Wentworth wzywa na Suwary

Amhil Europa, spółka należąca do kanadyjskiej grupy Wentworth, ogłosiła wezwanie na 470,2 tys. (56 proc.) akcji Suwar. Wezwanie powiedzie się, jeśli akcjonariusze sprzedadzą przynajmniej 335,9 tys. (40,1 proc.) walorów.

Publikacja: 14.08.2009 13:58

Wojciech Sobczak, wiceprezes Suwar

Wojciech Sobczak, wiceprezes Suwar

Foto: PARKIET, Andrzej Cynka A.C. Andrzej Cynka

W opinii zarządu Amhil Europa, "w chwili obecnej Suwary są przewartościowane, a dynamiczny wzrost ceny w ostatnim okresie nie jest bezpośrednio poparty sytuacją w branży oraz w spółce". Inwestor podkreślił, że cena w wezwaniu jest o 54 proc. wyższa, niż roczne minimum.

Wentworth z podmiotami zależnymi kontroluje już 9,9 proc. walorów pabianickiego producenta wyrobów z tworzyw sztucznych.

Kanadyjczycy płacą w wezwaniu 41,4 zł za akcję, o 10 proc. więcej, niż wynosi średni kurs z ostatnich sześciu miesięcy. Na giełdzie papiery kosztują teraz prawie 48 zł.

Zapisy będą przyjmowane od 3 do 16 września. W wezwaniu pośredniczy Dom Maklerski BZ WBK.

W przypadku sukcesu wezwania Wentworth zamierza integrować Suwary ze swoją grupą (oprócz produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych Kanadyjczycy wykonują maszyny do produkcji takich wyrobów). Wentworth nie będzie też zwiększać zaangażowania powyżej 66 proc. i nie wycofa firmy z GPW.

Wezwanie to zapewne formalność. Suwary są kontrolowane przez podmioty związane z Romanem Karkosikiem - mają przynajmniej 44 proc. akcji. To od nich Wentworth kupił 8,8 proc. walorów (w pakietówkach, po 40,5 zł). W ostatnich dniach Kanadyjczycy prowadzili z Karkosikiem negocjacje w sprawie przejęcia Suwar.

Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce i paliwa
Firmy szykują się na różne scenariusze
Surowce i paliwa
Mała rewolucja w Bogdance. Kopalnia otwiera się na przemysł i energetykę
Surowce i paliwa
Unimot wypłaci większą dywidendę niż przed rokiem. Jest zgoda rady nadzorczej
Surowce i paliwa
Miażdżący raport NIK o fuzji Orlenu z Lotosem. "Utrata bezpieczeństwa energetycznego"
Surowce i paliwa
Duży spadek zysku netto Orlenu. Powodem miliardowe odpisy