LTE Grupy Cyfrowego Polsatu może ponownie trafić pod młotek

Możliwe, że pasmo LTE Grupy Cyfrowego Polsatu ponownie trafi pod młotek. Chętnych może być więcej niż dekadę temu. Ale terminu brak.

Publikacja: 08.08.2017 06:06

LTE Grupy Cyfrowego Polsatu może ponownie trafić pod młotek

Foto: Fotorzepa/Jerzy Dudek

Tydzień temu pisaliśmy, że Urząd Komunikacji Elektronicznej przygotowuje się do wykonania wyroku sądu nakazującego unieważnienie przetargu z 2007 r. W poniedziałek UKE unieważnił konkurs na częstotliwości z zakresu 1800 MHz, który dziesięć lat temu, gdy mobilny internet LTE był w powijakach, wygrały CenterNet i Mobyland (d. Tolpis), spółki wchłonięte potem przez Midasa, dziś część Cyfrowego Polsatu (CP). Decyzja UKE to efekt sporu, który urząd przegrał z T-Mobile Polska.

Jaki wpływ na rynek

Sąd uznał – w uproszczeniu – że UKE działał niezgodnie z Konstytucją RP. Rażąco naruszył prawo, zbyt formalistycznie podchodząc do jednego z wymogów przetargu, w którym rozdysponowywał pasmo.

Chodziło o słynną parafkę, której zabrakło na jednej ze strony oferty złożonej wówczas przez PTC, dziś T-Mobile. Z tego powodu oferta PTC nie podlegała już dalej ocenie.

Powrót do przeszłości

Choć spór trwał dziesięć lat, operatorzy dalej mogą się odwołać od decyzji UKE. – Strona niezadowolona z decyzji może zwrócić się do prezesa UKE z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy albo wnieść skargę do WSA – wyjaśnia Martin Stysiak, rzecznik UKE.

Według UKE decyzja nie ma wpływu na rezerwacje pasma, na których dziś grupa Cyfrowy Polsat świadczy usługi LTE. Jak wynika z naszych informacji 27 lipca T-Mobile złożył w UKE wniosek o wstrzymanie wykonania decyzji z 2009 r. o przydziale rezerwacji na sporne częstotliwości. T-Mobile podkreśla, że aby powtórzyć przetarg, UKE musi dysponować zasobami. – Wniosek podlega odrębnemu rozpoznaniu – mówi Stysiak.

Foto: GG Parkiet

Kiedy miałby się odbyć ewentualny przetarg? – Na razie jest za wcześnie, żeby wskazywać termin – mówi Stysiak. Dodaje, że przy rozstrzyganiu przetargu urząd weźmie pod uwagę stan rynku z przeszłości. Skoro tak, to nie uwzględni faktu, że Play i T-Mobile wygrały pasmo 1800 MHz w 2013 r.

Udziałem w przetargu zainteresowany może być więc nie tylko T-Mobile, ale także Play, który zasoby 1800 uważa za „konia pociągowego LTE".

– Myśląc o przyszłości naszej sieci mobilnej zawsze będziemy zainteresowani dodatkowymi częstotliwościami, które są dobrem rzadkim. Oczywiście ewentualny zakup musi być uzasadniony biznesowo i w rozsądnej cenie – mówi Wojciech Jabczyński, rzecznik Orange.

Cyfrowy Polsat decyzji UKE nie komentuje. Wiadomo, że w razie utraty pasma będzie miał roszczenie wobec państwa. Główny udziałowiec Polsatu jest już w sporze z rządem o blok 800 MHz Sferii.

Idealnym rozwiązaniem byłoby wielostronne porozumienie, ale na to raczej się nie zanosi.

Technologie
Asseco najdroższe od ćwierć wieku. Udany atak na 100 zł
Technologie
Zbliża się bitwa o częstotliwości 5G w Polsce. Administracja liczy na Ukrainę
Technologie
Koniec boomu na firmy IT
Technologie
Rabaty za mało widoczne
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Technologie
Asbis pokazał wyniki. Akcje drożeją
Technologie
Reklamy telekomów pod lupą UOKiK. Urząd grozi gigantycznymi karami