Celon Pharma bliżej sprzedaży jednego z projektów

Biofarmaceutyczna spółka zrobiła znaczący krok w rozwoju jednego z kandydatów na lek, co przybliża ją do zawarcia transakcji partnerskiej.

Publikacja: 18.06.2024 17:08

Celon Pharma bliżej sprzedaży jednego z projektów

Foto: materiały prasowe

Wstępne wyniki drugiej fazy badań klinicznych leku na reumatoidalne zapalenie stawów pozytywnie zweryfikowały rozwijany projekt. To przybliża spółkę do sprzedaży praw. Taki rozwój wypadków zachęcił inwestorów do zakupów akcji, które podczas wtorkowej sesji drożały nawet o ponad 5 proc.

Rozmowy w toku

Zarząd Celon Pharmy wskazuje, że transakcja może zostać zawarta do końca roku. Spółka już prowadzi rozmowy z potencjalnymi partnerami z branży farmaceutycznej. – Projekt CPL116 stanowi przedmiot bardzo aktywnych rozmów, w które łącznie zaangażowanych jest kilkanaście firm, które weszły w ten proces na różnym etapie. W zasadzie nasze standardowe rozmowy od ostatniego roku wyglądały tak, że wszyscy oczekiwaliśmy na wyniki, które wypadły dobrze i pozytywnie zweryfikowały projekt. W podstawowym scenariuszu jest on przygotowywany do tradycyjnej umowy sprzedaży praw licencyjnych i proces ten jest w toku – wyjaśnia Maciej Wieczorek, prezes Celon Pharmy.

Czytaj więcej

Celon znalazł partnera do leku na depresję. Ale akcje tanieją

Mając na uwadze opublikowane wstępne pozytywne wyniki badań, uważa, że istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że umowa zostanie sfinalizowana relatywnie szybko. – Jest to typowy lek, który będziemy sprzedawali w ramach sprzedaży praw licencyjnych. Co do zasady myślimy o jednym partnerze, ale nie wykluczamy większej ich liczby, gdyby pojawiły się atrakcyjne oferty z innych rynków. Jednak przede wszystkim nastawiamy się na rynek amerykański, który jest dla nas najważniejszy – zapewnia prezes. Jednocześnie podkreśla, że leki przeciwzapalne stosowane w chorobach o podłożu autoimmunologicznym stanowią drugi najbardziej atrakcyjny rynek zaraz po onkologii z punktu widzenia branży farmaceutycznej.

Transakcja coraz bliżej

W ocenie analityków wyniki badania wypadły obiecująco, przybliżając spółkę do komercjalizacji projektu.

– Myślę, że można mówić o osiągnięciu ważnego etapu w rozwoju tego projektu (inhibitora JAK/ROCK), czyli zakończenia badania drugiej fazy we wskazaniu reumatoidalnego zapalenia stawów (RZS) u pacjentów z niewystarczającą odpowiedzią na metotreksat na grupie ponad 100 pacjentów w podwójnie zaślepionym randomizowanym badaniu. Wstępne wyniki wskazują na statystycznie istotną efektywność cząsteczki przy dawce 240 mg w porównaniu z placebo. W mojej ocenie wyniki te przybliżają spółkę istotnie do transakcji partnerskiej – wskazuje Krzysztof Radojewski, analityk Noble Securities.

Celon Pharma posiada zdywersyfikowany portfel kandydatów na leki w czterech kluczowych obszarach terapeutycznych – neuropsychiatrii, metabolizmie, onkologii i chorobach zapalnych. Spółka realizuje kilkanaście innowacyjnych projektów w tych dziedzinach, z których pięć jest w fazie klinicznej. Najbardziej zaawansowany jest program Falkieri dotyczący zastosowania esketaminy w leczeniu depresji lekoopornej, zarówno jednobiegunowej jak i dwubiegunowej choroby afektywnej. Model biznesowy spółki zakłada standardowo rozwój innowacyjnych projektów do fazy II badań klinicznych w celu pozyskania partnera do fazy III i dalszego licencjonowania komercjalizacji leku. Spółka nie wyklucza jednak możliwości samodzielnego przeprowadzenia III fazy badań i późniejszej komercjalizacji (pełnej lub częściowej) wybranych projektów.

Medycyna i zdrowie
Zaskakujące wyniki Celonu. Znamy przyczynę
Materiał Promocyjny
Z kartą Simplicity można zyskać nawet 1100 zł, w tym do 500 zł już przed świętami
Medycyna i zdrowie
Odbicie w biotechnologii. Dobre wieści z Selvity
Medycyna i zdrowie
Molecure startuje z ofertą. Jest ruch głównego akcjonariusza
Medycyna i zdrowie
Airway ma inwestora. Rynek znów uwierzył w spółkę
Materiał Promocyjny
Samodzielne prowadzenie księgowości z Małą Księgowością
Medycyna i zdrowie
Synektik ma plan na dalszy wzrost biznesu
Medycyna i zdrowie
Polska biotechnologia w ciekawym momencie. Rok 2025 będzie przełomowy?