Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 12.02.2017 12:20 Publikacja: 11.10.2012 11:34
Dla Ludwika Sobolewskiego, prezesa GPW, wprowadzenie nowego systemu transakcyjnego, UTP, jest priorytetem. Dzięki temu może on bowiem przejść do historii giełdy jako ten, który przeprowadził parkiet przez wielką technologiczną rewolucję. Pojawiające się problemy z uruchomieniem systemu z pewnością przysparzają mu jednak wiele zmartwień
Foto: Archiwum
UTP (Universal Trading Platform), czyli nowy system transakcyjny warszawskiej giełdy, to od dłuższego czas najgorętszy temat związany z polskim rynkiem kapitałowym. Po 12 latach funkcjonowania na „emeryturę" odesłany ma być stary system, Warset, który mimo kilku wpadek, funkcjonował jednak w miarę sprawnie.
Ale giełda wraz z rosnącymi kosztami jego utrzymania, jak i ograniczonymi możliwościami rozbudowy postanowiła dokonać zmiany. Wybór padł na platformę UTP, która jest stosowana m.in. Nowym Jorku, Paryżu i w krajach Beneluksu. Systemu został kupiony od NYSE Euronext. Do dziś nie wiadomo warszawska giełda nie ujawniła, ile za UTP zapłaciła.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Giełdowi inwestorzy rozgrywają zakończenie konfliktu zbrojnego za wschodnią granicą jak dobrą wiadomość dla polskiej gospodarki. Wiele krajowych firm mogłoby wziąć udział w odbudowie Ukrainy. Tylko co to de facto oznacza, jaka może być skala projektów i czy pokój wystarczy, by ruszyły? Sprawdzamy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas