Spis treści:
1. RAPORT BIEŻĄCY
2. MESSAGE (ENGLISH VERSION)
3. INFORMACJE O PODMIOCIE
4. PODPISY OSÓB REPREZENTUJĄCYCH SPÓŁKĘ

KOMISJA NADZORU FINANSOWEGO

Raport bieżący nr 27 / 2024
Data sporządzenia: 2024-09-02
Skrócona nazwa emitenta
CREOTECH INSTRUMENTS S.A.
Temat
Aktualizacja informacji o problemach z łącznością dwustronną z satelitą EagleEye
Podstawa prawna
Art. 17 ust. 1 MAR - informacje poufne.
Treść raportu:
Zarząd spółki Creotech Instrument S.A. z siedzibą w Piasecznie („Spółka”, „Emitent”) w nawiązaniu do treści raportu bieżącego ESPI nr 26/2024 z dnia 25 sierpnia 2024 r. informuje, że w dniu 2 września 2024 roku zakończona została kolejna wewnętrzna analiza stanu satelity EagleEye. Wyniki przeprowadzonej analizy zostały szczegółowo przedstawione poniżej.

Z wysokim prawdopodobieństwem rozwiązano problem związany z pozycjonowaniem satelity. Dzięki prowadzonym obliczeniom wykorzystującym dane z telemetrii przesłanej przez EagleEye (przed utratą łączności) udało się precyzyjnie wyznaczyć spodziewaną orbitę obiektu. Orbita ta następnie została zweryfikowana poprzez obserwacje teleskopem naziemnym. Satelita został zarejestrowany w bazie NORAD pod numerem 60508 (NORAD-ID). Pozycjonowanie satelity EagleEye będzie się odbywać na podstawie danych udostępnianych przez NORAD.

Problem z zasilaniem odtworzono z dużą wiarygodnością w laboratorium w trakcie testów bliźniaka funkcjonalnego satelity (tzw. FlatSat). Z przeprowadzonych testów wynika, że problem nie jest związany z samym systemem dystrybucji energii (który pozytywnie zweryfikowano przed utratą łączności), ale z wprowadzonych dodatkowych zabezpieczeń zapobiegających zbyt wysokiemu napięciu podawanemu do satelity z paneli słonecznych. Okazały się one nie działać tak jak pierwotnie zakładano w pewnych specyficznych warunkach występujących w przestrzeni kosmicznej i spowodowały zmniejszenie efektywnego napięcia na podsystemach satelity. Prawdopodobną konsekwencją są aktualnie trwające problemy z łącznością. W opinii Zarządu Emitenta, po dokładnym zbadaniu problemu w laboratorium uznano, że w przypadku korzystnego ustawienia satelity względem Słońca możliwe będzie uruchomienie kanału komunikacji z Ziemią. Równocześnie Emitent przygotował i przetestował na bliźniaku funkcjonalnym satelity procedurę minimalizującą problem z systemem zabezpieczeń. Jeżeli pojawi się stosowne okno komunikacyjne, zostanie ona zaimplementowana na satelicie. W tym celu Emitent podejmuje cykliczne próby nawiązania komunikacji z satelitą EagleEye z wykorzystaniem stacji naziemnych. Jednak biorąc pod uwagę nieznaną aktualnie orientację względem Słońca satelity i jego rotację, Emitent nie jest obecnie w stanie przewidzieć momentu pojawienia się takiego okna komunikacyjnego.

W związku z wynikami powyższych działań i analiz Emitent uznaje, że misja EagleEye jest obecnie w trudnej sytuacji, ale nie uznaje jej na tym etapie za trwale utraconą. O wszelkich istotnych aktualizacjach dotyczących misji EagleEye, Emitent będzie niezwłocznie informować w formie raportów bieżących.
Jednocześnie Emitent wprowadza stosowne modyfikacje do platformy HyperSat, w tym do trzech satelitów konstelacji PIAST, które wyniesione zostaną na orbitę w 2025 roku.

MESSAGE (ENGLISH VERSION)

INFORMACJE O PODMIOCIE>>>

PODPISY OSÓB REPREZENTUJĄCYCH SPÓŁKĘ
Data Imię i Nazwisko Stanowisko/Funkcja Podpis