 2,5 proc. liczby wyemitowanych obligacji stanowi jeden z warunków naruszających zgody dotyczące postanowień umów kredytowych zawartych z Deutsche Bank Polska oraz ING Bank Śląski.

Jednocześnie zarząd podkreślił, że intencją spółki jest podjęcie rozmów z obligatariuszami w zakresie warunków wykupu obligacji objętych zgłoszonymi wezwaniami.

Sygnity naruszyło kowenanaty, ponieważ zaksięgowało bardzo wysokie odpisy. Wczoraj wśród inwestorów i akcjonariuszy panował jednak optymizm, ponieważ spółka podała, że banki ją finansujące (Deutsche Bank Polska i ING Bank Śląski) do końca sierpnia nie będą podejmować działań wynikających z naruszenia przez spółkę kowenantów. Musi ona jednak  do tego czasu m.in. porozumieć się z obligatariuszami i uchwalić emisję akcji.

Technologie
Analityk: Asbis nie zrealizuje prognozy. Ale akcje i tak warto kupować
Materiał Promocyjny
Pieniądze od banku za wyrobienie karty kredytowej
Technologie
G-Devs już na giełdzie
Technologie
CD Projekt chce zarobić cztery miliardy. Kiedy nowy "Wiedźmin"?
Technologie
Aukcja 700 MHz: ceny mogą spaść
Materiał Promocyjny
Sieć T-Mobile Polska nagrodzona przez użytkowników w prestiżowym rankingu
Technologie
Giganci nie oszczędzają w walce o prymat na rynku sztucznej inteligencji
Technologie
A. Pruska, J. J. Filipiak i M. Pruski zrezygnowali z członkostwa w zarządzie Comarchu