Orlen i banki znów zasiądą do negocjacji?

Jeśli Orlenowi nie uda się sprzedać w tym roku akcji Polkomtela oraz Anwilu, a sytuacja makroekonomiczna będzie niesprzyjająca, to nie ucieknie on od ponownych negocjacji z bankami

Publikacja: 09.09.2009 08:11

Kierowany przez Jacka Krawca Orlen chce się jeszcze przed końcem tego roku pozbyć akcji Polkomtela,

Kierowany przez Jacka Krawca Orlen chce się jeszcze przed końcem tego roku pozbyć akcji Polkomtela, operatora sieci komórkowej Plus.

Foto: GG Parkiet, Szymon Łaszewski SL Szymon Łaszewski

Wprowadzenie Polkomtela na GPW to wariant alternatywny – mówi Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes Orlenu ds. finansowych. – Wariantem preferowanym przez nas jest sprzedaż pakietu bezpośrednio inwestorowi.We­dług nie­go ta trans­ak­cja jest do prze­pro­wa­dze­nia jesz­cze w tym ro­ku, pod­czas gdy debiut Po­lkom­te­la na giełdzie byłby możli­wy do­pie­ro w I kwar­ta­le 2010 r. – Idzie­my swo­ją ścieżką. Je­ste­śmy zde­ter­mi­no­wa­ni – za­pew­nia wi­ce­szef Or­le­nu.

[srodtytul]Kłopot z inwestorem[/srodtytul]

Sprzedaż akcji wartych kilka miliardów złotych ma dać płockiej spółce pewność, że na koniec roku wypełni zobowiązania wobec banków. Czy uda się zawrzeć transakcję jeszcze przed sylwestrem? – Niedawno wydawało się, że sprawa jest jasna, bo pakiet będzie chciał kupić Vodafone – mówi Marcin Palenik z Millennium DM. – Ostatnio okazało się jednak, że niekoniecznie. Albo Vodafone rzeczywiście nie chce tych akcji, co oznaczałoby, że trzeba szukać innego inwestora i sprzedaż się opóźni, albo jest to zagrywka ze strony Vodafone’a, co oznacza dłuższe negocjacje i również opóźnienie sprzedaży.

Vodafone wbrew niedawnym spekulacjom może jednak zostać oferentem. Wiadomo już, że raczej nie wyda 3,5 mld euro na przejęcie operatora należącego do grupy Deutsche Telekomu (o niemiecko-francuskich rozmowach piszemy na .10). Właśnie ten ewentualny wydatek, zdaniem niektórych, miał ograniczyć możliwości finansowe Brytyjczyków i sprawić, że nie kupią dodatkowych akcji Polkomtela w tym roku.

– Nie będziemy komentować spekulacji dotyczących zaangażowania Vodafone’a w Polkomtelu – mówi Ben Padovan, rzecznik brytyjskiej grupy. Paweł Puchalski, analityk firm telekomunikacyjnych w DM BZ WBK, zwraca uwagę, że transakcja w Wielkiej Brytanii potwierdza wycenę akcji Polkomtela przeprowadzoną przez biuro. Szacuje wartość komórkowej firmy na 17 mld zł (pięciokrotność wyniku operacyjnego powiększonego o amortyzację).

[srodtytul]Kłopot z pierwokupem[/srodtytul]

– W mojej ocenie jedną z największych trudności jest prawo pierwokupu – twierdzi z kolei Konrad Anuszkiewicz, analityk z Ipopemy Securities. Statut Polkomtela przewiduje, że sprzedający (w tym przypadku Orlen) powinien skierować do pozostałych akcjonariuszy ofertę zakupu akcji operatora, przypisując każdemu konkretny pakiet (proporcjonalny do dotychczasowego zaangażowania) i cenę.

Orlen na razie zamówił wycenę Polkomtela. Potem będzie czekał na propozycje podmiotów zainteresowanych kupnem. Wyceny można się spodziewać za miesiąc. – Zgodnie z harmonogramem w listopadzie powinniśmy dostać pierwsze oferty – mówi Jędrzejczyk. Ofertę do pozostałych akcjonariuszy Orlen będzie zatem mógł wystosować również najwcześniej w listopadzie.

Zgodnie ze statutem mają oni 30 dni na udzielenie odpowiedzi: akceptują czy odrzucają propozycję. To jednak nie koniec. Jeśli któryś z akcjonariuszy nie zdecyduje się na zakup akcji (wiadomo już, że kupić akcji nie będzie chciała PGE), to przypadająca nań pula, musi zostać jeszcze raz podzielona i zaoferowana pozostałym współwłaścicielom Polkomtela. I znowu mają oni 30 dni na odpowiedź. Wszystko to powoduje, że sprzedaż akcji operatora sieci Plus inwestorowi branżowemu jeszcze w tym roku jest mało realna.

[srodtytul]Kłopot z czasem[/srodtytul]

– Moim zdaniem do transakcji dojdzie w I kwartale przyszłego roku. Sądzę, że najpierw nastąpi upublicznienie Polkomtela, a następnie sprzedaż znaczącego pakietu inwestorowi branżowemu – uważa Paweł Burzyński z DM BZ WBK. – Jest za mało czasu, aby przeprowadzić ofertę publiczną w tym roku, tak aby spotkała się z należytym odbiorem. Potrzebny jest jeden, a potem drugi road show – uzasadnia. Biuro uwzględnia już sprzedaż akcji Polkomtela w wycenie Orlenu (9,3 zł na walor paliwowego koncernu), ale nie w prognozach wyników firmy na ten rok.

[srodtytul]Kłopot makroekonomiczny[/srodtytul]

Burzyński przypomina, że sprzedaż Polkomtela nie jest częścią umowy Orlenu z bankami. – Spółka zobowiązała się do obniżenia wydatków inwestycyjnych i obcięcia kosztów. Sprzedaż Polkomtela sprawiłaby jednak, że łatwiej byłoby firmie spełniać ustalone wskaźniki płynności finansowej – mówi. Ich wypełnienie byłoby możliwe także bez transakcji. – Warunki makroekonomiczne w wyjątkowo korzystnym scenariuszu mogłyby pomóc. Można by na to liczyć, gdyby był kolejny wysoki wzrost cen ropy, ale na to na razie się nie zanosi – mówi Anuszkiewicz. – W dodatku segment rafineryjny w III kwartale dalej pokazuje słabą rentowność – dodaje.

Także zdaniem Palenika teoretycznie jest możliwe, że sytuacja makroekonomiczna na koniec roku pozwoli Orlenowi spełnić wymogi banków, ponieważ cena ropy rośnie i złoty się umacnia. Jednak to są czynniki zmienne, więc koncern będzie do końca miał nóż na gardle.Czy to wszystko oznacza, że Orlen czeka na początku 2010 r. kolejna tura rozmów z bankami? Zdaniem analityków to na dziś bardzo realny scenariusz.

Polska Grupa Energetyczna ocenia, że sprzedaż należącego do niej pakietu 21,85 proc. akcji Polkomtela jest możliwa jeszcze w 2009 r.

[ramka][b]Michał Marczak - analityk DI BRE Banku

Vodafone nie wyjdzie przed szereg [/b]

Zakładaliśmy, że do sprzedaży Polkomtela dojdzie w tym roku i że nabyciem akcji od polskich firm powinien być zainteresowany Vodafone. Teraz nie jestem już przekonany, czy do transakcji dojdzie tak szybko. Do myślenia dają sygnały płynące z Orlenu i PGE – spółki wydają się nie mieć kupca na udziały komórkowej firmy. Skoro tak, to i Vodafone nie będzie się spieszyć z wykładaniem pieniędzy: w tej sytuacji nie jest w jego interesie wychodzenie przed szereg i składanie deklaracji zainteresowania. Pomysł upublicznienia sieci Plus może okazać się ostatecznie dobry dla Vodafone’a: dokupując na GPW akcji, zapewni sobie kontrolę nad firmą. [/ramka]

Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce i paliwa
Firmy szykują się na różne scenariusze
Surowce i paliwa
Mała rewolucja w Bogdance. Kopalnia otwiera się na przemysł i energetykę
Surowce i paliwa
Unimot wypłaci większą dywidendę niż przed rokiem. Jest zgoda rady nadzorczej
Surowce i paliwa
Miażdżący raport NIK o fuzji Orlenu z Lotosem. "Utrata bezpieczeństwa energetycznego"
Surowce i paliwa
Duży spadek zysku netto Orlenu. Powodem miliardowe odpisy