Szum medialny wokół Sierra Gorda

Chilijska kopalnia KGHM uzyskała pozwolenie środowiskowe – pytanie, na co.

Aktualizacja: 28.08.2018 14:03 Publikacja: 28.08.2018 11:09

Szum medialny wokół Sierra Gorda

Foto: materiały prasowe

Branżowy portal mining.com, powołując się na chilijskie media, pisze o uzyskaniu przez kopalnię Sierra Gorda pozwolenia środowiskowego na rozbudowę szacowana na 2 mld USD (7,3 mld zł). Według doniesień, inwestycja miałaby na celu przedłużenie życia kopalni o 21 lat, a chociaż potencjał przerobu rudy miałby wzrosnąć ze 190 tys. do 230 tys. ton dziennie, produkcja katod miedzianych utrzymałaby się na poziomie 55 tys. ton.

Informacje zawierają różne sprzeczności. Sierra Gorda produkuje bowiem miedź w pośredniej formie koncentratu, a nie katod (do tego potrzebna byłaby huta). Trudno się też odnieść do podawanych parametrów przerobu i produkcji. Zgodnie z informacjami zawartymi w sprawozdaniu półrocznym KGHM, celem na przyszły rok jest doprowadzenie do przerabiania przez Sierra Gorda 130 tys. ton rudy dziennie.

W I półroczu Sierra Gorda wyprodukowała 44,6 tys. ton miedzi (z czego 55 proc. może zaliczać sobie KGHM, zgodnie z udziałami w joint-venture, pozostałe posiada japońska grupa Sumitomo).

Istnieją plany rozbudowy Sierra Gorda, co umożliwiłoby podwojenie produkcji miedzi (do rzędu 220 tys. ton rocznie), jednak zostały one zamrożone. Inwestycja miała być finansowana z wpływów generowanych przez kopalnię w ramach I fazy, ale spadek notowań miedzi pokrzyżował te zamierzenia.

Po południu do informacyjnego szumu odniósł się KGHM.

- Sierra Gorda uzyskała pozytywną decyzję chilijskiego regulatora (SEA, Servicio de Evaluación Ambiental) w zakresie aktualizowanego pozwolenia środowiskowego. Wniosek został złożony w maju ub.r. Aktualizacja obejmuje m.in. dostosowanie projektu składowiska odpadów poflotacyjnych wraz z nowym modelem jego zamknięcia do wymogów prawnych obowiązujących w Chile, z uwzględnieniem modelu konstrukcji zapór składowiska, systemu namywu  oraz wymaganego zagęszczenia odpadów – wyjaśnia Jarosław Twardowski, szef departamentu komunikacji w KGHM.

A co z podanymi przez media parametrami? KGHM przyznaje, że w ramach uzyskanego pozwolenia maksymalna przepustowość zakładu została na jego wniosek zwiększona do 230 tys. ton rudy wobec 190 tys. w poprzednim dokumencie.

Twardowski podkreśla, że aktualnie w Sierra Gorda realizowany jest scenariusz  usuwania wąskich gardeł zakłada osiągnięcie docelowego dziennego przerobu rudy na poziomie maksymalnym 140 tys. ton. - Realizacja obranej koncepcji rozwoju kopalni  wchodzi w zakres zaakceptowanego pozwolenia środowiskowego, które uwzględnia możliwą maksymalną skalę działalności Sierra Gorda. Uzyskanie wspomnianego pozwolenia środowiskowego nie jest równoznaczne z koniecznością prowadzenia ekspansji kopalni na poziomie maksymalnym. Wyznacza jedynie maksymalne poziomy przerobu rudy, jakie może realizować Sierra Gorda – tłumaczy Twardowski.

Surowce i paliwa
Rynek czeka na zaktualizowaną strategię KGHM
Surowce i paliwa
Nowe warunki dostaw węgla do Enei źle wróżą Bogdance na kolejne lata
Surowce i paliwa
Pech nie chce opuścić JSW. Znów pożar
Surowce i paliwa
Odsetki należne GreenX Metals od Polski w sporze o węgiel to ok. 16 mln zł
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Surowce i paliwa
Spółka z niemieckim kapitałem nie chce wojny o węgiel. Proponuje współpracę JSW
Surowce i paliwa
Kolejne problemy w JSW. Do kosztów wypłat nagród doszły pożary w kopalni