TMS Brokers SA: Komentarz popołudniowy

Na rynku złotego bez większych zmian Brak istotnych danych makroekonomicznych nie skłaniał inwestorów do większych zakupów euro i funta. Po porannym umocnieniu EUR/USD do poziomu 1,3620 i aprecjacji brytyjskiego funta do najwyższego od 25 lat poziomu GBP/USD 2,0145, w godzinach popołudniowych nastąpiła korekta notowań obydwu par.

Aktualizacja: 22.02.2017 11:34 Publikacja: 18.04.2007 17:32

Notowania EUR/USD zniżkowały do poziomu 1,3560, a kurs GBPUSD znalazł się w okolicy 2,0050. Do znacznej przeceny doszło na rynku japońskiego jena. Obawy inwestorów, że BoJ szybciej niż sądzono dokona następnej podwyżki stóp proc. umocniły japońską walute w relacji do euro i dolara. Notowania USD/JPY zanotowały spadek do poziomu 118,10, a kurs EUR/JPY zniżkował do 160,40. Najistotniejszym wydarzeniem środowej sesji w Europie była publikacja protokołu z posiedzenia Banku Anglii. Wynika z niego, że już dwaj członkowie Rady banku podczas ostatniego posiedzenia głosowali za podwyżkami stóp proc. (rozkład głosów 7:2). Z uwagi, że wcześniej rozkład ten przedstawiał się w relacji 8:1, to rynek odebrał tę informacje jako potwierdzenie oczekiwań na podwyżki stóp proc. Bezpośrednio po publikacji protokołu notowania GBP osiągnęły sesyjne maksimum, co przełożyło się na przełamanie przez kurs EUR/USD poziomu 1,3600. Spekulacje, które pojawiły się dzisiaj na rynku mówią, że Bank Anglii może w maju podnieść stopy nie, o 25 ale o 50 punktów bazowych. To wzmacnia w funcie presję aprecjacyjną wpływając równocześnie na wzrost notowań euro i osłabienie dolara. Najbliższe sesje przyniosą zapewne lekką korektę spadkową notowań EUR/USD i korektę aprecjacji funta, później jednakże kurs EUR/USD może kontynuować zwyżkę docelowo w okolice 1,3660.

Wybór Polski i Ukrainy na organizatorów mistrzostw świata w piłce nożne w 2012 roku nie zdopingował inwestorów do zakupu złotego. Złoty pozostawał stabilny notując niewielką zmienność. Kurs USD/PLN pod wpływem wzrostów EUR/USD wyznaczył dzienne minimum na poziomie 2,7950, a notowania EUR/PLN pozostawały w przedziale 3,80-3,81. Największy wpływ na rynek złotego powinna mieć informacja o EURO 2012. Na rynku panuje jednakże opinia, że szanse Polski na organizację mistrzostw oceniano dość wysoko, od co najmniej kilku tygodni i dlatego informacja ta została już przez rynek zdyskontowana. Powszechnie uważa się, że powierzenie nam organizacji EURO 2012 wpłynie korzystnie na gospodarkę przyśpieszając procesy inwestycyjne. Budowa dróg, lotnisk stadionów i pozostałej infrastruktury mistrzostw powinna nabrać większego tempa i podobnie jak to miało miejsce w Niemczech wzmocnić w dłuższym terminie wzrost gospodarczy. Opinię tę potwierdziła dzisiaj również minister Z. Gilowska. Jej zdaniem organizacja mistrzostw może podtrzymać tendencje rozwojowe w gospodarce.

Poziomy zbliżone do EUR/PLN 3,80 i USD/PLN 2,80 powinny zostać wykorzystane do realizacji zysków. Dlatego w najbliższym czasie nie spodziewamy się trwałego przełamania tych poziomów. Z technicznego punktu widzenia możliwa jest korekta wzrostowa obu kursów o 4-5 grosze.

Sporządził:

Marek Wołos

Departament Doradztwa i Analiz

DM TMS Brokers S.A.

Komentarze
Pewne prawidłowości
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Komentarze
Wyższy cel?
Komentarze
Ulica panikuje
Komentarze
Wojna celna a decyzje banków
Komentarze
Trump nie blefował
Komentarze
Obligacje kapitałowe