Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 20.05.2019 05:00 Publikacja: 20.05.2019 05:00
Sarah Kessler Fuchy Dzieła Zlecenia Praca przyszłości czy przyszłość pracy? Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2019
Foto: Archiwum
Na razie jednak to pojęcie nie ma nawet dobrego odpowiednika w języku polskim. Bywa tłumaczone jako „uberyzacja" lub „fuch-ekonomia". Na świecie zaczął się proces, który może doprowadzić do największych zmian na rynku pracy od czasów rewolucji przemysłowej, a my nie wiemy nawet, jak go prawidłowo nazwać. Dlatego opublikowanie przez PWN książki Sary Kessler „Fuchy Dzieła Zlecenia. Praca przyszłości czy przyszłość pracy?" to ważny wkład do naszej debaty na temat ekonomii. Co prawda to książka publicystyczna, ale została napisana przez dziennikarkę, która zajmuje się od wielu lat kwestią nowych technologii oraz „uberyzacji". Autorce udało się przy tym uniknąć nudnego technicznego języka. Połączyła narrację dotyczącą konkretnych „ludzkich" przypadków z twardymi danymi statystycznymi. Starała się pokazać zarówno dobre, jak i złe strony „gospodarki prac dorywczych", nadzieje i rozczarowania, inspirujące przykłady oraz patologie. W pracy tej uchwycono różne aspekty związane z „uberyzacją": czysto ekonomiczne, prawne, społeczne i polityczne. Kessler porównuje obecną burzliwą fazę rozwoju „fuch-ekonomii" do początków rewolucji przemysłowej i wskazuje, że ten trend będzie z czasem podlegał coraz większej państwowej regulacji. Opisane przez nią przykłady działania „uberyzacji" w praktyce mogą pomóc polskim czytelnikom zapoznać się z zagrożeniami i szansami związanymi z tym etapem transformacji globalnego rynku pracy. To nie jest jedna z kolejnych laurek dla „wizjonerów" z Doliny Krzemowej. Pokazuje ona ten świat bez upiększeń. Choć nie ma w tej książce odniesień do Polski, to powinna ona stać się u nasimpulsem do dyskusji o tym, jak zmienia się rynek pracy i czy za tym nadążamy. HK
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
„Szwajcaria nie ma armii, ona jest armią” – takie przekonanie panuje w alpejskiej konfederacji.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Konflikt bliskowschodni wciąż trwa, ale warto mu się przyjrzeć w pewnej perspektywie czasowej.
Cal Newport przekonuje, że wartościowa i kreatywna praca zwykle powinna być wykonywana w powolnym tempie, dostosowanym do pracownika.
Kwestia poboru prędzej czy później pojawi się w prognozach dotyczących rynku pracy.
Znany socjolog argumentuje, że szybki rozwój sztucznej inteligencji stanowi zagrożenie dla ludzkości. Czy czasem w tej kwestii nie przesadza?
Grupka aktywistów tworząca samozwańczy rząd emigracyjny Korei Północnej okazała się skuteczniejsza od zachodnich tajnych służb wywiadowczych.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas