Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 30.05.2019 05:00 Publikacja: 30.05.2019 05:00
Foto: AdobeStock
Aż 93 proc. osób w wieku 15–30 lat ma konto w banku – pozostali planują je założyć po rozpoczęciu pierwszej pracy, zgromadzeniu większych oszczędności lub skończeniu 18 lat. Tylko 23 proc. twierdzi, że częściej płaci gotówką niż kartą. Jednak – jak wynika z raportu „Milenialsi – postawy życiowe a finanse", przygotowanego przez firmę pożyczkową Vivus Finance wraz z butikiem badawczym Maison & Partners – młodzi nie są zbyt lojalnymi klientami. Oczekują nieustannego potwierdzania przydatności danego rozwiązania, atrakcyjności usługi czy produktu. PayU, PayPal czy BLIK nie są dla pokolenia Y markami, z którymi się identyfikują, ale raczej narzędziami. Jeżeli któregoś dnia pojawią się lepsze rozwiązania, Y bez wahania podążą za wygodą. Ponadto milenialsi dobrze oceniają swoją sytuację materialną, a ponad 70 proc. z nich ma oszczędności. Odczuwają też silną potrzebę posiadania najrozmaitszych rzeczy. Jednak nie muszą kupować roweru czy samochodu, by nimi jeździć – mogą go wynająć, pożyczyć. Sposób postrzegania finansów przez milenialsów jest demonstracją wartości, w które wierzą. Z jednej strony marzą o życiu bez długów, co sprawia, że za sukces finansowy uważają również brak zobowiązań wobec instytucji finansowych. Z drugiej strony młodzi dorośli nie widzą nic złego w tym, aby się zadłużać. Ich stosunek do pożyczek czy kredytów jest pozytywny – traktują je jako narzędzie do zarządzania płynnością finansową.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rozpoczęcie luzowania polityki pieniężnej, czyli pierwsze obniżki stóp procentowych NBP, możemy zobaczyć już w maju. Jeśli okaże się, że wyprzedzą spadek inflacji, więcej niż obecnie depozytów przyniesie realne straty.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Przestępcy, reklamując rzekome inwestycje, wykorzystują często wizerunki znanych osób, wizerunki rozpoznawalnych firm oraz motywy rządowe. W lutym 2025 r. analitycy CSIRT KNF (powołany przez Urząd Komisji Nadzoru Finansowego i działający w jego strukturach zespół reagowania na incydenty bezpieczeństwa komputerowego w polskim sektorze finansowym) zgłosili do blokady 135 fałszywych profili, które publikowały reklamy fałszywych inwestycji.
Według najnowszego raportu PayPo „Polak na zakupach z BNPL” aż 52 proc. ankietowanych rezygnuje z zakupów w sklepach internetowych, które nie oferują opcji płatności odroczonych, przy czym 34,9 proc. z nich przyznało, że zdarzyło im się to wielokrotnie.
Euro jest oficjalną walutą w 20 krajach Unii Europejskiej spośród 27 państw członkowskich UE. Jest to jedyny legalny środek płatniczy w tej strefie.
Tydzień, w którym zaczął się kwiecień, przyniósł dwie ważne dla deponentów informacje. Według wstępnych danych inflacja w marcu utrzymała się na poziomie 4,9 proc., a RPP zgodnie z tradycją nie zmieniła stóp.
Nadal utrzymuje się wzrost liczby klientów korzystających zdalnie z usług bankowych. W IV kwartale 2024 r. liczba umów dostępu do bankowości internetowej przekroczyła 44,5 mln, natomiast liczba aktywnych użytkowników aplikacji mobilnej wzrosła do 23,8 mln.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas