Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 20.05.2019 05:00 Publikacja: 20.05.2019 05:00
Sarah Kessler Fuchy Dzieła Zlecenia Praca przyszłości czy przyszłość pracy? Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2019
Foto: Archiwum
Na razie jednak to pojęcie nie ma nawet dobrego odpowiednika w języku polskim. Bywa tłumaczone jako „uberyzacja" lub „fuch-ekonomia". Na świecie zaczął się proces, który może doprowadzić do największych zmian na rynku pracy od czasów rewolucji przemysłowej, a my nie wiemy nawet, jak go prawidłowo nazwać. Dlatego opublikowanie przez PWN książki Sary Kessler „Fuchy Dzieła Zlecenia. Praca przyszłości czy przyszłość pracy?" to ważny wkład do naszej debaty na temat ekonomii. Co prawda to książka publicystyczna, ale została napisana przez dziennikarkę, która zajmuje się od wielu lat kwestią nowych technologii oraz „uberyzacji". Autorce udało się przy tym uniknąć nudnego technicznego języka. Połączyła narrację dotyczącą konkretnych „ludzkich" przypadków z twardymi danymi statystycznymi. Starała się pokazać zarówno dobre, jak i złe strony „gospodarki prac dorywczych", nadzieje i rozczarowania, inspirujące przykłady oraz patologie. W pracy tej uchwycono różne aspekty związane z „uberyzacją": czysto ekonomiczne, prawne, społeczne i polityczne. Kessler porównuje obecną burzliwą fazę rozwoju „fuch-ekonomii" do początków rewolucji przemysłowej i wskazuje, że ten trend będzie z czasem podlegał coraz większej państwowej regulacji. Opisane przez nią przykłady działania „uberyzacji" w praktyce mogą pomóc polskim czytelnikom zapoznać się z zagrożeniami i szansami związanymi z tym etapem transformacji globalnego rynku pracy. To nie jest jedna z kolejnych laurek dla „wizjonerów" z Doliny Krzemowej. Pokazuje ona ten świat bez upiększeń. Choć nie ma w tej książce odniesień do Polski, to powinna ona stać się u nasimpulsem do dyskusji o tym, jak zmienia się rynek pracy i czy za tym nadążamy. HK
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Cal Newport przekonuje, że wartościowa i kreatywna praca zwykle powinna być wykonywana w powolnym tempie, dostosowanym do pracownika.
Szybciej, prościej, bardziej dynamicznie – tego dziś oczekują klienci od branży leasingowej. Chodzi o błyskawiczne decyzje, minimalne formalności i pełną integrację usług finansowych.
Kwestia poboru prędzej czy później pojawi się w prognozach dotyczących rynku pracy.
Znany socjolog argumentuje, że szybki rozwój sztucznej inteligencji stanowi zagrożenie dla ludzkości. Czy czasem w tej kwestii nie przesadza?
Grupka aktywistów tworząca samozwańczy rząd emigracyjny Korei Północnej okazała się skuteczniejsza od zachodnich tajnych służb wywiadowczych.
Huberta Kozieła czytelnikom „Parkietu” nie trzeba przestawiać. Jego artykuły znajdą również na łamach „Rzeczpospolitej” czy „Uważam że. Historia”. I stąd wiedzą, że Kozieła ciągnie również do historii, szczególnie XX wieku.
Baterie w naszych smartfonach nie działałyby bez surowca wydobywanego w okropnych warunkach w Demokratycznej Republice Konga.
Efekt bazy pomoże marcowym wynikom produkcji budowlano-montażowej i przemysłowej, rzuci zaś kłody pod nogi sprzedaży detalicznej.
Prezydent Donald Trump ogłosił w Ogrodzie Różanym Białego Domu nowy pakiet ceł odwetowych wymierzonych przeciwko wszystkim partnerom handlowym Stanów Zjednoczonych. "To co oni robią nam, my zrobimy im" - powiedział Trump przed podpisaniem dokumentu.
Wskaźnik PMI dla polskiego sektora przetwórczego wyniósł w marcu 50,7 pkt – podało S&P Global. To oznacza, że drugi raz z rzędu jest powyżej neutralnego poziomu 50 pkt.
Indeks Menadżerów Zakupów PMI polskiego sektora przemysłowego wyniósł 50,7 pkt w marcu 2025 r. wobec 50,6 pkt w poprzednim miesiącu, poinformował S&P Global. Pierwszy od ponad trzech lat wzrost zamówień eksportowych na fali oznak ożywienia w Europie; najlepsze prognozy produkcji od połowy 2021 r.
Dane o zaufaniu konsumentów z University of Michigan sygnalizują jeszcze większe obawy związane ze stagflacją niż oczekiwano. Wskaźnik nastrojów konsumentów spadł do 52,6, podczas gdy długoterminowe oczekiwania inflacyjne wzrosły do 4,1 proc.
W marcu wskaźnik Ifo Employment Barometer spadł do 92,7 punktów, z 93,0 punktów w lutym. – Sytuacja na rynku pracy pozostaje trudna – mówi Klaus Wohlrabe, szef badań w Ifo.
Stopa bezrobocia rejestrowanego w lutym pozostała na poziomie 5,4 proc., tj. takim samym jak rok i miesiąc wcześniej.
Indeks Ifo wzrósł do 86,7 pkt. z 85,2 pkt. w lutym. Wzrosła zarówno ocena bieżącej sytuacji biznesowej, jak i wskaźnik oczekiwań, który znalazł się na najwyższym poziomie od maja 2024. Poprawa nastrojów objęła wszystkie branże.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas