W delegacji znalazł się m.in. Zbigniew Paszkowicz, wiceprezes zarządu ds. poszukiwań i wydobycia Grupy Lotos oraz prezes Lotos Petrobaltic. – Wizyta ma pomóc w nawiązaniu kontaktów oraz umożliwić zorientowanie się w tematach potencjalnych obszarów współpracy i ekspansji na rynku nigeryjskim. W tym momencie nie można jednak mówić o żadnych konkretnych planach inwestycyjnych Lotosu w Nigerii – informuje Mateusz Cabak z biura prasowego Grupy Lotos. Zapewne w podobnym celu udała się delegacja PKN Orlen. Do zamknięcia tego numeru „Parkietu" spółka nie odpowiedziała, kto ją reprezentuje w Nigerii i jakie chce osiągnąć cele.
Wiadomo za to, że w delegacji z premierem jest Sebastian Kulczyk, członek zarządu Kulczyk Investments, odpowiedzialny za obszar surowców mineralnych, a jednocześnie członek rady dyrektorów nigeryjskiej firmy Neconde Energy Limited. Jego rola podczas tej wizyty jest jednak inna niż pozostałych osób. Celem udziału spółki w delegacji nie jest nawiązanie kontaktów, a przedstawienie dotychczasowych inwestycji i perspektyw realizowanych projektów. Neconde to największa polska prywatna inwestycja w Nigerii. KI zainwestowało w tym kraju około 1 mld zł, a całe Neconde niemal 2 mld zł. Co więcej, podmiot ten planuje kolejne inwestycje. KI posiada 40-proc. udział w Neconde, konsorcjum, które ma 45?proc. udziałów w koncesji OML 42, jednym z najbardziej roponośnych regionów świata.
Okazji inwestycyjnych w Nigerii szuka też grupa Romana Karkosika, reprezentowana przez świeżo upieczonego prezesa Krezusa Pawła Konzala. Ma on rozpoznać teren w kontekście potencjalnych inwestycji w surowce, głównie metali kolorowych, a także możliwości prowadzenia prac rozpoznawczych przez spółkę zależną Krezusa – warszawskie Przedsiębiorstwo Badań Geofizycznych. Ma również badać możliwość sprzedaży rur przez Alchemię dla tamtejszego przemysłu naftowego i gazowego. – Krezus jest już obecny w Gwinei, gdzie będzie badać złoża boksytu. Afryka jest bardzo perspektywicznym rynkiem i myślę, że będzie coraz bardziej zauważana przez światowy kapitał – mówi Arkadiusz Krężel, szef rady nadzorczej PBG.