Trwa walka UKE z MC o refarmingowy fundusz

Nowelizacja tzw. megaustawy mającej wprowadzić ułatwienia w budowie sieci szerokopasmowych przeszła I czytanie.

Publikacja: 01.07.2019 05:05

Trwa walka UKE z MC o refarmingowy fundusz

Foto: AdobeStock

W porządku obrad kolejnego posiedzenia Sejmu (3–4 lipca) znalazło się sprawozdanie sejmowej Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii o rządowym projekcie ustawy o zmianie ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych oraz niektórych innych ustaw, czyli z prac nad nowelizacją tzw. megaustawy. W minionym tygodniu odbyło się pierwszej czytanie projektu. Komisja przyjęła go z poprawkami technicznymi, nie uwzględniając postulatów zgłaszanych m.in. przez Urząd Komunikacji Elektronicznej.

UKE walczy z projektodawcą, czyli Ministerstwem Cyfryzacji, aby do aktu wpisać istnienie tzw. funduszu refarmingowego, z którego pieniądze mogłyby posłużyć na rekompensaty dla podmiotów, którym UKE odbiera lub nie przedłuża rezerwacji częstotliwości, wytypowanych do budowy sieci komórkowych nowych technologii 5G: z zakresu 3,4–3,8 GHz.

– Celem funduszu powinno być zapewnienie rekompensat dla podmiotów, które w wyniku refarmingu pasma będą zmuszone ponieść koszty na odtworzenie działalności w innym paśmie. Urząd aktualnie ma narzędzia prawne do refarmingu, tj. może zmieniać wydane rezerwacje, pozwolenia (np. poprzez przeniesienie w inne pasmo) lub je cofać, natomiast nie ma prawnej możliwości wypłaty rekompensat z tego tytułu. Fundusz znacząco ułatwiłby przebieg procesów refarmingowych i zmniejszyłby opór przedsiębiorców, zwłaszcza tych mniejszych i działających regionalnie, którym umożliwiłby kontynuację działalności na rzecz lokalnych społeczności – tłumacz „Parkietowi" dyrektor departamentu prawnego UKE, Iwona Różyk-Rozbicka.

Dla giełdowych inwestorów sprawa może być interesująca m.in. dlatego, że częstotliwości w tych zakresach posiadają Netia (Grupa Cyfrowy Polsat) i Play. Netia w ubiegłym roku wystąpiła o przedłużenie rezerwacji.

Dyrektor UKE pytana, o to, czy fundusz miałby być wykorzystywany na rekompensaty w takich wypadkach, tego nie wyklucza, ale widać, że priorytet jest inny.

– Beneficjentami funduszu refarmingowego powinny być w pierwszej kolejności podmioty, którym Urząd z uwagi na potrzebę refarmingu pasma zmieni lub cofnie obowiązujące rezerwacje lub pozwolenia – mówi Różyk-Rozbicka.

– Sytuacja tych podmiotów jest trudniejsza, z uwagi na ingerencję w prawa przez nich nabyte. Sytuacja podmiotów, którym Urząd nie wydaje rezerwacji na kolejny okres, jest istotnie lepsza, bowiem przyznane im prawa zostały skonsumowane, zaś nie udzielono im nowych – mówi dyrektor.

Zabiegi UKE na razie nie przynoszą efektów. – Uważamy, że narzędzia, którymi dysponuje UKE, wystarczają do realizacji gospodarki częstotliwościowej – powiedziała wiceminister cyfryzacji Wanda Buk. W nowelizacji jest natomiast tzw. fundusz szerokopasmowy, z którego rząd chce zasilać budowę sieci. Będzie w nim 140 mln zł rocznie.

Konfederacja Lewiatan, do której należą m.in. operatorzy, postulowała, by już w ustawie wskazano, kto będzie mógł skorzystać z funduszu. Buk przypomniała, że beneficjentów minister wskazywać będzie w rozporządzeniu. – Określając katalog beneficjentów teraz, możemy wykluczyć kogoś w przyszłości – powiedziała Buk. ziu

Technologie
Orange Polska sprzeda Orange Energia fińskiemu Fortum
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Technologie
Ciekawe wieści z 11 bit studios. Są konkrety w sprawie nowej gry
Technologie
Raport Santander BM pchał kurs Cyfrowego Polsatu
Technologie
Orange Polska ma inwestora dla Orange Energia. Liczy na ofertę z telewizją
Technologie
Przeszliśmy totalną zmianę. Comp jest dobrze skrojony na czasy niepewności
Technologie
Comp nie zwalnia tempa. Co planuje? Na co liczy?