Najwyraźniej inwestorzy wierzą w polubowne zakończenie sprawy – podobnie jak władze spółki. Jej prezes Sławomir Połukord podkreśla, że od dłuższego już czasu trwają rozmowy z wierzycielami dotyczące restrukturyzacji zadłużenia. Do tej pory udawało się znaleźć porozumienie i Qumak liczy, że teraz też tak będzie. Z Oracle giełdowa spółka współpracuje od wielu lat.
Sytuacja finansowa Qumaka ma się poprawić po fuzji z informatyczną grupą Euvic. Jej szef, a zarazem członek rady nadzorczej Qumaka podkreśla, że trwają przygotowania do emisji akcji. To część planu dotyczącego fuzji. – Zaplanowana jest również spłata zadłużenia (również tego, które wskazuje Oracle Polska) w sposób optymalny zarówno dla samej spółki, jak i jej wierzycieli – podkreśla Wojciech Wolny. Nie kryje zaskoczenia metodą wybraną przez Oracle. Jego zdaniem najlepszą drogą dla wszystkich będzie szybkie osiągnięcie porozumienia bez angażowania sądu.
Nakaz zapłaty na rzecz Oracle został wydany w postępowaniu przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Zgodnie z nim giełdowa spółka ma zapłacić ponad 8,2 mln zł, a także koszty procesu w ciągu dwóch tygodni od doręczenia nakazu. Przedmiotem roszczeń są zobowiązania wynikające z tzw. usług asysty technicznej świadczonych przez Oracle na rzecz klientów Qumaka, zaliczone już w latach minionych do kosztów operacyjnych spółki.
W środę po południu kurs akcji spadał o 0,9 proc., do 1,12 zł.
Notowania akcji na stronie: www.parkiet.com/spolka/qumak