Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 04.03.2017 08:00 Publikacja: 04.03.2017 08:00
Paweł Grubiak, prezes Superfund TFI
Foto: Archiwum
Przecena złota była związana w dużej mierze ze wzrostem wartości amerykańskiego dolara, która jest negatywnie skorelowana z wartością żółtego kruszcu. Dolar umacniał się przede wszystkim na skutek oczekiwań rychłej podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Wypowiedzi przedstawicieli Rezerwy Federalnej, które pojawiały się w ostatnich dniach, sugerowały, że kolejne podniesienie stóp byłoby uzasadnione nawet na marcowym posiedzeniu Fedu, czyli za niecałe dwa tygodnie. Miniony tydzień był ostatnim momentem na takie komentarze, gdyż ze względu na zmiany w polityce komunikacyjnej Fedu w kolejnych dniach przedstawiciele tej instytucji nie mogą publicznie sugerować swoich możliwych działań podczas posiedzenia.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Zapewnienia rządu Chin o szykowanych działaniach stymulacyjnych jak na razie niewiele wpłynęły na rynki surowców.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Wiele wskaźników sugeruje, że długoterminowy trend wzrostowy na rynku złota nadal pozostaje w mocy.
Od dołka z 2022 r. złoto zyskało blisko 116 proc., natomiast od dołka z listopada 2024 r. kruszec wzrósł o blisko 38 proc.
Na rynku naftowym mamy do czynienia z oznakami stabilizacji. Na szybkie zwyżki cen raczej się nie zapowiada.
Wzrost napędzały wojna handlowa, oczekiwania na globalne spowolnienie oraz napięcia między administracją Trumpa a Rezerwą Federalną.
Święta Wielkanocne to okres w którym wiele rodzin decyduje się na dalekie podróże do swoich bliskich, dlatego nierzadko patrzymy na to, co będzie się działo w cenami paliw. W przeszłości, wzmożony popyt mógł determinować wzrost cen tuż przed świątecznym okresem, ale obecna sytuacja jest nieco odmienna w porównaniu do poprzednich lat.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas