Zarządzający portfelami mają różne wizje na ostatnie miesiące roku

Czas gry pod obniżki stóp procentowych w USA powoli się kończy. Zmienność na rynkach zdecydowanie wzrosła, a realizacja zysków po blisko dwóch latach wzrostów kusi, choć argumentów za akcjami, szczególnie polskimi, wciąż nie brakuje. Odpowiedź na pytanie: co dalej, dawno nie była tak trudna.

Publikacja: 30.08.2024 06:00

Zarządzający portfelami mają różne wizje na ostatnie miesiące roku

Foto: Adobestock

Po kilku sielankowych miesiącach na rynkach, których efekty widać w wynikach strategii asset management, czyli portfeli oferowanych zamożnym klientom banków, biur maklerskich i towarzystw funduszy inwestycyjnych, które publikujemy na kolejnych stronach, nadeszły trudniejsze momenty. Na rynkach obserwujemy huśtawkę nastrojów i to mimo że inwestorzy doczekali się klarownej zapowiedzi cięć stóp procentowych w USA, zaś wyniki kluczowej dla nastrojów spółki, czyli Nvidii, były lepsze od prognoz. Czy to wystarczy do utrzymania trendu wzrostowego za oceanem?

Co po obniżkach

– Na pewno ostatnie miesiące roku niosą ze sobą sporo pytań, a początek cyklu obniżek stóp procentowych w USA oraz wybory prezydenckie za oceanem będą przykuwać uwagę inwestorów – przyznaje Filip Nowicki, członek zarządu Superfund TFI. Robert Boczar, menedżer zespołu zarządzania portfelami, BM BNP Paribas, dodaje, że od dłuższego czasu obserwujemy w USA, a zwłaszcza w Europie, słabsze odczyty danych i wskaźników wyprzedzających dla sektora przemysłowego. – Z drugiej strony dobrze radzi sobie sektor usług. Obawiamy się, że te różnice będą się jeszcze utrzymywać przez najbliższe miesiące – przewiduje. – W związku z tym przykładamy obecnie większą wagę do selekcji sektorowej, jak i samych spółek. Takie podejście potwierdziliśmy też pod koniec lipca na komitecie inwestycyjnym, decydując się na obniżenie alokacji, czyli relatywnej oceny akcji polskich względem obligacji do poziomu neutralnego. Nie zapominamy o ciągle obecnych ryzykach geopolitycznych, przede wszystkim za naszą wschodnią granicą, ale też na Bliskim Wschodzie – komentuje Boczar. Jak mówi, w pierwszym przypadku mówimy o premii za ryzyko inwestowania w państwie przyfrontowym. W drugim zaś o potencjalnych zawirowaniach na rynku ropy naftowej. – Reasumując, obecnie nasze portfele akcyjne wykazują nieznaczne przesunięcie w kierunku sektorów i spółek defensywnych. Równocześnie staramy się posiadać odpowiednio zdywersyfikowaną grupę spółek wykazujących się odpowiednim poziomem niedowartościowania – podkreśla ekspert BM BNP Paribas. – Zwiększyliśmy też wymagania co do płynności, aby móc szybko reagować w przypadku korekt. W związku z oczekiwaniami na obniżki stóp procentowych na rynkach rozwiniętych pozostajemy umiarkowanie optymistyczni, jeśli chodzi o prognozy dla rynku obligacji. Znajduje to odzwierciedlenie w utrzymywaniu duration nieznacznie wyższego niż rynkowe – przyznaje.

Eksperci Superfund TFI na ostatnie miesiące roku bardzo pozytywnie patrzą na metale szlachetne, szczególnie na złoto. – Rekordowe ceny kruszcu, rekordowy popyt ze strony banków centralnych i niskie zainteresowanie szerokiego grona inwestorów to doskonała mieszanka do kontynuacji trendu. To wszystko w środowisku sprzyjającego makro, czyli obniżek stóp procentowych i konsekwentnie rosnącego zadłużenia USA – analizuje Nowicki. Jego zdaniem warto też stawiać na obligacje, szczególnie amerykańskie. – Inwestorzy mają to do siebie, że zaraz będą starali się wycenić cały cykl obniżek stóp procentowych, co powinno dać przestrzeń do dalszych solidnych wzrostów cen obligacji amerykańskich – tłumaczy. Nowicki nie stawia krzyżyka na akcjach zarówno polskich, jak i amerykańskich. – Widzimy tu potencjał, ale warto zachować wzmożoną ostrożność. Jesteśmy w silnym trendzie wzrostowym, a moment pierwszej obniżki stóp procentowych zwykle wzmaga na rynkach niepewność. Historycznie obniżki stóp procentowych za oceanem i osłabienie dolara wspierały polski rynek akcji – przypomina.

Atrakcyjna GPW

Zarządzający Skarbca TFI są z kolei pozytywnie nastawieni i do krajowego długu, i do rynku akcji. – Jesteśmy tuż przed decyzją Fedu o rozpoczęciu obniżek stóp. Pozytywne otoczenie na bazowych rynkach długu powinno przekładać się również na krajowe papiery skarbowe – przewiduje Paweł Regulski. – Ze względu na jastrzębią narrację prezesa NBP, wpływ ten może być niższy w stosunku do innych państw naszego regionu, takich jak Czechy czy Węgry, które są w zaawansowanym stadium cyklu obniżek. Siłę PLN wspierać będzie postępujący dysparytet stóp procentowych, napływy środków z KPO oraz utrzymująca się nadwyżka na rachunku obrotów bieżących, co uatrakcyjnia inwestycje na GPW z perspektywy inwestorów zagranicznych – tłumaczy zarządzający Skarbca TFI. Przypomina, że strumień dywidend od krajowych spółek publicznych w 2024 r. wyniesie około 40 mld zł, dwukrotnie więcej niż w ubiegłym roku, miesięcznie do funduszy PPK wpływa 500 mln zł, a dynamika polskiego PKB w bieżącym oraz następnym roku znacznie się poprawi w ujęciu rok do roku. – Spółki na GPW są nadal wyceniane z dyskontem do firm zgrupowanych w MSCI Emerging Markets oraz swoich wieloletnich średnich. W dalszym ciągu istnieją ryzyka geopolityczne, ale wydaje się, że obecna sytuacja na froncie za naszą wschodnią granicą nie powinna wpływać negatywnie na warszawski parkiet – ocenia Regulski. Według niego planowane rozpoczęcie obniżek stóp procentowych w USA powinno mieć pozytywny wpływ na cykliczne mniejsze spółki amerykańskie, które swój rozwój finansują kapitałem obcym. – W dalszym ciągu podtrzymujemy pozytywny wpływ rozwoju AI na gospodarkę i wyniki szczególnie amerykańskich spółek – podsumowuje.

Stopy zwrotu strategii asset management (pdf)

Opinie

Lepiej przeczekać do końca tego roku

Sebastian Buczek, prezes, Quercus TFI

Hossa na rynkach akcji trwa od października 2022 r. Lokalne szczyty zostały osiągnięte w Polsce w maju, w Stanach Zjednoczonych – w lipcu. Stąd bardzo dobre wyniki produktów akcyjnych za ostatnie 12 miesięcy.

Co dalej? III kwartał powinien tradycyjnie upłynąć pod znakiem większej zmienności na rynkach. Statystycznie jest to najsłabszy okres w roku (co oczywiście nie oznacza, że tak musi być i tym razem).

Dodatkowo przed nami wybory prezydenckie w Stanach Zjednoczonych, co może wydłużyć okres zmienności do około połowy października. Później oczekiwalibyśmy poprawy koniunktury. Listopad i grudzień to bowiem z reguły udane miesiące dla inwestorów.

Dostrzegamy znaczne różnice w poziomie wycen spółek polskich i amerykańskich.

W Polsce, mimo prawie dwuletniej hossy, ceny są ciągle dość atrakcyjne. W USA wiele spółek jest drogich wskaźnikowo. Oczywiście pewne historyczne dyskonto naszego rynku będzie się utrzymywać.

Reasumując, cieszmy się z ostatnich dwóch bardzo dobrych lat na rynkach akcji. Wstępnie szykujemy się na okazje rynkowe w okolicach października zarówno na rynku wtórnym, jak i może wreszcie rozrusza się rynek IPO.

Przesiadka na papiery stałokuponowe?

Adrian Apanel, zarządzający portfelami, DM BOŚ

Bardzo dobre wyniki strategii IKZE Ochrona osiągnięte zostały dzięki odpowiedniemu miksowi obligacji zmienno- i stałoprocentowych. Obligacje stałokuponowe pozytywnie kontrybuowały do wyniku strategii od października do grudnia ubiegłego roku. Przy niskich rentownościach obserwowanych na początku roku trafnie zdecydowaliśmy, korzystając z obserwowanych wysokich poziomów inflacji i nikłych perspektyw na obniżki stóp procentowych, na przeważanie obligacji o zmiennym kuponie. Połączenie obu strategii poskutkowało osiągnięciem najlepszych wyników na rynku w skali 12 miesięcy.

Co warte podkreślenia, w zarządzaniu nie tylko strategią IKZE Ochrona bardzo dużą wagę przywiązujemy do bezpieczeństwa portfela i jeśli chodzi o komponent obligacyjny, alokujemy go jedynie w papiery gwarantowane przez Skarb Państwa.

Obecnie bacznie przyglądamy się działaniom banków centralnych, w tym retoryce Rady Polityki Pieniężnej oraz wskaźnikom makroekonomicznym, przede wszystkim inflacji. W przypadku kontynuacji wzrostu rentowności polskich obligacji oraz przybliżającym się perspektywom pierwszych obniżek stóp procentowych w Polsce nie wykluczamy przeważania obligacji stałokuponowych.paan

Parkiet PLUS
Przed nami statystycznie najtrudniejszy dla akcji miesiąc roku
Materiał Promocyjny
Aż 7,2% na koncie oszczędnościowym
Parkiet PLUS
Co kryje budżet przygotowany na 2025 rok przez rząd Donalda Tuska
Parkiet PLUS
Nadchodzi gorąca jesień. Co czeka giełdę, złotego, rynek ropy i obligacji?
Parkiet PLUS
Spadają marże doliczane do WIBOR przez emitentów obligacji
Materiał Promocyjny
Atrakcyjne auto może umilić nam życie nie tylko w pracy
Parkiet PLUS
Brak pieniędzy w budżecie to wskazówka. Wydzielenie węgla za „złotówkę”?
Parkiet PLUS
Inflacja uderza w deponentów. Sprzyjają im jeszcze stopy