Mediatel: Rząd pomówi o Hawe Telekomie

W tym tygodniu odbędzie się spotkanie ministerstw Cyfryzacji i Obrony Narodowej poświęcone sprawie światłowodowej spółki z grupy Mediatela – Hawe Telekomowi, winnej państwowej Agencji Rozwoju Przemysłu 80 mln zł – wynika z informacji „Parkietu".

Publikacja: 01.04.2019 05:03

Mediatel: Rząd pomówi o Hawe Telekomie

Foto: Bloomberg

Resorty będą rozmawiać o wycenie Hawe Telekomu, którą przygotował Instytut Łączności, nadzorowany przez MC – dowiedzieliśmy się.

Na początku marca pisaliśmy, że wycenę Hawe Telekomu przeprowadzają równolegle dwa państwowe podmioty. Oprócz IŁ majątek światłowodowej firmy wyceniał również operator telekomunikacyjny Exatel, nadzorowany przez MON. Z naszych informacji wynika, że IŁ zakończył już analizę i przekazał ją MC.

Resort potwierdził w piątek, że wycena wpłynęła, ale na kolejne pytania o treść i cel zamówienia nie uzyskaliśmy odpowiedzi. Jak nam powiedziano w biurze prasowym resortu, wycena jest objęta klauzulą poufności.

Z rozmów, które odbyliśmy z osobami znającymi kulisy sprawy, wynika, że IŁ i Exatel stosują różne podejście do wyceny Hawe Telekomu. Exatel, zainteresowany zakupem Hawe Telekomu, ma dokonywać inwentaryzacji infrastruktury. Natomiast IŁ miał wziąć pod uwagę przede wszystkim dostępne sprawozdania z wynikami Hawe Telekomu. W związku z tym, że w wycenie przekazanej resortowi zastrzeżono, iż jej wynik może być obarczony błędem wynikającym z niedostatków dostępnych sprawozdań.

Właścicielem 100 proc. udziałów Hawe Telekomu (w restrukturyzacji) jest giełdowa spółka Mediatel. Teoretycznie sprawozdania finansowe przekazywane przez tę firmę powinny odzwierciedlać sytuację finansową Hawe Telekomu, jako że jest to główny ośrodek wypracowywanych przychodów i zysków grupy. Jednak Mediatel publikuje sprawozdania ze sporym opóźnieniem.

Dla przykładu sprawozdanie za 2018 r. zarówno jednostkowe, jak i skonsolidowane ma pokazać 30 kwietnia. Czy tak się stanie – nie jest pewne.

„Z uwagi na obecną sytuację spółki oraz opóźnienia w przygotowaniu sprawozdań finansowych za 2017 r. zarząd zastrzega, iż możliwa jest zmiana terminów" – czytamy w raporcie giełdowym Mediatela.

Dlaczego akurat wspomina o sprawozdaniach za 2017 r., które zostały opublikowane – na razie nie wiemy.

Być może chodzi o to, że nie były one opatrzone opinią audytora, a być może jednak zarząd Mediatela miał na myśli kolejne sprawozdania cząstkowe Mediatela za 2018 r. (opublikowano tylko wyniki za I kw. ub.r.).

Akcje Mediatela są wycenione poprzez GPW na około 96 mln zł. Taką wartość 100 proc. kapitału wylicza się na podstawie ostatnich transakcji akcjami tej spółki, notowanymi w systemie podwójnego fixingu. Przy czym warto wspomnieć, że w obrocie jest niewielki pakiet walorów. Większość papierów należy do Hawe SA (w restrukturyzacji), czyli spółki kontrolowanej niegdyś przez uwikłanego w tzw. aferę podsłuchową Marka Falentę. Pozostali akcjonariusze posiadają 1,7 proc. akcji.

Przy takim układzie akcjonariatu jedną transakcją można by zmienić znacząco giełdową wycenę Mediatela, gdyby notowania nie były zawieszone. ziu

Technologie
Raport Santander BM pchał kurs Cyfrowego Polsatu
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Technologie
Orange Polska ma inwestora dla Orange Energia. Liczy na ofertę z telewizją
Technologie
Przeszliśmy totalną zmianę. Comp jest dobrze skrojony na czasy niepewności
Technologie
Comp nie zwalnia tempa. Co planuje? Na co liczy?
Technologie
Musk poświęci więcej czasu Tesli, a mniej DOGE
Technologie
Powiększa się luka płacowa w branży TMT. Szefowie WP i Cyfrowego Polsatu na czele