Na koniec marca PKN Orlen posiadał w Polsce 1758 stacji paliw. Od lat na krajowym rynku detalicznym utrzymuje pozycję niekwestionowanego lidera. W I kwartale jego udział wynosił 34,6 proc. W Niemczech grupa dysponuje 575 obiektami, które zapewniają jej 6 proc. udziału w rynku. W Czechach stacji jest mniej niż w Niemczech, ale udział jest wyższy – sięga 18,1 proc. Podobnie jak w Polsce PKN Orlen jest tam liderem rynku. Najmniejszy stan posiadania grupa ma na Litwie.
W latach 2017–2018 PKN Orlen planuje wydać na rozwój sieci stacji paliw po około 0,4 mld zł rocznie. Jeśli zrealizuje te plany, to nakłady będą o jedną trzecią wyższe niż w ubiegłym roku. Wzrost wydatków podyktowany jest przede wszystkim chęcią przyspieszenia procesu dostosowania obiektów sprzedaży paliw do oczekiwań klientów oraz zmieniających się trendów rynkowych i konsumpcyjnych. W związku z tym koncern zamierza m.in. dostosować swoją sieć do zmieniającego się układu drogowego. Duża część środków zostanie przeznaczona na kontynuację rozwoju organicznego sieci stacji paliw oraz wdrożenie nowego formatu sklepowo-gastronomicznego na polskim i czeskim rynku. Ponadto będzie kontynuowana gruntowna modernizacja już posiadanych placówek, głównie w Niemczech i Czechach, a także rozwój automatycznych myjni.
PKN Orlen zapewnia dziś nie tylko szybkie tankowanie paliw, ale też posiłek i kawę oraz ofertę sklepową. Już teraz dysponuje w Polsce największą siecią kawiarni i punktów gastronomicznych. Koncernowi przez blisko dziesięć lat udało się zbudować silną markę gastronomiczną Stop Cafe. Jeszcze w tym roku na około 130 obiektach należących do sieci stacji paliw PKN Orlen pojawią się nowe, innowacyjne koncepty stop.cafe i O!Shop, na które złoży się unikalna, rozbudowana oferta kącików kawowych i sklepu typu convenience. Obecnie koncern testuje w swoich obiektach rozwiązania z zakresu elektromobilności. W ramach współpracy z firmą Tesla przy wybranych stacjach funkcjonują punkty ładowania elektrycznego samochodów tego producenta.
Koncern wierzy, że walka ze zjawiskiem nielegalnego handlu paliwami w Polsce nadal będzie skuteczna. To z kolei powinno przełożyć się na dalszy wzrost sprzedaży paliw na stacjach należących do grupy.
W 2016 roku koncern wypracował w segmencie detalicznym 1,8 mld zł zysku EBITDA LIFO. Według szacunków zarządu ten kluczowy dla grupy wskaźnik powinien kształtować się na podobnym poziomie również w tym i w przyszłym roku. W jego osiągnięciu powinien pomóc wzrost PKB na wszystkich kluczowych dla firmy rynkach oraz dalsza skuteczna walka państwa z szarą strefą w Polsce.