Pytania do... Rafała Lisa, doradcy inwestycyjnego Open Life TU Życie

Aktualizacja: 06.02.2017 23:38 Publikacja: 18.02.2015 13:54

Pytania do... Rafała Lisa, doradcy inwestycyjnego Open Life TU Życie

Foto: GG Parkiet

Ubiegły rok był rekordowy pod względem wartości emisji papierów dłużnych firm. Jak zapowiada się 2015 r.?

Obligacje dla wielu przedsiębiorstw stały się podstawowym narzędziem finansowania i oczekujemy, że ta tendencja utrzyma się w kolejnych latach. Wraz z wydłużaniem terminów zapadalności emitowanych papierów stają się one instrumentem umożliwiającym firmom stabilizację struktury pasywów i planowanie rozwoju działalności z większym bezpieczeństwem. Potencjał dalszego wzrostu rynku obligacji widać chociażby, gdy się porówna skalę finansowania przedsiębiorstw na rynku obligacji z rynkiem kredytowym, który wskazuje na możliwość jeszcze kilkakrotnego wzrostu tego pierwszego w skali polskiej gospodarki.

Czy perspektywa dalszych obniżek stóp procentowych nie zniechęci inwestorów indywidualnych do obligacji korporacyjnych?

Jeżeli w ślad za obniżkami stóp procentowych pójdzie obniżanie stawek za depozyty, to zainteresowanie obligacjami korporacyjnymi powinno się wręcz zwiększać. Spowodowane to będzie rosnącym znaczeniem premii za ryzyko kredytowe zawartej  w rentowności obligacji, która będzie umożliwiała uzyskanie dwu–trzykrotnie wyższych dochodów niż na lokacie.

Czy można liczyć na większe zakupy OFE?

Struktura nabywców będzie zdominowana przez inwestorów instytucjonalnych, w tym przede wszystkim fundusze inwestycyjne, banki, towarzystwa ubezpieczeniowe oraz właśnie fundusze emerytalne. Skala nowych inwestycji OFE w obligacje przedsiębiorstw będzie się zwiększać wraz ze zmniejszającą się alokacją w akcje i wraz z rosnącą ofertą samego rynku obligacji.

Firmy coraz częściej decydują się na emisje publiczne. Czy inni pójdą śladem Orlenu?

Emisje publiczne mogą być bardziej interesujące dla średnich i dużych podmiotów (szczególnie tych rozpoznawalnych przez masowego inwestora), które dzięki możliwości dotarcia do szerokiego kręgu inwestorów są w stanie materialnie obniżyć wysokość oprocentowania (w porównaniu z ofertą prywatną). W przypadku największych przedsiębiorstw warunki w ofertach prywatnych są na tyle dobre, że rynek publiczny nie jest dla nich szczególnie kuszący i w ich przypadku mamy do czynienia raczej z pewną misją edukacyjną, której oczywiście z perspektywy rynku obligacji korporacyjnych możemy tylko przyklasnąć.

Od lipca wchodzi w życie nowa ustawa o obligacjach. Czy wprowadza dobre zmiany?

Ustawa z jednej strony wprowadza ważne dla funkcjonowania rynku elementy, na przykład zgromadzenie obligatariuszy, które umożliwia większą elastyczność funkcjonowania samego instrumentu obligacji w trakcie trwania jej życia, z drugiej strony natomiast zawiera kuriozalne zapisy o braku możliwości sprzedaży obligacji w przypadku ich niewykupienia przez emitenta, co pewnie szybko będzie przedmiotem utyskiwań inwestorów i odpowiedniej nowelizacji. Generalnie po samym akcie prawnym nie spodziewam się natychmiastowych efektów, może poza spodziewaną emisją obligacji podporządkowanych przez PZU, której to emisji nowa ustawa daje podstawę prawną.

Co musiałoby się zmienić, aby rynek rozwijał się bardziej dynamicznie?

Najbardziej niedorozwiniętym elementem rynku obligacji korporacyjnych w Polsce jest rola banków, które tradycyjnie na rynkach rozwiniętych oprócz organizowania emisji i zarabianiu na ich plasowaniu organizują także rynek wtórny, dostarczając wiarygodną wycenę instrumentów, ale też dając realną możliwość wyjścia z inwestycji przed terminem zapadalności obligacji. Catalyst jest z tej perspektywy raczej technologiczną platformą transakcyjną aniżeli faktycznie miejscem koncentrującym oferty oraz obrót i bez faktycznego zaangażowania banków, przez alokację adekwatnych limitów tradingowych trudno liczyć na rzeczywistą poprawę.

Rozmawiała Agnieszka Kamińska

Parkiet PLUS
Pierwsza fuzja na Catalyst nie tworzy zbyt wielu okazji
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Parkiet PLUS
Wall Street – od euforii do technicznego wyprzedania
Parkiet PLUS
Polacy pozytywnie postrzegają stokenizowane płatności
Parkiet PLUS
Jan Strzelecki z PIE: Jesteśmy na początku "próby Trumpa"
Parkiet PLUS
Co z Ukrainą. Sobolewski z Pracodawcy RP: Samo zawieszenie broni nie wystarczy
Parkiet PLUS
Pokojowa bańka, czyli nadzieje i realia końca wojny o Ukrainę