Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 18.03.2017 09:31 Publikacja: 18.03.2017 09:31
David Graeber, Utopia regulaminów, O technologii, tępocie i ukrytych rozkoszach biurokracji, Wydawnictwo Krytyki Politycznej, Warszawa 2016
Foto: Archiwum
Niedługo później otrzymała od windykatora wezwanie do spłaty wobec operatora zadłużenia w wysokości około 1500 zł. Z groźbą nieprzyjemnych konsekwencji w razie, gdyby nie zrobiła tego w ciągu 14 dni. Znajoma zadzwoniła do operatora, żeby sprawę wyjaśnić. Jak się okazało, nie spłaciła telefonu. Nie mogła, bo przez dwa lata rachunki, które regularnie opłacała, nie obejmowały raty za aparat. Powinna była dostawać dwa rachunki, ale w praktyce przychodził jeden. Uprzejma pani na infolinii zaleciła, aby e-mailowo skontaktować się z biurem obsługi klienta (BOK), które miało zaproponować wyjście z tej sytuacji. Odpowiedź jednak długo nie przychodziła, więc przestraszona znajoma spłaciła dług u windykatora. BOK, który zapewniał, że odpowie w ciągu dwóch dni, po kilku tygodniach zaproponował, że wycofa wierzytelność od windykatora, a raty za telefon sprzed kilku lat doliczy do obecnego abonamentu. Znajoma się zgodziła, ale zastrzegła, że nie będzie tych rat płaciła, dopóki windykator nie zwróci jej pieniędzy. Po miesiącu zwrotu nie było, za to operator zablokował jej usługę za nieopłaconą ratę. Na infolinii nikt tej sprawy rozwiązać nie potrafił, znajoma musiała pofatygować się do salonu, gdzie uprzejmy doradca odblokował jej usługę. Od tego czasu ta sytuacja powtarza się co miesiąc. Znajoma chciałaby rozwiązać umowę z operatorem, ale nie może, ponieważ formalnie ma wobec niego zadłużenie. Iście kafkowska sytuacja.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
„Szwajcaria nie ma armii, ona jest armią” – takie przekonanie panuje w alpejskiej konfederacji.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Konflikt bliskowschodni wciąż trwa, ale warto mu się przyjrzeć w pewnej perspektywie czasowej.
Cal Newport przekonuje, że wartościowa i kreatywna praca zwykle powinna być wykonywana w powolnym tempie, dostosowanym do pracownika.
Kwestia poboru prędzej czy później pojawi się w prognozach dotyczących rynku pracy.
Znany socjolog argumentuje, że szybki rozwój sztucznej inteligencji stanowi zagrożenie dla ludzkości. Czy czasem w tej kwestii nie przesadza?
Grupka aktywistów tworząca samozwańczy rząd emigracyjny Korei Północnej okazała się skuteczniejsza od zachodnich tajnych służb wywiadowczych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas