Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 24.04.2025 12:52 Publikacja: 13.11.2022 10:23
Foto: materiały prasowe
Inwestorzy poszukujący możliwości ulokowania wolnych środków na rynku obligacji korporacyjnych nie powinni narzekać na brak wyboru w końcówce roku. W październiku pierwszą publiczną emisję na podstawie nowego prospektu emisyjnego przeprowadziła PragmaGO, a na przełomie października i listopada zapisy w nowej emisji zbierała Cavatina Holding.
Na początku listopada Komisja Nadzoru Finansowego zatwierdziła prospekt Bestu, którego zarząd od razu zapowiedział, że przeprowadzenie pierwszej emisji na podstawie dokumentu jest możliwe jeszcze przed końcem roku. Nieco wcześniej KNF zatwierdziła także prospekty Develii i Kruka i z naszych informacji wynika, że obie te firmy mogą być zainteresowane pozyskaniem finansowania od inwestorów indywidualnych.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rentowności krajowego długu skarbowego pozostają w okolicy poziomów najniższych, licząc od ubiegłorocznych wakacji.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Spodziewany wzrost inwestycji publicznych i prywatnych powinien korzystnie wpłynąć na potrzeby pożyczkowe sektora przedsiębiorstw, a to może być okazja także dla rynku obligacji korporacyjnych, aby przyciągnąć nowych emitentów – przewiduje Izabela Sajdak, zarządzająca BNP Paribas TFI.
Obniżki stóp procentowych w perspektywie kilku–kilkunastu miesięcy oznaczają niższe zyski z obligacji korporacyjnych. Krajowi emitenci przetrwali czas wysokiego kosztu finansowania.
Kwietniowej wyprzedaży akcji na Wall Street towarzyszył spadek notowań dolara i – co nietypowe – wzrost rentowności obligacji skarbowych USA. Czy był to tylko incydent, czy może podważenie zaufania do amerykańskiego długu?
W ślad za możliwym obniżeniem stopy referencyjnej zaczną wracać emisje obligacji oparte na stałej stopie procentowej.
Obligacje zyskują w Polsce popularność zarówno w oczach emitentów, jak i potencjalnych inwestorów. Są nadzieje na dobry II kwartał.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas