Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 01.03.2017 10:59 Publikacja: 01.03.2017 10:19
Grzegorz Chłopek, prezes Powszechnego Towarzystwa Emerytalnego Nationale-Nederlanden
Foto: Archiwum
Wicepremier Mateusz Morawiecki zapowiedział budowę polskiego kapitału. To dobry czy zły pomysł?
Diagnoza planu budowy polskiego kapitału jest trafna. Polska ma niekorzystną pozycję inwestycyjną netto. Oznacza to, że zagraniczni inwestorzy, którzy wcześniej zainwestowali nad Wisłą, mają znacznie wyższe zyski niż Polacy, którzy zainwestowali za granicą. Wyglądałoby to zupełnie inaczej, gdyby poziom oszczędności, a więc wartość zgromadzonego polskiego kapitału, był wyższy. Niestety, Polacy na razie nie oszczędzają w wystarczającym stopniu, co może mieć poważne długofalowe konsekwencje. Po pierwsze, przeciętny Kowalski powinien mieć finansową poduszkę bezpieczeństwa na czarną godzinę. Do tego dochodzi demografia, która jest nieubłagana – będziemy żyć coraz dłużej, co oznacza, że więcej lat spędzimy na emeryturze. Jeżeli chcemy mieć pieniądze na godne życie po zakończeniu aktywności zawodowej, to każdy z nas powinien również samodzielnie odkładać. Należy pamiętać, że według założeń reformy z 1999 roku świadczenie z ZUS to pierwszy filar – miało stanowić tylko część emerytury. Dlatego właśnie kluczowe jest długoterminowe zaangażowanie indywidualnie gromadzonego kapitału, co w przyszłości przełoży się na wyższe świadczenia emerytalne. Po drugie, oszczędności prywatne są ważne dla bezpieczeństwa finansowego Polski. Lepiej jest, kiedy rząd pożycza pieniądze na finansowanie potrzeb budżetowych od obywateli własnego kraju niż od inwestorów zagranicznych. Globalny kapitał w momentach zawirowań na rynkach finansowych może wycofać swoje pieniądze z Polski albo żądać wysokiej premii za ryzyko. Po trzecie w końcu, jeśli oszczędności Polaków są inwestowane bardziej wszechstronnie, to mogą wspierać rozwój gospodarki. Taki kapitał znajduje się właśnie na giełdzie, zaś OFE są istotnym uczestnikiem rynku kapitałowego.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rynek mieszkaniowy w Polsce w ostatnich latach to prawdziwa sinusoida. Od zamrożenia rynku po pandemii, przez euforyczne zakupy w okresie rekordowo niskich stóp procentowych, kolejne załamanie popytu po skoku inflacji i napaści Rosji na Ukrainę, po ponowny wzrost rynku stymulowany programem „Bezpieczny kredyt 2 proc.” i kolejny spadek popytu po wygaśnięciu programu.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Po niemal dziesięciu latach od pierwszych zapowiedzi i licznych zwrotach akcji, fuzja Bestu i Kredyt Inkaso najprawdopodobniej dojdzie do skutku. Które obligacje warto mieć w portfelu? Czy da się wyciągnąć wnioski na przyszłość?
Po niemal 10-procentowej korekcie indeks S&P 500 stał się technicznie wyprzedany, a w potencjalnej poprawie pomóc może wzorzec sezonowy, z którym ciekawie komponuje się tegoroczne zachowanie Wall Street. Szkoda tylko, że wyceny amerykańskich blue chips są nadal sporo powyżej historycznej normy.
Polacy chcą korzystać z wielu różnych narzędzi płatniczych. Konsumentom zależy przede wszystkim na możliwości swobodnego wyboru metody płatności, gwarancji wygody i bezpieczeństwa podczas zakupów online i offline oraz dostępie do innowacyjnych rozwiązań – pokazuje raport „Polskie płatności: liczy się możliwość wyboru” („Paid in Poland: A story of choice”) opracowany na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Mastercard.
Niezależnie od rozmów w Rijadzie polscy przedsiębiorcy mogą liczyć na szanse w relacjach z Ukrainą - mówi Jan Strzelecki, wiceszef działu gospodarki światowej rządowego think tanku Polski Instytut Ekonomiczny.
Pozytywny scenariusz dla Ukrainy jest nadal bardziej prawdopodobny - mówi Kamil Sobolewski, główny ekonomista organizacji przedsiębiorców Pracodawcy RP.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas