Na czym polegać będzie wasza nowa technologia, która powstała dzięki temu programowi?
Technologia Rafako pozwala uelastycznić pracę bloków poprzez skrócenie czasu rozruchów, zmniejszenie minimum technicznego. Zwiększyliśmy gradient naboru mocy bloku i sprawność wytwarzania energii elektrycznej bloku przy pracy z niskimi obciążeniami, bez modyfikacji w układ przepływowy turbiny. Technologia ma również aspekt środowiskowy. Uzyskana poprawa sprawności bloku przyczynia się do zmniejszenia emisyjności CO2.
Czy program zakłada wymianę paliwa z węglowego na mniej emisyjne jak gaz, biomasa, odpady?
Program nie zakłada zmiany paliwa. Takie są warunki konkursu. Zakładamy jednak doskonalenie tej technologii już we własnym zakresie. Będziemy bazować na tych rozwiązaniach, wzbogacając je o technologie własne Rafako i naszych partnerów, które pozwolą nam osiągnąć jeszcze lepsze efekty w zależności od potrzeb klientów. Takie rozmowy już prowadzimy. Poprawa parametrów pracy bloków (zmniejszenie emisji CO2) może nastąpić także poprzez konwersję węgla na gaz ziemny czy biomasę. To drugi wariant komercjalizacji, który może być rozszerzony o współspalanie wodoru. Można zatem mówić o modułowej ofercie „premium".
Bez modernizacji rynek mocy (forma wsparcia dla elektrowni) po 2025 r. zakończy się dla bloków węglowych o mocy 200 MW...
Wiele wskazuje na to, że docelowe rozwiązania dopiero się ukształtują. Potrzebne są regulacje, które określą zasady funkcjonowania jednostek rezerwowo-szczytowych i premiowania ich za dyspozycyjność na wzór rozwiązań w innych krajach. Brak pewności prawnej rzutuje na decyzje inwestycyjne. Poza tym sytuacja na rynku zmieniła się, prognozy zapotrzebowania na moc wskazują, że może zabraknąć ok. 10 GW w systemie energetycznym. Uzupełnienie tej luki z bloków klasy 200 MWe wydaje się pragmatycznym i ekonomicznie uzasadnionym rozwiązaniem. Nakłady finansowe przeznaczone na modernizację tzw. dwusetek są kilkakrotnie niższe niż w przypadku nowych inwestycji w technologiach gazowych. Inwestycje gazowe wszystkiego nie zbilansują, a udział OZE zwiększa się, co wymaga rezerwowania mocy w stabilnych źródłach. Konwersja bloków 200 MW na gaz ziemny zapewni utrzymanie jednostek w ramach rynku mocy. Spełnienie wymaganego parametru emisyjności CO2 bloku na poziomie 550 g/kWh pozwoli na skorzystanie z tego wsparcia. Nie ma możliwości uzyskania takiej emisyjności CO2 przy spalaniu samego węgla w istniejących blokach energetycznych.