Walne zgromadzenie PKN Orlen, na wniosek resortu energii, dokonało dużych zmian w radzie nadzorczej koncernu. Najpierw z funkcji przewodniczącej odwołano Annę Sarotę oraz dwóch niezależnych członków: Agnieszkę Krzętowską oraz Adriana Dworzyńskiego.
Następnie na przewodniczącą powołano Izabelę Felczak-Poturnicką, która dotychczas pełniła w PKN Orlen funkcję członka rady. Obecnie jest ona radcą ministra koordynującym prace zespołu polityki właścicielskiej w resorcie energii. W 2016 r. pełniła obowiązki prezesa Polskiego Holdingu Nieruchomości. Teraz jest tam przewodniczącą. Zasiada też w radach: JSW, ZEW Niedzica i Z.Ch. Zachem.
Ponadto na członków rady PKN Orlen powołano: Agnieszkę Biernat-Wiatrak, Jadwigę Lisisz oraz Małgorzatę Niezgodę. Ta ostatnia w czwartek złożyła rezygnację z funkcji członka rady płockiego koncernu. Na to stanowisko była jednak powołana bezpośrednio przez Skarb Państwa, w związku z uprawnieniami jakie nadano temu akcjonariuszowi w statucie spółki. Można zatem przypuszczać, że wkrótce zostanie przez niego powołany kolejny członek rady.
Szersza działalność
Akcjonariusze zgodzili się na zmiany w statucie PKN Orlen zaproponowane przez zarząd. Rozszerzają one działalność koncernu o hurtową sprzedaż: owoców i warzyw, mięsa i wyrobów z mięsa, alkoholi, papierosów, słodyczy, odzieży i obuwia, perfum i kosmetyków oraz innych produktów. Spółka tłumaczyła, że to efekt planowanej zmiany struktury zaopatrywania sklepów działających przy własnych i franczyzowych stacjach paliw. Teraz grupa PKN Orlen chce prowadzić dystrybucję we własnym zakresie, a nie w oparciu o podmioty zewnętrzne.
Ponadto przegłosowano punkt dotyczący zmian zasad kształtowania wynagrodzeń członków zarządu. Określa on przede wszystkim, jakie cele musiał w 2017 r. i musi w 2018 r. zrealizować ścisłe kierownictwo spółki, aby otrzymać zmienną część wynagrodzenia za te okresy.