Skarby wystawiono na krajowym rynku sztuki. Wszyscy leżą na plaży, ukrop leje się z nieba, a tu nieoczekiwanie można kupić dwa arcydzieła największego polskiego malarza.
28 lipca dom aukcyjny Okna Sztuki (www.artinfo.pl) wystawi pod młotek 69 obiektów, w tym dwa rzadkie dzieła Witolda Wojtkiewicza. Faktem jest, że zawiadomienie o aukcji pojawiło się dopiero na tydzień przed aukcją na stronie Artinfo.pl. Czy kolekcjonerzy lub inwestorzy mają wystarczająco dużo czasu na to, żeby przygotować się do zakupu? Jest co kupować!
Sensacją w skali wolnego rynku po 1989 r. jest obraz Witolda Wojtkiewicza „Na łące" namalowany w 1906 r., wyceniony na 240 tys. zł. To akwarela na kartonie (37 na 38 cm), wystawiana i reprodukowana. Tej klasy dzieła zdarzają się raz na 25 lat lub rzadziej. W katalogu monograficznej wystawy Wojtkiewicza w Muzeum Narodowym w Krakowie w latach 80. opisano obraz jako zaginiony.
Obraz ma genialną, udokumentowaną proweniencję. Do 1941 r. należał do Marii z Pareńskich Grekowej we Lwowie, a od 1993 r. do wielkiego kolekcjonera Jerzego Ficowskiego w Warszawie. Poczytajcie na Artinfo.pl, jaką udokumentowaną legendę ma obraz. Kim dla Wojtkiewicza była Maria z Pareńskich!
Obraz zachwycał przez lata wielkich polskich kolekcjonerów. Ich losy dramatycznie, symbolicznie związane są z losami Polski. Lwowscy właściciele zostali zamordowani na Wzgórzach Wuleckich w 1941 r. Pisarz Jerzy Ficowski (1924–2006) był opozycjonistą, członkiem KOR.