5G. Rząd chce nałożyć na telekomy nowe obowiązki

Polska przekazała Komisji Europejskiej analizę o bezpieczeństwie sieci 5G. Jakie zawiera pomysły?

Publikacja: 17.07.2019 05:15

5G. Rząd chce nałożyć na telekomy nowe obowiązki

Foto: AFP

Z poniedziałku na wtorek Ministerstwo Cyfryzacji przekazało Komisji Europejskiej analizę bezpieczeństwa sieci telekomunikacyjnych pod kątem przyszłego wdrożenia technologii 5G. KE wymagała analiz od wszystkich krajów członkowskich. O tym, co zawiera dokument strony polskiej, rozmawialiśmy z wiceministrem i pełnomocnikiem rządu ds. cyberbezpieczeństwa. Z jego słów wynika, że główny ciężar zapewnienia bezpieczeństwa 5G poniosą telekomy. Nie jest to niespodzianka, bo tak jest w wypadku sieci starszych generacji. Jednak teraz rząd planuje wprowadzenie nowych przepisów.

Ryzyko do akceptacji

– Chcemy, aby operatorzy telekomunikacyjni mieli obowiązek oszacowania ryzyka naruszenia bezpieczeństwa sieci i prezentacji sposobów ograniczania go. Dane te podlegałyby akceptacji. Dziś sądzimy, że akceptowałby je prezes Urzędu Komunikacji Elektronicznej – powiedział „Parkietowi" Karol Okoński.

– Operatorzy będą mieli także obowiązek budowy odpowiednich procesów wewnętrznych określających kto i jakie operacje może wykonywać na infrastrukturze danego operatora – dodał.

– Z legislacyjnego punktu widzenia nowelizacji podlegać będzie rozporządzenie związane z działaniami obronnymi spoczywającymi na operatorach, o którym mowa w art. 176 prawa telekomunikacyjnego. Chcemy także wprowadzić w życie rozporządzenie do tej pory nigdy niewydane, przewidziane art. 175 d o warunkach zapewnienia bezpieczeństwa i integralności sieci. Na ile wprost narzucimy operatorom budującym sieci wymagania, a na ile pozostawimy im ocenę ryzyka zastosowania konkretnych rozwiązań technicznych – dopiero się okaże – mówi wiceminister. Według niego nowe obowiązki mogłyby dotyczyć podmiotów startujących w przetargu czy aukcji na częstotliwości 5G.

Furtka dla wykluczenia

Ze słów wiceministra wynika, że to, jak operatorzy będą budować sieci, opisane zostanie teraz w prawie. – W obu tych rozporządzeniach planujemy ująć dwa kolejne aspekty: obowiązek dywersyfikacji dostawców infrastruktury oraz wprowadzoną m.in. w Wielkiej Brytanii i Niemczech kategorię „zaufanego dostawcy" (ang. trusted vendors). Chodzi nam też o to, aby działał tak zwany lokalny roaming: w sytuacji, gdy awaria u jednego operatora pozwalałaby przełączyć usługi na innego operatora, korzystającego z innego dostawcy. Z kolei kategoria „zaufanego dostawcy" dotyczy dziś wszystkich nowych przedsięwzięć, a w toku dalszych prac będziemy przesądzać, na ile także istniejącej infrastruktury – mówił Okoński.

Telekomy ostrożnie komentują propozycje rządu. Witold Drożdż, członek zarządu Orange Polska, apeluje, by obowiązki były proporcjonalne i adekwatne oraz spójne na poziomie UE.

Technologie
Raport Santander BM pchał kurs Cyfrowego Polsatu
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Technologie
Orange Polska ma inwestora dla Orange Energia. Liczy na ofertę z telewizją
Technologie
Przeszliśmy totalną zmianę. Comp jest dobrze skrojony na czasy niepewności
Technologie
Comp nie zwalnia tempa. Co planuje? Na co liczy?
Technologie
Musk poświęci więcej czasu Tesli, a mniej DOGE
Technologie
Powiększa się luka płacowa w branży TMT. Szefowie WP i Cyfrowego Polsatu na czele