Fundamentami nowego porządku powinny być zaufanie i transparentność. Bez tego nie zbudujemy trwałego biznesu – powiedział Jacek Krawiec, prezes PKN Orlen, w Sopocie podczas panelu „Zarządzanie w nowym ładzie gospodarczym. Jakie cele należy dziś stawiać menedżerom strategicznych spółek publicznych i jakie wykorzystywać systemy motywacji?" odbywającego się w ramach III Europejskiego Kongresu Finansowego.
Spółka Skarbu Państwa jak każda inna
Zdaniem Krawca kierowana przez niego grupa musi być zarządzana tak jak każda rynkowa spółka. Udział w jej akcjonariacie Skarbu Państwa nie zmienia faktu, że musi dbać zarówno o wartość dla akcjonariuszy, jak i o bezpieczeństwo energetyczne kraju.
W opinii prezesa PKN Orlen szybka reakcja na pojawiające się krótkoterminowe zagrożenia jest drogą do szybkiego rozwoju firm. Następna rzecz to zapewnienie równowagi pomiędzy reagowaniem na krótkoterminowe zagrożenia a działaniami strategicznymi.
Jan Krzysztof Bielecki, przewodniczący Rady Gospodarczej przy Prezesie Rady Ministrów, zauważył, że nieuregulowany status rad nadzorczych jest najważniejszą przyczyną niejasności związanych z funkcjonowaniem zarówno zarządów spółek, jak i samych rad. – Jeśli do tego dodamy kompletną fikcję, jeśli chodzi o wynagrodzenia, to mamy skalę problemu – stwierdził Bielecki. Jego zdaniem dziś mamy do czynienia z sytuacją, w której w wynagrodzeniu zarządów najważniejszą rolę odgrywa ewentualna odprawa, wypłacana po zakończeniu sprawowania funkcji kierowniczych. Dzieje się tak dlatego, że spółki z udziałem Skarbu Państwa dostosowują się do cyklu wyborczego. Innymi słowy często są wymieniane, gdy tylko dojdzie w kraju do zmian na scenie politycznej.
Wynagrodzenie z trzech składników
Jarosław Bachowski, partner zarządzający Egon Zehnder International, zauważył, że rady nadzorcze są organem właściwym, aby proponować i zatwierdzać systemy motywacyjne dla zarządów.