Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 15.02.2017 03:48 Publikacja: 25.03.2013 15:00
Foto: Bloomberg
Już dawno nie mieliśmy na warszawskiej giełdzie takiego zróżnicowania i tylu sprzeczności, jeśli chodzi o kierunek trendów w zależności od analizowanego horyzontu czasowego. Zacznijmy od krótkiego okresu, rozumianego jako maksymalnie kilka miesięcy. W takim ujęciu WIG jest bez wątpienia w trendzie spadkowym. Miniony tydzień potwierdził to wraz z pogłębieniem dołków. WIG osunął się poniżej 46 tys. pkt, WIG20 nie zdołał zaś utrzymać się powyżej okrągłego pułapu 2400 pkt. Pękły zatem wsparcia, które zahamowały – jak widać tylko chwilowo – zniżkę na przełomie lutego i marca. Wszystko to oznacza, że powoli dobiegający końca I kwartał prawdopodobnie zamknie się pod kreską, co swoją drogą mocno kontrastuje z wcześniejszymi rozbudzonymi oczekiwaniami. Wydaje się jednak, że fakty te to wciąż za mało, by uznać, że definitywnie skończył się trend wzrostowy, będący scenariuszem bazowym w średnim okresie, rozumianym jako kilkanaście miesięcy. W takim ujęciu WIG skonsumował jedynie niewielką porcję wcześniejszych osiągnięć, wypracowanych od połowy ub. r. Przypomnijmy, że teza o trendzie wzrostowym pojawiła się wraz z wybiciem w górę z trwającego ponad rok trendu bocznego. Z wydarzeniem tym mieliśmy do czynienia we wrześniu ub. r. Nie widać na razie powodu, by zanegować tamte sygnały. Jeszcze inna jest diagnoza, jeśli chodzi o długi horyzont czasowy, rozumiany jako co najmniej kilka lat. W takim ujęciu WIG nie jest ani w trendzie spadkowym, ani też zwyżkowym. Najbardziej trafnym określeniem wydaje się natomiast trend boczny. Indeks oscyluje bowiem pomiędzy serią dołków wykreślonych w okresie od września 2011 r. do maja 2012 r. (orientacyjny poziom: 36,5 tys. pkt) a szczytem z wiosny 2011 r. (około 50 tys. pkt). W pewnym sensie ów trend boczny jest bardziej rozbudowaną wersją wspomnianego wcześniej trendu bocznego zakończonego we wrześniu ub. r. Zresztą oba te trendy mają tę samą dolną granicę. Znacznie wyżej przesunęła się natomiast górna granica.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Giełdowi inwestorzy rozgrywają zakończenie konfliktu zbrojnego za wschodnią granicą jak dobrą wiadomość dla polskiej gospodarki. Wiele krajowych firm mogłoby wziąć udział w odbudowie Ukrainy. Tylko co to de facto oznacza, jaka może być skala projektów i czy pokój wystarczy, by ruszyły? Sprawdzamy.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas