Solorz-Żak: Elektrim wychodzi naprzeciw Skarbowi Państwa w sprawie ZE PAK

Jeśli Skarb Państwa nie znajdzie inwestora chętnego kupić 50-proc. akcji Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin w przetargu, giełda wydaje się dobrym rozwiązaniem - sądzi Zygmunt Solorz-Żak, pośrednio - poprzez Elektrim - drugi co do wielkości akcjonariusz elektrowni

Publikacja: 24.11.2009 12:00

Zygmunt Solorz-Żak, pośrednio - poprzez Elektrim - drugi co do wielkości akcjonariusz PAK

Zygmunt Solorz-Żak, pośrednio - poprzez Elektrim - drugi co do wielkości akcjonariusz PAK

Foto: Fotorzepa, Bartek Sadowski bsad Bartek Sadowski

- Nie mam już wpływu na to, co dzieje się w Elektrimie. Spółką kieruje zarządca i zarząd, który z zarządcą się konsultuje. Z tego jednak, co rozumiem, przedkładając walnemu zgromadzeniu ZE Pątnów-Adamów-Konin propozycję uchwały, pozwalającej Skarbowi Państwa sprzedaż akcji przezgiełdę, Elektrim wychodzi naprzeciw decyzji sądu i zamierzeniom Skarbu -powiedział Zygmunt Solorz-Żak, który pośrednio jest największymakcjonariuszem Elektrimu.

Akcjonariuszami ZE PAK są grupa Elektrimu (ponad 47 proc. kapitału i kontrolę operacyjną) oraz Skarb Państwa (50 proc.).

Dzisiejszy "Puls Biznesu" podał, że 15 grudnia walne zgromadzenie ZE PAK ma zająć się m.in. dwiema uchwałami, zaproponowanymi przez Elektrim.

Jedna z grudniowych uchwał ma upoważnić zarząd do zakupu kopalni i prowadzenia negocjacji w tej sprawie. Druga - do "podjęcia wszelkich niezbędnych czynności prawnych i faktycznych umożliwiających skarbowi państwa (...) zbycie (...) wszystkich posiadanych akcji (...) w trybie oferty publicznej".

Propozycje uchwały dotyczącej oferty publicznej wydają się kolejnym ruchem negocjacyjnym Elektrimu, który prowadzi spór ze Skarbem Państwa o prawo pierwokupu akcji ZE PAK od polskiego rządu. Prawo to Elektrim zagwarantował sobie w umowie prywatyzacyjnej. Jednak Skarb Państwa je kwestionował, podnosząc, że spółka nie wywiązała się z zapisów umowy.

W lipcu, warszawski sąd stwierdził, że zarządca Elektrimu nie może domagać się od Skarbu Państwa sprzedaży kolejnych akcji ZE PAK. Nie stwierdził w dokumentach prywatyzacyjnych ZE PAK elementów umowy przedwstępnej, która niosłaby ze sobą obowiązek SP do sprzedaży pakietu walorów PAK-u. Ani w umowie prywatyzacyjnej, ani w dołączonym do niej w 2005 r. porozumieniu sąd nie dopatrzył się twardego zobowiązania, że akcje muszą zostać sprzedane.

- Rozumiem, że sąd uznał, że Elektrim nie może zmusić Skarbu Państwa do sprzedaży akcji. Z drugiej strony rozumiem też, że Skarb Państwa chce sprywatyzować PAK. Z tego co wiem, chce ogłosić przetarg. Jeśli jednak w ten sposób nie znajdzie inwestora, to moim zdaniem giełda jest bardzo dobrym rozwiązaniem - ocenił Solorz-Żak.

Pytany, czy gdyby Skarb Państwa zdecydował się sprzedać papiery ZE PAK na warszawskiej giełdzie, to Elektrim zrobi to samo - nie powiedział wprost. - Elektrim jest w upadłości układowej. Jeszcze nie wiemy nawet, czy do układu dojdzie - stwierdził biznesmen.

Elektrim do tej chwili nie odpowiedział na pytania o intencje i plany związane z grudniowym walnym zgromadzeniem akcjonariuszy ZE PAK. Odpowiedzi spółki opublikujemy niezwłocznie po ich otrzymaniu.Czekamy też na stanowisko Skarbu Państwa w sprawie wykorzystania GPW do prywatyzacji elektrowni.

Spór akcjonariuszy ZE PAK sprawia, że potencjalni inwestorzy dla Elektrowni muszą czekać na jego zakończenie. Zainteresowanie PAK-iem wyrażali wcześniej m.in. CEZ, Vattenfall oraz państwowa Enea, naciskana przez Skarb Państwa.

Surowce i paliwa
Orlen ruszył z wiosenną promocją na stacjach paliw
Materiał Partnera
Zasadność ekonomiczna i techniczna inwestycji samorządów w OZE
Surowce i paliwa
Firmy szykują się na różne scenariusze
Surowce i paliwa
Mała rewolucja w Bogdance. Kopalnia otwiera się na przemysł i energetykę
Surowce i paliwa
Unimot wypłaci większą dywidendę niż przed rokiem. Jest zgoda rady nadzorczej
Surowce i paliwa
Miażdżący raport NIK o fuzji Orlenu z Lotosem. "Utrata bezpieczeństwa energetycznego"
Surowce i paliwa
Duży spadek zysku netto Orlenu. Powodem miliardowe odpisy