materiały prasowe

Polskie LNG rozpoczęło postępowanie przetargowe na budowę dodatkowego nabrzeża statkowego w pobliżu terminalu na skroplony gaz ziemny w Świnoujściu (projekt nadbrzeże). Jest to czwarty element programu rozbudowy gazoportu, obok inwestycji dotyczących budowy: trzeciego zbiornika na LNG (projekt zbiornik), dodatkowych instalacji zwiększających moc regazyfikacyjną (projekt SCV) i instalacji do przeładunku surowca wraz z bocznicą kolejową (projekt kolej). Projekt nadbrzeże jest realizowany wspólnie z Zarządem Morskim Portów Szczecin i Świnoujście. Wybór wykonawcy ma mieć miejsce w tym roku. Będzie on realizował inwestycję w formule „zaprojektuj i wybuduj". Nowe nabrzeże powinno zostać oddane do użytku w II kwartale 2023 r.

Przetarg na wybór wykonawcy składa się z kilku etapów. Najpierw nastąpi prekwalifikacja oferentów, następie mają być składane oferty wstępne, a po nich prowadzone negocjacje z firmami zakwalifikowanymi na tzw. „krótką listę". W kolejnym kroku będą składane oferty ostateczne, potem nastąpi ich ocena i wreszcie zostanie dokonany wybór wykonawcy. Polskie LNG informuje, że termin składania wniosków o dopuszczenie do udziału w postępowaniu przetargowym upływa 7 lutego tego roku.

Nowe nabrzeże ma zapewnić terminalowi LNG w Świnoujściu dodatkowe funkcjonalności. Chodzi m.in. o umożliwienie załadunku i rozładunku zbiornikowców, przeładunek LNG (transshipment) oraz załadunek jednostek bunkrujących LNG i możliwość bunkrowania. Są to usługi wpisujące się w rozwój infrastruktury tzw. „małego LNG" (SSLNG - Smal Scale LNG). Dzięki nim polski gazoport chce zaspokoić rosnące zapotrzebowanie rynku na skroplony gaz. Ponadto inwestycja pozwoli na spełnienie nowych wytycznych określonych w europejskich regulacjach, w szczególności dotyczących kwestii klimatycznych i środowiskowych, które wymuszają transformację w kierunku paliw niskoemisyjnych.

W połowie grudnia Polskie LNG ogłosiło przetarg na wykonawcę trzech elementów programu rozbudowy gazoportu, projektów: zbiornik, SCV i kolej. Dzięki temu m.in. wzrosną możliwości importu błękitnego paliwa do Polski przez Świnoujście z obecnych 5 mld m sześc. po regazyfikacji do 7,5 mld m sześc. Umowa z wykonawcą na realizację tych trzech projektów ma być podpisana do końca 2019 r. Terminal docelową przepustowość powinien osiągnąć w 2021 r. Z kolei budowa trzeciego zbiornika i instalacji przeładunkowej na kolej mają zostać ukończone w II kwartale 2023 r.