Qumak kontra Oracle

Giełdowa spółka dostała nakaz zapłaty 8,2 mln zł wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie płatności. Co na to zarząd?

Publikacja: 23.05.2018 10:12

Qumak kontra Oracle

Foto: Fotorzepa, Piotr Guzik

W środę około godz. 10 kurs Qumaka traci 2 proc.

Nakaz zapłaty został wydany w postępowaniu nakazowym przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Zgodnie z nim spółka ma zapłacić ponad 8,2 mln zł, a także koszty procesu i zastępstwa procesowego w terminie dwóch tygodni od doręczenia nakazu. Przedmiotem roszczeń są zobowiązania spółki wynikające z tzw. usług asysty technicznej świadczonych przez Oracle  na rzecz klientów Qumaka, zaliczone już w latach minionych do kosztów operacyjnych spółki.

Qumak podkreśla, że nakaz zapłaty nie jest prawomocny. Zarząd analizuje zasadność składania zarzutów oraz podjęcia innych działań prawnych celem ochrony interesów spółki i jej akcjonariuszy.

- Jak wielokrotnie wskazywaliśmy sytuacja finansowa Qumak jest obiektywnie trudna, jednak realizacja przygotowanego i szeroko komunikowanego do rynku planu połącznia z Euvic powinna ją w radykalnie i szybko poprawić. Od dłuższego czasu prowadzimy rozmowy z wierzycielami dotyczące restrukturyzacji zadłużenia spółki w kontekście tego planu. Wszystkie dotychczasowe uzgodnienia z wierzycielami kończyły się zawieraniem akceptowalnych dla stron porozumień, zakładam więc – biorąc pod uwagę wieloletnią, bliską współpracę z Oracle – że również i w tym przypadku uda nam się dopracować satysfakcjonujący dla obu stron kompromis – mówi, cytowany w komunikacie prezes Qumaka Sławomir Połukord.

Wtóruje mu Wojciech Wolny, prezes Euvica i  członek rady nadzorczej Qumaka

- W ostatnim czasie spółka intensywnie przygotowuje się do emisji akcji, w tym emisji gotówkowej, będącej elementem planu połączenia Euvic z Qumak, w wyniku czego powstanie silny i perspektywiczny holding informatyczny. W ramach procesu zaplanowana jest również spłata zadłużenia Qumak - również tego, które wskazuje Oracle Polska - w sposób optymalny zarówno dla samej spółki, jak i jej wierzycieli – podkreśla.

Dodaje, że jest zaskoczony metodą, jaką Oracle Polska wybrał, żeby wywrzeć nacisk na spółkę.  - Uważam, że to działanie jest nadmiarowe i niepotrzebne, a najlepszą drogą dla wszystkich będzie szybkie osiągniecie porozumienia bez angażowania w to sądu – mówi.

Technologie
Zbliża się bitwa o częstotliwości 5G w Polsce. Administracja liczy na Ukrainę
Technologie
Koniec boomu na firmy IT
Technologie
Rabaty za mało widoczne
Technologie
Asbis pokazał wyniki. Akcje drożeją
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Technologie
Reklamy telekomów pod lupą UOKiK. Urząd grozi gigantycznymi karami
Technologie
Scanway w 2025 r. chce zadebiutować na głównym parkiecie