Operatorom opłacają się submarki

Pół miliona klientów kontraktowych ma Nju Mobile, submarka Orange Polska, oferująca usługi prepaid i abonamentowe w kanale internetowym.

Publikacja: 14.12.2017 05:00

Operatorom opłacają się submarki

Foto: Fotorzepa, Marta Bogacz

To o około 150 tys. więcej niż we wrześniu 2016 r. i ważny moment dla projektu, który w przyszłym roku skończy pięć lat. W sumie jednak Nju Mobile ma obecnie około 800 tys. użytkowników, czyli mniej niż przed rokiem. Statystykom w segmencie prepaid zaszkodziła – jak i innym operatorom – tzw. ustawa antyterrorystyczna.

Nju Mobile nie jest pierwszym projektem tego typu w Polsce. Najstarszą komórkową submarką jest Heyah, którą Polska Telefonia Cyfrowa (obecnie T-Mobile Polska) wprowadziła na przełomie lat 2003 i 2004 z wielkim rozmachem marketingowym.

Swoje submarki mają też inni gracze. Submarką sieci komórkowej Play jest obecnie głównie Red Bull Mobile, choć właściciele Playa budują nowego operatora wirtualnego Folx.com i nie jest wykluczone, że z czasem stanie się on częścią telekomu.

Najmłodszym dodatkowym brandem komórkowym jest Plush, należący do Polkomtela z grupy Cyfrowego Polsatu.

Arkadiusz Majewski z biura prasowego Polkomtela, operatora sieci Plus i właściciela Plusha, podaje, że od początku istnienia submarki z usług pod marką Plush skorzystało 1,9 mln użytkowników. Ilu jest ich obecnie – nie zdradza.

Grupa Cyfrowy Polsat ma jeszcze jedną submarkę – Aero2 – ale nie wiadomo, jak liczyć jej wiek. Wystartowała bowiem jako dostawca bezpłatnego dostępu do internetu (BDI), a komercyjną, płatną ofertę wprowadziła zaledwie trzy lata temu.

– Główna marka operatora nie dotrze do wszystkich. Heyah pojawiła się właśnie po to, aby rozprawić się z tym problemem: zwrócić uwagę klienta innego typu niż statystyczny klient Ery w tamtych czasach – mówi Piotr Mieczkowski, dyrektor zarządzający w fundacji Digital Poland.

Jego zdaniem z czasem rola submarek zmieniła się i teraz chodzi przede wszystkim o możliwość zaoferowania atrakcyjnej ceny. – Telekom nie chce obniżać cen wszystkim klientom, więc wprowadza atrakcyjną ofertę pod marką internetową – mówi.

Podobnego zdania jest Grzegorz Bernatek, główny analityk w firmie doradczej Audytel. – Submarki są podstawą kreacji oferty w ramach tzw. marketingu grup afinicznych: małych grup mających wyróżniające się cechy wspólne. Jeśli dobrze je zdefiniujemy, być może będą chciały zapłacić więcej za usługi lub zdecydują się na naszą ofertę – mówi Bernatek. Drugi powód to możliwość walki ceną, bez konieczności wprowadzania obniżek w głównej marce – zgadza się analityk.

Swoją submarkę – Dropss – również działającą w inter- necie wprowadziła kilka lat temu Netia. Obecnie ją wygasza. ziu

Technologie
11 bit studios otwiera nowy rozdział
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Technologie
Orange Polska sprzeda Orange Energia fińskiemu Fortum
Technologie
Ciekawe wieści z 11 bit studios. Są konkrety w sprawie nowej gry
Technologie
Raport Santander BM pchał kurs Cyfrowego Polsatu
Technologie
Orange Polska ma inwestora dla Orange Energia. Liczy na ofertę z telewizją
Technologie
Przeszliśmy totalną zmianę. Comp jest dobrze skrojony na czasy niepewności