Notowana na NewConnect spółka biotechnologiczna prowadząca badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie onkologii otrzymała zgodę Lokalnej Komisji Etycznej na rozpoczęcie badania przedklinicznego nad inhibitorem białka STAT3 w formulacji dożylnej – GLG-805 – w projekcie TNBC (potrójnie negatywny rak piersi). Badania mają na celu ustalenie bezpiecznej dawki leku oraz opracowanie pełnej dokumentacji rejestracyjnej. Zgodnie z harmonogramem prace badawcze mają potrwać 12 miesięcy.
W ramach Projektu TNBC spółka opracowuje lek w oparciu o innowacyjne inhibitory białka STAT3 – cząsteczki GLG-801 (forma doustna) i GLG-805 (forma dożylna) – do zastosowań w terapii onkologicznej wobec potrójnie negatywnego raka piersi.
- O ile forma doustna (GLG-801) jest substancją już znaną i stosowaną przy innego typu wskazaniach, o tyle formulacja dożylna (oznaczana jako GLG-805) została po raz pierwszy opracowana przez nasz zespół naukowy we współpracy z Instytutem Farmaceutycznym – mówi Piotr Sobiś, prezes GLG Pharma. Poprzez stworzenie nowej formulacji tego leku mamy nadzieję na zwiększenie jego biodostępności oraz skuteczności. Oczekujemy, że zwiększy to szanse na powodzenie terapii – dodaje.
Podstawowym celem badań przedklinicznych, których wykonanie zostało powierzone Instytutowi Przemysłu Organicznego, będzie przeprowadzenie badań toksykologicznych i toksykokinetycznych, co pozwoli na ustalenie bezpiecznej dawki podawanego leku. Zgodnie z harmonogramem, przewiduje się, że prace badawcze potrwają 12 miesięcy.
Równolegle do prowadzonych prac nad cząsteczką GLG-805, spółka kontynuuje prace nad GLG-801. Zakończony został pierwszy etap przygotowań do badania klinicznego - opracowanie finalnej wersji protokołu badania klinicznego z udziałem pacjentek ze zdiagnozowanym potrójnie negatywnym rakiem piersi.