Wynikowi prymusi sezonu raportów

W rozpoczynającym się sezonie wynikowym m.in. banki, deweloperzy mieszkaniowi i spółki konsumenckie nie powinny mieć problemów z zaraportowaniem lepszych wyników kwartalnych niż przed rokiem.

Publikacja: 26.04.2024 06:00

Wynikowi prymusi sezonu raportów

Foto: Adobestock

Sezon publikacji wyników za I kwartał 2024 r. właśnie wystartował, co oznacza, że w najbliższym czasie czeka nas wysyp raportów kwartalnych spółek. Sprawdziliśmy, które będą w stanie pobić swoje osiągnięcia sprzed roku.

Banki w formie

Patrząc pod kątem poszczególnych branż, I kwartał przyniesie mocno zróżnicowane rezultaty. – W ujęciu sektorowym był to kolejny udany okres pod względem wyników dla banków i spółek z ekspozycją na konsumenta – wskazuje Dariusz Świniarski, zarządzający funduszami w Skarbiec TFI. Zauważa, że dla krajowych kredytodawców oznacza to podtrzymanie dobrej passy z poprzednich kilku kwartałów. – Zmiana retoryki ze strony przewodniczącego RPP, który obecnie nie widzi pola do obniżek stóp w 2024 r., to dobra wiadomość dla sektora. Umożliwi utrzymanie marży odsetkowej na obecnych wysokich poziomach, co łącznie ze spadającymi odpisami na niepracujące aktywa umożliwi bankom pobicie wyników sprzed roku.

fot. k. skłodowski

Z kolei poprawiające się nastroje krajowego konsumenta, spadające odczyty inflacji, rekordowe transfery i wzrost realnych płac w gospodarce dadzą spółkom z ekspozycją na konsumenta możliwość dowiezienia dodatniej dynamiki zarówno sprzedaży, wyniku na poziomie EBITDA, jak i zysku netto w ujęciu r./r. – wyjaśnia. Dlatego w tym sezonie inwestorzy mogą nastawić się na pozytywne wieści z sektora bankowego.

Z szacunków BM Pekao wynika, że najbardziej znacząca poprawa (o co najmniej 20 proc.) r./r. na poziomie wyniku netto spodziewana jest w przypadku PKO BP, Santander BP, ING BSK i mBanku z uwagi na rosnące dochody z działalności podstawowej i brak presji na wyniki ze strony rezerw.

Otoczenie sprzyjało

Z oczekiwań analityków wynika, że I kwartał był udany dla spółek nastawionych na konsumenta. Efektowna poprawa spodziewana jest w wynikach firm odzieżowych. Janusz Pięta, analityk BM mBanku, największej skali poprawy oczekuje w CCC. – Sądzę, że spółka zanotuje relatywnie dobry kwartał pod względem sprzedażowym, zwiększając przychody o 7 proc. r./r. CCC będzie natomiast korzystać z pozytywnych trendów w zakresie marży brutto (w tym niższego kursu USD), a także z utrzymania dyscypliny kosztowej, co powinno przełożyć się na podwojenie wyniku EBITDA r./r. w I kwartale – szacuje.

Efekty rozbudowy sieci sprzedaży powinny wesprzeć wyniki LPP. – Zgodnie ze wstępnymi oczekiwaniami zarządu (ok. 20 proc. wzrostu powierzchni plus wzrost sprzedaży porównywalnej do początku I kw. br.) spółka powinna zwiększyć przychody w tempie wyraźnie powyżej 20 proc. r./r. Dodatkowo pozytywnie na marżę brutto na sprzedaży wpływa umocnienie złotego względem dolara. Spółka kontynuuje także mocną kontrolę kosztów, co łącznie powinno przełożyć się na dwukrotnie szybsze tempo wzrostu EBITDA (ponad 40 proc. r./r.) niż przychodów. Na niższych liniach wynikowych sytuacja ta powinna umożliwić wzrost już w tempie trzycyfrowym (nawet ok. 200 proc. na poziomie zysku netto r./r.) – zakłada Michał Krajczewski, analityk BM BNP Paribas.

Na pozytywne wieści inwestorzy mogą liczyć od deweloperów mieszkaniowych. Mimo zakończenia programu „Bezpieczny kredyt 2 proc.”, który znacząco wspierał popyt, dynamika sprzedaży r./r. w I kwartale w wielu spółka wciąż wyglądała imponująco, co w dużej mierze wynikało ze słabego początku 2023 r. Szansę zabłysnąć wynikami ma Develia, która w I kwartale przekazała notarialnie blisko 600 lokali wobec 440 rok wcześniej. – Wyższy wolumen przy jednoczesnym wzroście średniej ceny przekazywanego mieszkania powinien przynieść wzrost przychodów aż o ponad 50 proc. r./r. Spodziewamy się również utrzymania rentowności brutto na sprzedaży powyżej 30 proc., a wsparciem pozostają stabilne koszty materiałów i podwykonawców oraz znaczny udział przekazań na wysoko marżowych projektach – wyjaśnia Krajczewski. To jego zdaniem powinno przełożyć się na kilkudziesięcioprocentowy przyrost wyniku netto względem I kwartału 2023 r.

Udany kwartał

Na kilka pozytywnych akcentów w tym sezonie można liczyć w branży gier. Skokowa poprawa przychodów i zysków spodziewana jest w Artifex Mundi głównie za sprawą dynamicznego rozwoju segmentu free-to-play, z aplikacją „Unsolved” na czele. – Był to najlepszy kwartał w historii spółki, oczekujemy wzrostu skoryg. EBITDA o 70 proc. r./r., do 9,7 mln zł, i zysku netto o 64 proc. r./r., do 7,2 mln zł – wskazuje Krzysztof Tkocz, analityk BM BDM. Udany kwartał ma za sobą CD Projekt. – Przychody za I kwartał powinny być znacząco wyższe w ujęciu r./r. (nawet ok. 40 proc.), co będzie pozytywnym efektem sprzedaży gry „Cyberpunk 2077” oraz dodatku „Phantom Liberty”. Widoczny będzie jednak spadek przychodów w porównaniu z poprzednim kwartałem, co jest efektem wygasania zainteresowaniem tym projektem po mocnych sprzedażowo dwóch poprzednich okresach. Dodatkowo ciążyć może sezonowo słabszy okres dla sektora oraz pusty terminarz nowych projektów – zauważa Krajczewski. Mając to na uwadze, mimo znacznie wyższych przychodów w ujęciu r./.r, nie spodziewa się pozytywnej reakcji na publikację wyników.

W sektorze TMT znacząco lepsze wyniki rok do roku powinny pokazać Agora, ATM Grupa czy Digital Network.

– Te podmioty powinny wykazać mocne dynamiki wzrostu EBITDA w ujęciu r./r. Dla Agory będzie to już kolejny z rzędu mocny odczyt. ATM Grupa z kolei według nas będzie na wczesnym etapie odczuwalnego odbicia rezultatów w obszarze działalności audiowizualnej.

Dla Digital Network będzie to według naszej symulacji kontynuacja dynamicznej ścieżki wzrostu r./r. wraz z rosnącym rynkiem OOH (reklama zewnętrzna), a w szczególności DOOH (cyfrowa reklama zewnętrzna) – wyjaśnia Maciej Bobrowski, szef analityków DM BDM.

Opinia

W tym sezonie nie zabraknie pozytywnych wieści

Adam Łukojć zarządzający, TFI Allianz

Łączny kwartalny wynik giełdowych banków powinien się poprawić, dzięki m.in. utrzymaniu stóp procentowych na niezmienionym poziomie. Każdy kolejny kwartał utrzymujących się stóp procentowych przynosi wzrost wyniku odsetkowego osiąganego przez banki, ponieważ coraz większa część aktywów banków jest lokowana z wykorzystaniem wyższych stóp. Poprawę powinny zanotować także spółki zajmujące się sprzedażą detaliczną, także internetową. Detaliści generalnie trzymają koszty w ryzach, rozwijają swoją działalność i korzystają ze wzrostu dochodu do dyspozycji klientów. Dobra koniunktura utrzymuje się także w branży nieruchomości. Deweloperzy mieszkaniowi i spółki budowlane również mogą poprawić wyniki, dzięki wyższym cenom i spadkowi cen materiałów budowlanych. Z kolei w spółkach technologicznych raczej nie należy oczekiwać skoku wyników: w I kwartale prawdopodobnie nie wydarzyło się nic, co istotnie podniosłoby łączny zysk podmiotów z tej grupy.

Parkiet PLUS
Braki insuliny na rynku. Prezes Biotonu: „Jesteśmy w stanie podwoić produkcję”
Parkiet PLUS
Dariusz Marzec, prezes PGE: Transformacja energetyczna nie może wykoleić polskiej gospodarki
Parkiet PLUS
Obligacje w 2025 r. Plusy i minusy możliwych obniżek stóp procentowych
Parkiet PLUS
Zyski zamienione w straty. Co poszło nie tak
Materiał Promocyjny
Bank Pekao S.A. z najlepszą usługą wymiany walut w Polsce wg Global Finance
Parkiet PLUS
Powyborcze roszady na giełdach
Parkiet PLUS
Prezes Ireneusz Fąfara: To nie koniec radykalnych ruchów w Orlenie